Konfrontacja z agresywnym psem. Dowiedz się, jak właściwe reagować, aby wyjść z niej cało

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Pies jest jednym z najbardziej wiernych i ukochanych przyjaciół człowieka, ale niestety, czasami nawet najbardziej przyjazne zwierzęta mogą się zachować agresywnie. W sytuacjach ekstremalnych naturalne zachowania obronne mogą nie wystarczyć. Dlatego warto wiedzieć, co robić w sytuacji, gdy grozi nam zagrożenie ze strony czworonoga.

Spis treści

Media co jakiś czas donoszą o przypadkach pogryzień przez psy. Niektóre z tych zdarzeń kończą się tragicznie dla przypadkowej ofiary. Jak reagować, gdy widzimy, że pies nie ma względem nas dobrych zamiarów? W obliczu tak stresującej sytuacji naturalne mechanizmy obronne mogą nas zawieść. Jakie zatem są właściwie reakcje, które mogą uratować nam życie lub zdrowie?

groźny pