Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 3.04: najnowsze informacje na temat SARS-CoV-2 w regionie

Monika Juś
Monika Juś
Marek Majewski
Marek Majewski
Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 dotarła do Polski. Zakażenie wirusem z Wuhan potwierdzono u 3266 osób, z czego 802 przypadki dotyczą woj. mazowieckiego. W Warszawie odnotowano 14 zgonów. Poniżej znajdziecie najświeższe informacje dotyczące sytuacji na Mazowszu.

Czytaj także

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 3 kwietnia 2020

17:25 Nowe przypadki koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dot. zarażeń. Odnotowano 117 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, w tym 37 na Mazowszu.

16:45 Jednak będą przerwy w dostawie wody

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zapewniało, że nie będzie prowadziło prac i nie będzie planowych wyłączeń wody. Teraz jednak zmienia zdanie. Na stronie MPWiK czytamy:

Informujemy o kolejnych uzgodnieniach i decyzjach, które podejmujemy odpowiadając na dynamicznie zmieniającą się sytuację w naszym mieście, w kraju i na świecie. Naszą codzienną służbą zapewniamy dostawy wody dla warszawianek i warszawiaków, co jest szczególnie ważne w związku z epidemią koronawirusa, która spowodowała konieczność przebywania większości z nas w domach. Jednocześnie, jako Spółka odpowiedzialna społecznie, chcemy wspierać przedsiębiorców, z którymi mamy zawarte umowy na prace remontowe, modernizacyjne i inwestycyjne. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie, zrozumienie wzajemnych potrzeb uznajemy za wspólną wartość.
Część prac, które wykonują firmy na nasze zlecenie, wiąże się z potrzebą krótkotrwałych wyłączeń wody. Bez takich wyłączeń, wykonawcy nie dokończą swoich zadań, a to wiąże się z dużymi opóźnieniami w realizacji inwestycji. Grozi to kłopotami finansowymi wielu podmiotów i zagraża utrzymaniu miejsc pracy.

Pamiętając jednak, że w dobie walki z koronawirusem dostawy wody dla mieszkańców są kluczowe, informujemy, że wyłączenia będą następowały jedynie w godzinach nocnych, tj. miedzy godziną 23.00 a 5.00, by były one jak najmniej uciążliwe. Każdorazowo będziemy uprzedzać mieszkańców co najmniej 72 godziny przed planowanym terminem wyłączenia.

4

16:23 Lasy zamknięte

Lasy Państwowe wprowadziły od piątku 3 kwietniA tymczasowy zakaz wstępu do lasów i parków narodowych. Obowiązuje on do 11 kwietnia. Szczegóły TUTAJ.

16:05 Straż miejska apeluje do mieszkańców Warszawy

15:30 Zmiany w funkcjonowaniu schroniska Na Paluchu

Schronisko Na Paluchu zostało zamknięte dla osób postronnych i wolontariuszy ze względu na ograniczenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Zwierzętami opiekują się pracownicy placówki, a adopcje psów i kotów odbywają się w zmienionym trybie. W dalszym ciągu właściciele mogą odebrać ze schroniska odnalezionego psa lub kota. Spis zwierząt, które ostatnio trafiły do placówki dostępny jest na stronie placówki.

Z kolei mieszkańcy, którzy chcą adoptować czworonoga, mogą wejść na stronę internetową napaluchu.waw.pl z ogłoszeniami psów i kotów do przygarnięcia. Następnie należy skontaktować się telefonicznie z wolontariuszem lub opiekunem wybranego zwierzęcia, a potem wysłać mailowo wypełnioną ankietę na adres ba@napaluchu.waw.pl. Wywiady przed adopcyjne odbywają się telefonicznie.

Schronisko apeluje, by nie podejmować nieprzemyślanych decyzji o adopcji zwierzęcia. Na stronie internetowej znajdziemy porady i wskazówki dla przyszłych właścicieli psów i kotów. Na czas epidemii placówka wstrzymała przyjmowanie używanych darów. Mieszkańcy, którzy chcą wesprzeć schronisko (kocami, karmą weterynaryjną dla zwierząt, karmą mokrą dla kotów) mogą zamówić produkty w sklepie internetowym z dostawą bezpośrednio na adres ul. Paluch 2, 02-147 Warszawa.

15:20 Koronawirus w warszawskiej policji

Policja potwierdza, że u jednego z funkcjonariuszy wykryto obecność koronawirusa. Policjant czuje się dobrze.

14:48 Co ze ślubami w Warszawie?

Marzec w Urzędzie Stanu Cywilnego m.st. Warszawy to 205 ceremonii ślubnych. Narzeczeni odwołali około 25 proc. uroczystości, żadna ceremonia nie została odwołana przez USC. Nowożeńcy składają przysięgę małżeńską jedynie w towarzystwie urzędnika i świadków, bez gości. Zmiany, związane z funkcjonowaniem Urzędu m.st. Warszawy w czasie epidemii koronawirusa, nie ominęły również stołecznego Urzędu Stanu Cywilnego. Narzeczeni jednak mogą być spokojni - ceremonie ślubne zaplanowane na najbliższe dni odbędą się.

Od poniedziałku, 16 marca, nieczynnych jest sześć siedzib USC zlokalizowanych na Białołęce, Bielanach, Ochocie, Woli, a także w Wesołej i w Wilanowie. Mieszkańcy jedynie korespondencyjnie załatwiają swoje sprawy w Sekcji Obrotu Zagranicznego (ul. Chałubińskiego 8) oraz w Wydziale Archiwalnych Ksiąg Stanu Cywilnego (ul. Smyczkowa 14) – nie jest prowadzona obsługa osobista. Również wnioski z zakresu rejestracji zagranicznych dokumentów stanu cywilnego mogą być składane wyłącznie drogą korespondencyjną, natomiast pozostałe, np. o wydanie odpisów aktów stanu cywilnego powinny być złożone za pośrednictwem operatora pocztowego lub przez e-PUAP, dla osób posiadających profil zaufany. W siedzibach warszawskiego Urzędu Stanu Cywilnego w dalszym ciągu bez ograniczeń można załatwić sprawy, związane z rejestracją zgonów. Dla zachowania daleko idących środków bezpieczeństwa proponujemy, by urodzenia rejestrować elektronicznie, za pośrednictwem e-PUAP.

W marcu w Warszawie zawarto 205 małżeństw: 194 ceremonie miały miejsce w salach USC, odbyło się 8 ślubów konkordatowych, a 3 w plenerze. W analogicznym okresie ubiegłego roku w stolicy odbyło się 298 ceremonii ślubnych. Spośród nich 257 małżeństw zawarto w salach ślubów USC, 8 w plenerze, a 33 to śluby konkordatowe.

Obecnie, w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa wprowadzono także ograniczenia, związane z samymi uroczystościami. Podczas ceremonii, oprócz urzędnika stanu cywilnego, obecni mogą być jedynie nowożeńcy oraz świadkowie. Między innymi z tego powodu wiele młodych par rezygnuje z zawarcia małżeństwa w pierwotnie zaplanowanym terminie. Tylko w marcu nowożeńcy odwołali blisko 25 proc. uroczystości. Żadna z ceremonii nie została odwołana przez stołeczny Urząd Stanu Cywilnego. Dodatkowo wszystkie pary, które miały zaplanowane na najbliższe tygodnie śluby w plenerze, zdecydowały o ich przeniesieniu do sal USC.

W tej chwili wszystkie informacje, dotyczące zawierania małżeństw, są udzielane telefonicznie i mailowo. Warto również pamiętać, że dokumenty dotychczas złożone w związku ze ślubami zachowują swoją ważność. Trzeba jednak zaznaczyć, że Zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa ważne jest przez sześć miesięcy od daty jego złożenia. Jeśli młoda para zdecyduje o zmianie daty ceremonii, a nowy termin zostanie wyznaczony po upływie ważności dokumentu, konieczne jest złożenie nowego Zapewnienia.

TIME: 14:00 Hulajnogi w walce z koronawirusem

Firma Hive, operator miejskich hulajnóg elektrycznych wycofała je z ulic w związku z epidemią koronawirusa. Teraz mają pomóc służbom miejskim i organizacjom pracującym nad zwalczaniem koronawirusa i orgraniczaniem skutków epidemii. Sprzęt zostanie zdezynfekowany, a następnie przekazany do osób, ktore potrzebują go najbardziej. Największy rywal Hive, firma Lime wycofała swoje hulajnogi z rynku. - Mimo, że jest to dla nas niemałe wyzwanie, poradzimy sobie z tym wspólnie. Zawsze wierzyliśmy, że to ludzie tworzą miasto. Obecnie jest to podwójnie prawdziwe, w czasach, kiedy musimy pomagać sobie wzajemnie - napisała firma w oficjalnym komunikacie.

TIME: 13:00 Przedsiębiorcy masowo rezygnują z działalności. O 2333 skreśleń z rejestru więcej
W Marcu 2020 w całym województwie z działalność gospodarczą zawiesiło o 2333 firm więcej niż miesiąc wcześniej. Skreślono 2219 podmiotów, zaś w Warszawie 1034 - donosi Urząd Statystyczny.

12:42 Nie będzie wyborów w Warszawie?

Prezydent Warszawy bardzo sceptycznie ocenia możliwość przeprowadzenia wyborów prezydenckich w stolicy. Jak tłumaczy Trzaskowski - przy organizacji wyborów w Warszawie musiałoby pracować tysiąc urzędników. Taka liczba osób miałaby przygotować 1,4 mln korespondencyjnych kart do głosowania, a cały proces zająłby 3 tygodnie. - To niemożliwe do zrealizowania, jeśli miasto nadal ma normalnie funkcjonować. Nikt odpowiedzialny, komu zależy na zdrowiu Polek i Polaków, nie może optować za przeprowadzeniem wyborów 10 maja - przekonuje prezydent Rafał Trzaskowski.

12:02 cmentarz Bródnowski nieczynny do 11 kwietnia

W związku z epidemią koronawirusa zamknięty został cmentarz Bródnowski. Normalnie odbywać się będą tylko pochówki. Pogrzeby przeprowadzane muszą być jednak z uwzględnieniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Do 11 kwietnia nie odwiedzimy natomiast naszych zmarłych.

8:02 Województwo Mazowieckie kupuje teksty. Diagnozę będzie można poznać w 14 godziny

Samorząd województwa podpisał umowę z ALAB laboratoria sp. z o.o. na zakup partii testów wykrywających koronawirusa. 7 tysięcy testów trafi do pracówników służby zdrowia. Wynik przeprowadzonych testów będzie można poznać po maksymalnie 14 godzinach od przeprowadzenia. Obecnie na wynik badania czekać musimy nawet 54 godziny.

7:43 Nocne ozonowanie ulic, przystanków i przejść podziemnych

W czwartek rozpoczęła się masowa dezynfekcja warszawskich ulic. Odbywa się ona za pomocą wody wysoko ozonowanej, która - jak zapewnia miasto - ''skutecznie walczy z zarazkami, bakteriami i wirusami''. Ozonowanie będzie przeprowadzane co noc w godz. 22-6 w miejscach, w których potencjalnie gromadzi się dużo ludzi, czyli m.in. okolicach szpitali i niektórych przejściach podziemnych. Ozonowaniem miasta zajmuje się 40 pracowników z wynajętej przez ratusz firmy. Fotorelację znajdziecie w galerii.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 2 kwietnia 2020

21:35 Koronawirus w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie

"Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie informuje, iż w dniu dzisiejszym (02.04.2020) mamy niestety potwierdzony jeden przypadek zarażenia wirusem SARS-CoV-2 na Oddziale Nowotworów Płuc" - podano w komunikacie.

Oddział jest odseparowany od pozostałej części szpitala. Przeprowadzane są procedury przewidziane na wypadek takiej sytuacji. Jest stworzona lista osób bliskiego kontaktu i te osoby będą poddane kwarantannie i testom - czytamy.

21:25 Szczegółowe dane z Mazowsza:

Poniżej raport mazowieckiego sanepidu:

Stan aktualny na dzień 2 kwietnia 2020 godzina 16.00.

 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 8 246 / (368)
 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 18 802 / (1 355)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 799/(45)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 754 / (142)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 14 / (3)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 7 /(0)

Na podstawie dokumentacji i nadesłanych meldunków z województwa odnotowano 3 kolejne zgony na terenie województwa mazowieckiego:
powiat radomski:
(12) kobieta (l.77), hospitalizowana w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, choroba współistniejąca;
(13) kobieta (l.83), hospitalizowana w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, choroba współistniejąca;

powiat m. st. Warszawa:
(14) mężczyzna (l.77), hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca.

21:20 254 nowe przypadki koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane na temat nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Na Mazowszu potwierdzono 142 nowe zakażenia. Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o śmierci kolejnych siedmiu osób.

19:30

18:25 200 dodatkowych patroli policji na ulicach Warszawy

"Decydując się na wyjście z domu, warto zadać sobie pytanie: czy muszę? W czasie odłóżmy pytanie: czy mogę? Od wczoraj na ulicach Warszawy pojawiło się ponad 200 dodatkowych patroli pieszych. #zostańwdomu w ten sposób wszyscy pomożemy lekarzom pokonać koronawirusa" - zaapelowała Komenda Stołeczna Policji.

Jak dowiedziało się Radio Kolor, funkcjonariusze tylko od wczoraj wystawili ponad 100 mandatów i 130 wniosków do sądu za wychodzenie z domu bez powodu i gromadzenie się w więcej niż 2 osoby.

Policja ukarała m.in, cztery młode osoby, które naruszyła zakaz gromadzenia. Każda została ukarana mandatem w wysokości 500 zł. Łącznie nielegalne zgromadzenie będzie kosztować uczestników 2 tys. zł. Więcej przeczytacie tutaj

17:00 59 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane

Żaden przypadek nie dotyczy Mazowsza

16:50 Nie dzwoń na 112 bez potrzeby - apeluje warszawski ratusz

"Epidemia koronawirusa spowodowała wzrost liczby połączeń na nr 112. Także tych zupełnie niezwiązanych z zagrożeniem życia czy mienia. Apelujemy o korzystanie z numeru alarmowego tylko w nagłych przypadkach, które wymagają interwencji służb".

15:55 Warszawa rozpoczyna ozonowanie ulic

By zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, powodującego przyrost liczby osób zakażonych i poddawanych kwarantannie, m.st. Warszawa rozpoczyna ozonowanie przystanków, wiat, przejść podziemnych, okolic sklepów i szpitali - czytamy w komunikacie ratusza.

– Musimy nasilić walkę z epidemią. Warszawiacy pozostają w domach i stosują się do zaleceń służb sanitarnych. Teraz wprowadzamy kolejne rozwiązanie – ozonowanie przestrzeni miasta. Dezynfekcja chodników, przystanków i okolic sklepów to skuteczna metoda walki z wirusem – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy zostanie wykorzystana innowacyjna metoda walki z wirusem za pomocą wody wysoko ozonowanej. Po przeprowadzeniu konsultacji ze specjalistami z zakresu epidemiologii i wirusologii ustalono, że opracowana przez polską firmę WOFIL technologia wytwarzania wody wysoko ozonowanej może skutecznie pomóc w zwalczaniu koronawirusa.

Pierwszy etap ozonowania obejmie m.in. podjazdy i dojścia (wraz z elementami małej infrastruktury) do szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej, szpitala Czerniakowskiego przy ul. Stępińskiej i szpitala zakaźnego przy ul. Wolskiej, a także przejścia podziemne i wiaty przystankowe przy rondzie Dmowskiego.

15:20 Mandaty, długie kolejki przed sklepami i brak dzieci na ulicach. Tak wyglądał pierwszy dzień z nowymi ograniczeniami

Od północy 1 kwietnia wyjść z domu można tylko pojedynczo, wprowadzone zostały drastyczne ograniczenia dotyczące liczby osób przebywających w sklepie oraz specjalne godziny, w których zakupy robić będą mogli seniorzy (osoby 60+).

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć, jak wygląda Warszawa po wprowadzeniu ograniczeń.

koronawirus w warszawie

14:30 Miejski system pomocy dla seniorów podczas epidemii

Warszawa wdrożyła szereg projektów i uruchamia kolejne, które chronią seniorów - grupę mieszkańców najbardziej narażoną na rozwinięcie i przebieg ciężkiej postaci koronawirusa. Aktualne zalecenia i informacje dla osób starszych znajdują się też na miejskiej stronie senioralna.um.warszawa.pl.

13:57 Zmiana organizacji w przemieszczaniu się po terminalu lotniska

W celu zwiększenia separacji i bezpieczeństwa naszych pracowników oraz podróżnych informujemy, że od dziś od godziny 15.00 ulegają zmianie zasady przemieszczania się po terminalu na Lotnisku Chopina. W terminalu mogą przebywać wyłącznie pracownicy z przepustka oraz pasażerowie z ważnym biletem

Informacje dla pasażerów przylatujących w ramach operacji #LOTdoDomu:
Wszyscy pasażerowie wychodzą przez strefę AB Terminalu. Wyjście możliwe jest wyłącznie przez poziom odlotów. Dostęp do postoju taxi rekomendowanych przez lotnisko i przystanku autobusowego na poziomie przylotów jest możliwy poprzez zewnętrzne windy i schody. Rodziny oczekujące na pasażerów przylatujących nie mogą wejść do budynku. Z uwagi na aktualną sytuację prosimy o zachowanie odpowiedniego dystansu oraz o to, aby zredukować do absolutnego minimum liczbę osób oczekujących.

13:40 Marriott przekazuje środki czystości do szpitala MSWiA.

13:10 Straż miejska podsumowała 1 kwietnia

Środa była pierwszym dniem obowiązywania nowych obostrzeń. Warszawska straż miejska podsumowała swoje działania tego dnia.

13:00 Trwa konferencja Rafała Trzaskowskiego

12:05 Będzie można korzystać z rowerów miejskich?

Zarząd Dróg Miejskich napisał do premiera ws. zakazu korzystania z rowerów miejskich.

11:55 GIS wycofuje "wyjątkowo nieetyczną reklamę"

Główny Inspektor Farmaceutyczny zakazał emisji reklamy Neosine Forte. Spot został nazwany "wyjątkowo nieetycznym" oraz, że wykorzystuje "lęk przed epidemią koronawirusa”. W czym problem? W reklamie pojawiają się wirusy, które do złudzenia przypominają graficzną wizualizację koronawirusa. GIS uważa, że odbiory mogą odebrać to w ten sposób, że reklamowany lek zwalcza koronawirusa.

11:21 Bank Pekao przekazuje 5 mln zł na walkę z koronawirusem

Aby wesprzeć polską służbę zdrowia, Bank Pekao S.A. zdecydował o przekazaniu darowizny w wysokości 5 mln zł na rzecz szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i służb sanitarnych, które podejmują działania przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się COVID-19. Pieniądze trafią do najbardziej potrzebujących. Wśród nich znalazła się również m.in. placówka z województwa mazowieckiego - Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

11:15 Nowe przypadku koronawirusa w Polsce. Nowe ofiary śmiertelne.

Tym razem żadnego nowego przypadku na Mazowszu.

10:20 Żołnierze WOT wspierają szpital

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej od kilku dni wspierają radomskie służby zdrowia. Terytorialsi pomagają w przewozach oraz rozładunku sprzętu i środków ochrony z magazynów z całego kraju. - Jesteśmy do dyspozycji radomskich placówek służby zdrowia, zwłaszcza w tym trudnym dla nas wszystkich okresie. Nie mogłem odmówić pomocy, widząc tak tytaniczną pracę, którą wykonuje personel Radomskiego Szpitala Specjalistycznego i Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. To jest nasz obowiązek. Podczas trwania epidemii, cały czas wspieramy lokalną społeczność na bardzo wielu płaszczyznach pomocy – dodaje podpułkownik Łukasz Baranowski Dowódca 62 batalionu lekkiej piechoty w Radomiu.

WOT Radom

Szpital Radom

Koronawirus Radom

- Nie wiemy w jakich warunkach przyjdzie nam funkcjonować za kilka, czy kilkanaście dni, gromadzimy zatem środki ochrony, w tym także środki ochrony osobistej. Chcemy zabezpieczyć zespoły ratownictwa medycznego w najlepszym stopniu - mówi Pan Piotr Kowalski, dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu.

- Serdeczne podziękowania przesyłamy dla radomskich „terytorialsów”. Dzięki ich przychylności możliwe było zorganizowanie transportu pojemników na odpady medyczne wysoko zakaźne. Pojemniki w ekspresowym tempie zostały dostarczone z firmy w Łodzi do Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu – dodaje dyrektor.

10:00 Wybory prezydenckie tylko korespondencyjnie?

To najnowszy pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Planowane są zmiany w kodeksie wyborczym.

9:10 Briefing prasowy prezydenta Warszawy

O godz. 12.45 odbędzie się briefing prasowy Rafała Trzaskowskiego. Będzie można go śledzić na żywo na FB prezydenta Warszawy.

8:45 Coś dla znudzonych

Siedzisz w domu i się nudzisz? Te darmowe aplikacje umożliwiają poznawanie Warszawy z kanapy

8:00 Warszawa o poranku...

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 1 kwietnia 2020

21:35 Szczegółowe dane z województwa mazowieckiego

Poniżej komunikat mazowieckiego sanepidu:

Stan aktualny na dzień 1 kwietnia 2020 godzina 16.00.

Województwo mazowieckie:

 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 8 528 / (402)
 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 17 411 / (1 192)
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 760/(41)
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 612 / (68)
 • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 11 / (2)
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 7 /(0)

Na podstawie dokumentacji i nadesłanych meldunków z województwa odnotowano 2 kolejne zgony na terenie województwa mazowieckiego:
powiat grójecki:
(10) kobieta (l.59), stan ciężki, hospitalizowana w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym;
(11) mężczyzna (l.61), stan ciężki, hospitalizowany w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

21:25 Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane na temat zakażeń koronawirusem

"Mamy 134 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. 68 przypadków dotyczy województwa mazowieckiego.

Jednocześnie poinformowano o śmierci siedmiu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 75-letnia kobieta ze szpitala w Zgierzu, 77-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 94-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 80-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu, 87-letnia kobieta ze szpitala w Puławach, 59-letnia kobieta i 61-letni mężczyzna ze szpitala w Radomiu. Jak podaje ministerstwo, wszyscy mieli choroby współistniejące.

19:10 Szpital Praski odwołuje zabiegi. Blok operacyjny wstrzymał pracę

Jak poinformował stołeczny ratusz, główny blok operacyjny w Szpitalu Praskim jest nieczynny. Ma to związek z pozytywnym wynikiem testów na koronawirusa u pracowników oraz pacjentów placówki. Pracę z kolei wznowiono na oddziale położniczym Szpitala Praskiego, który również był nieczynny z powodu wykrycia wirusa wśród personelu medycznego. Więcej informacji tutaj.

19:05 Kolejny samolot ze sprzętem medycznym zakupionym na zlecenie spółki KGHM Polska Miedź S.A. wylądował dziś po południu na warszawskim Okęciu

Transport z pomocą dla placówek służby zdrowia w Polsce finansowany jest przez lubińską spółkę. KGHM dokonało łącznie zakupu sprzętu medycznego o wartości przekraczającej 15 mln usd. Służyć ma on walce ze zwalczaniem skutków epidemii wywołanej przez wirusa SARS CoV-2. Kolejny samolot wynajęty przez KGHM wyląduje w Warszawie jeszcze dziś wieczorem - informuje KGHM na swojej stronie internetowej. W samolotach znajduje się sprzęt medyczny wyprodukowany przez trzy chińskie fabryki. Na pokładzie samolotów znalazło się m.in. blisko 50 respiratorów medycznych, około 130 tysięcy kombinezonów medycznych, 500 tysięcy maseczek ochronnych, około 160 tysięcy gogli medycznych.

19:00 47 osób wyzdrowiało w Polsce z koronawirusa. Wśród nich jest pierwsze zakażone dziecko

Pomimo ciągle rosnącej liczby zachorowań na koronawirusa, jak dotąd 47 osób wygrało walkę z chorobą – poinformował Agencję Informacyjna Polska Press rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Więcej informacji tutaj

18:50 Dodatkowe zmiany w rozkładzie pociągów Kolei Mazowieckich

Z uwagi dużą liczbę pociągów Kolei Mazowieckich, przewoźnik wprowadza dodatkowe zmiany w rozkładzie. W liniach nr 2 (Warszawa - Siedlce - Łuków) oraz nr 6 (Warszawa - Małkinia) pojawią się dodatkowe kursy lub nowe przystanki. Szczegóły znajdziecie tutaj.

18:30 Spowiedź w czasie pandemii. Ksiądz wysłuchuje wiernych przez zafoliowane okno w Lesie Bielańskim

Proboszcz parafii bł. Edwarda Detkensa w Lesie Bielańskim, ksiądz Wojciech Drozdowicz, udziela rozgrzeszenia przez szczelnie zafoliowane okno pustelni (pustelnia kamedulska nr 9, za kościołem i karuzelą J. Wilkonia). Spowiedź ''przez okno'' jest dostępna codziennie w godz. 9.00-15.00 z wyjątkiem niedziel. Więcej informacji tutaj

18:20 Półmaraton Warszawski odwołany. Jubileuszowa edycja nie odbędzie się 23 maja

Z racji pandemii koronawirusa, tegoroczna, jubileuszowa edycja biegu została odwołana i nie odbędzie się 23 maja. Jednak, jak zapowiada organizator, o nowej dacie biegu dowiemy się pod koniec kwietnia. Więcej informacji tutaj

17:45 Wizyty u dentysty w czasie pandemii. Jak funkcjonują gabinety stomatologiczne w Warszawie?

Z powodu koronawirusa większość gabinetów stomatologicznych nie tylko znacznie ograniczyła swoją działalność, ale nawet nawet zawiesiła. Nie jest to problemem, gdy planowaliśmy rutynową wizytę. Jednak co z pacjentami, którzy zmagają się z ogromnymi bólami zębów i nie mogą przełożyć swojej wizyty na inny termin? Sprawdziliśmy, jak obecnie wygląda praca dentysty w czasie epidemii w Warszawie. Szczegóły znajdziesz tutaj

17:35 Towary deficytowe podczas pandemii. Dlaczego tych produktów brakuje w sklepach?

Makarony, kasze, ryże, papier toaletowy, woda w butelkach - wszystkie te produkty w ostatnim czasie znikały bez wyjaśnienia z naszych sklepów. Dlaczego tak się dzieje? Czemu warszawiacy gromadzili w swoich domach tak wiele niekoniecznie najbardziej potrzebnych produktów? Postanowiliśmy sprawdzić, co wpływa na to, że tak bardzo lubimy papierowe ręczniki i drożdże. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj

17:30 Deklarację dot. gospodarowania odpadami można składać zdalnie

W związku ze zmianą w systemie opłat za gospodarowanie odpadami, właściciele nieruchomości bądź ich zarządcy mają obowiązek złożyć do 10 kwietnia 2020 r. nową deklarację. Mogą to zrobić elektronicznie z pomocą kreatora - czytamy w komunikacie przesłanym przez ratusz.

Obowiązek złożenia nowej deklaracji mają np. właściciele budynków jednorodzinnych, a w przypadku budynków wielolokalowych - wspólnoty mieszkaniowe bądź spółdzielnie mieszkaniowe. Mieszkańcy bloków (budynków wielolokalowych) nie składają deklaracji samodzielnie.

Elektroniczny kreator deklaracji można znaleźć tutaj.

W przypadku braku podpisu elektronicznego, mieszkańcy po wypełnieniu danych mogą wydrukować deklarację, a następnie wysłać ją pocztą do właściwego Urzędu Dzielnicy.

16:20 Do warszawskich szpitali trafiły setki tysięcy sztuk środków ochrony

Do dziesięciu miejskich szpitali w Warszawie trafiły już środki ochrony indywidualnej. To decyzja Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, który specjalnie na ten cel uruchomił 12 mln zł z kryzysowej rezerwy miasta - poinformował stołeczny ratusz.

- Pracownicy służby zdrowia są na pierwszej linii frontu. Od ich zdrowia zależy, jak dużej liczbie warszawiaków będą mogli pomóc – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Musimy zadbać o ich bezpieczeństwo, dlatego pilnie przekazujemy do szpitali środki ochrony, które zostały zakupione przez miasto w ostatnich dniach.

Pracownicy szpitali będą mieli do dyspozycji 140 tys. maseczek różnej klasy (głównie chirurgicznych), 35 tys. przyłbic, 40 tys. rękawic ochronnych, 170 tys. różnego rodzaju fartuchów ochronnych, a także ponad 60 tys. litrów płynów dezynfekcyjnych do rąk. Środki ochrony zostały rozdysponowane między miejskie szpitale, z których siedem znajduje się w sieci zabezpieczenia epidemiologicznego stolicy. Przy podziale środków ochrony wzięto pod uwagę liczbę łóżek, pracowników oraz oddziałów.

Dodatkowo Warszawa uruchomiła kolejnych 10 mln zł z rezerwy na dalsze zakupy, by jak najlepiej chronić lekarzy i pielęgniarki.

Miasto przekazało również środki ochrony ponad 20 organizacjom i wolontariuszom, zajmującym się osobami w kryzysie bezdomności – prowadzącym schroniska, noclegownie, jadłodajnie i łaźnie oraz leczącym bezdomnych. Przekazano im płyny do dezynfekcji rąk i pomieszczeń oraz środki zabezpieczenia osobistego: maseczki i rękawice.

15:55 Miejskie parki, lasy, bulwary, plaże i zieleńce niedostępne

Od środy, 1 kwietnia, do odwołania stolica zamyka ogrodzone tereny zieleni. Aby opanować rozprzestrzenianie się koronawirusa, apelujemy również do mieszkańców o niekorzystanie z terenów rekreacyjnych - poinformował ratusz w przesłanym komunikacie.

W związku z rządowymi obostrzeniami, dotyczącymi stanu epidemii, mieszkańców obowiązuje zakaz przebywania na plażach i terenach zieleni, pełniących funkcje publiczne. Dotyczy on parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz ogródków jordanowskich. W trosce o zdrowie, mieszkańcy nie powinni także korzystać z placów zabaw, siłowni plenerowych i innych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Stołeczne lasy również będą niedostępne dla spacerujących.

Parki, zieleńce, ogrody działkowe i obszary łęgów zajmują aż 11,2% powierzchni Warszawy, z kolei 15,5% to lasy miejskie. W stolicy znajduje się aż 88 parków oraz 258 skwerów i zieleńców, z czego 1022 ha należy do miasta. Zgodnie z zaleceniami rządowymi, od środy (1 kwietnia) zamknięte zostaną tereny ogrodzone o łącznej powierzchni 9,42 ha. W pozostałych miejscach, również na plażach i bulwarach, pojawią się plakaty o obowiązującym zakazie wstępu. Tereny zieleni, tak jak dotychczas, będzie kontrolować Straż Miejska.

15:40 Osoby objęte kwarantanną muszą od dziś używać aplikacji "Kwarantanna domowa"

"Z obowiązkową kwarantanną domową wiąże się od dziś dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji Kwarantanna domowa" - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

15:15 Konferencja szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz komendanta głównego policji gen. insp. Jarosława Szymczyka.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński: "Od czwartku policja będzie koordynowała pracę służb miejskich (np. straży miejskich). Zmienia się taktyka działań policji. Policjanci będą podejmować intensywne czynności patrolowe".

- Poziom dyscypliny społecznej jest bardzo duży. W trakcie minionej doby funkcjonariusze odwiedzili 150 tys. obywateli, którzy przebywają w kwarantannie. Tylko w wypadku kilkuset osób mieliśmy do czynienia z naruszeniem rygorów, to jest ok. 0,5% - poinformował Kamiński.

14:45 Nowe przypadki koronawirusa. Zero na Mazowszu

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane:

14:25 ZTM dostosowuje pracę Punktów Obsługi Pasażera do nowych restrykcji i obostrzeń.

14:12 Ważne wieści dla kierowców!

13:50 Warszawa wstrzymuje wysyłkę zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność.

Zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność będą wysyłane do mieszkańców dopiero, gdy ustąpi zagrożenie epidemiczne. Taką decyzję wspólnie z burmistrzami podjął właśnie prezydent Rafał Trzaskowski. - W stolicy postępujemy odpowiedzialnie i troszczymy się o bezpieczeństwo. W tym trudnym okresie nie chcemy narażać mieszkańców na niepotrzebne ryzyko i odbiór dokumentów na poczcie, dlatego całkowicie wstrzymujemy wysyłkę zaświadczeń. Z inicjatywą wyszły władze Śródmieścia i wspólnie z pozostałymi burmistrzami postanowiliśmy jak najszybciej wprowadzić to rozwiązanie w całym mieście – mówi Rafał Trzaskowski.

Mieszkańcy nie będą musieli niepotrzebnie się narażać. Wszystkie sprawy, związane z przekształceniem, załatwią później, nie martwiąc się ustawowymi terminami i nic na tym nie tracąc. Umożliwia to ostatnia uchwała Rady m.st. Warszawy, wprowadzająca dodatkowe bonifikaty od rocznych opłat przekształceniowych za 2019 i 2020 rok.

13:25 Areszt dla uciekiniera ze szpitala.

Mężczyzna zarażony koronawirusem uciekł ze szpitala. Trafił za to do aresztu.

12:50 Trudna sytuacja w Wołominie.

Wołomin24 NEWS: Zamknięto oddział neonatologiczny oraz ginekologiczno-położniczy w Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie.11:40 Pojawili się pierwsi ozdrowieńcy na Mazowszu.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie poinformowała o pierwszych przypadkach ozdrowieńców na Mazowszu. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

11:35 Mazowieckie szpitale dostaną nowe testy na obecność koronawirusa.

11:25 Poczta Polska wspiera pracowników

10:25 NFZ oferuje „Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii”

Codziennie, począwszy od 31 marca, na kanale YouTube Akademia NFZ publikowane są filmy z cyklu „Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii”. Podcasty to rozmowy z Dorotą Mintą, psychoterapeutą z wieloletnim stażem, specjalizującą się w trudnościach psychologicznych dotyczących m.in. kryzysów i chorób przewlekłych. O szczegółach przeczytacie pod TYM LINKIEM.

9:44 Warszawiacy robią zapasy.

Mimo, że od momentu początku epidemii upłynęło już kilka tygodni, gorączka zakupowa w warszawskich sklepach trwa nadal. Wciąż brakuje całej gamy produktów, które schodzą na pniu.

9:35 Czy Warszawa powinna zawiesić opłaty za parkowanie?

Temat wywołuje ogromne emocje wśród mieszkańców. Póki co Rafał Trzaskowski twardo podkreśla, że opłaty pozostaną. O ich zawieszenie apeluje wojewoda mazowiecki.

8:40 36 kolejnych przypadków koronawirusa. W Warszawie zmarł mężczyzna

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 36 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Żaden z nich nie dotyczy Mazowsza. Niestety w Warszawie zmarł 83-letni mężczyzna. Jak podaje MZ, miał on choroby współistniejące.

8:00 Przypominamy, że dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia

ZOBACZ NASZE ARCHIWALNE RELACJE:

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

zobaczcie jak Polacy w sytuacji kryzysowej zaczynają zarabiać w domu przez internet na stronie http://zarabianiezdalne.pl

wystarczy laptop lub telefon, mają dniówki na poziomie 100zł do 700zł dziennie, praca dla każdego od 18lat, zostało jeszcze kilkanaście miejsc

W
Warszawianka

Dlaczego to tak jest że wszyscy przyjezdni nie lubią naszego prezydenta??? Warszawiacy wybrali.a inaczej mówiąc waszym językiem Suweren tak chciał i wara!!!!

J
Ja
24 marca, 21:11, Warszawianka:

Zakazanej mordy???? I jeszcze większe inwektywy....czy to jest legalne? To jest prezydent miasta!!! PiS ustawa wprowadza zakaz ubliżania dudzie a tu tak???? Ja szanuje pana Trzaskowskiego i dobrze mu zycze

I ja również... Przystojny i miły człowiek. Przy tym otwarty na świat a nie jakiś zaściankowy pseudo patriota

W
Wawa
16 marca, 11:09, Gosc:

Nigdy nie pokazujcie tej zakazanej nie golonej mordy Trzaskowskiego, zygc sie chce na jego widok

18 marca, 20:09, AG:

nie rozumiem z jakiego powodu piszesz nazwisko tej mendy z duzej litery. Esbecki POmiot zostanie wylany na zbity ryj jeszcze przed uplywem kadencji a Warszawa uwolni sie od tej esbeckiej homo-junty!

Wsioki na wieś!!!!

W
Warszawianka

Zakazanej mordy???? I jeszcze większe inwektywy....czy to jest legalne? To jest prezydent miasta!!! PiS ustawa wprowadza zakaz ubliżania dudzie a tu tak???? Ja szanuje pana Trzaskowskiego i dobrze mu zycze

G
Gość

Dlaczego w mazowieckim nie rozpędza się zbiorowisk młodzieży,Straż Miejska do czego w W-wie?

G
Gość
14 marca, 11:16, Gość:

Obecnie można dobrze zarabiać wygodnie z domu za pośrednictwem laptopa lub telefonu na Bitcoinie, ropie i zlocie, gdyż sytuacja na rynku sprzyja wysokim zarobkom prze z internet. Z racji iż obecnie dużo osób przebywa obecnie w domu, firma umożliwiła bezpłatne zapisanie się do systemu na stronie: http://zarobmilion.pl

Zarób jeszcze dziś swoje pierwsze pieniądze, wypłaty 24h na dobe, praca dla każdego od 18lat, załóż konto i poćwicz bezpłatnie inwestowanie w kryptowaluty, rope i złoto itp

zarobki ludzi początkujących wahają sie od 300zł do 900zł dziennie

Ty s[wulgaryzm]synu [wulgaryzm]. Won z tą reklamą [wulgaryzm]

A
Ada, to nie wypada...
12 marca, 9:10, Ja:

Komunistyczne chiny zgodnie ze swoja doktryną zaatakowały świat bronią biologiczna. DLACZEGO NIKT O TYM NIE PISZE !!!

to nie Chiny zaatakowaly bronia biologiczna. Chiny zostaly zaatakowane. Przez kogo? Pomysl, kto bylby najwiekszym beneficjentem...wojna handlowa, wiele osob z rzadzacych w Iranie chorych...no wysil swoje resztki mozglu i pomysl...

G
Gość

coraz więcej przypadków ale drodzy rodacy pamiętajcie - zamknięcie Warszawy i innych miast jest fejkiem . nie zamkniemy was by przerwać łańcuch epidemii bo jesteśmy prawdziwie wolnym narodem.

G
Gość

Obecnie można dobrze zarabiać wygodnie z domu za pośrednictwem laptopa lub telefonu na Bitcoinie, ropie i zlocie, gdyż sytuacja na rynku sprzyja wysokim zarobkom prze z internet. Z racji iż obecnie dużo osób przebywa obecnie w domu, firma umożliwiła bezpłatne zapisanie się do systemu na stronie: http://zarobmilion.pl

Zarób jeszcze dziś swoje pierwsze pieniądze, wypłaty 24h na dobe, praca dla każdego od 18lat, załóż konto i poćwicz bezpłatnie inwestowanie w kryptowaluty, rope i złoto itp

zarobki ludzi początkujących wahają sie od 300zł do 900zł dziennie

G
Gość

ja kupiłam tanie atestowane maski i jedzenie po 10kg workach kasza ryz chlep itp. na koronawirusa za normalne pieniadze na stronie: http://forom.pl/taniemaski lub http://forom.pl/taniazywnosc

maski i żywność dla mojej całej rodziny była już na nastepny dzien, przywiózł kurier i nie musze biegac po marketach i sie zarazac ludzie myslcie troche!!!

M
M

Mądy Polaku nie bądź szaibusem nie dai się zarazić koronawirusam.

J
Ja

Komunistyczne chiny zgodnie ze swoja doktryną zaatakowały świat bronią biologiczna. DLACZEGO NIKT O TYM NIE PISZE !!!

G
Gość

A szkółki w całej Polsce dalej czynne, oczywiście młodzi tylko przenoszą, umierać będą babcie i dziadkowie, kasa ZUS-u będzie pełna.

Dodaj ogłoszenie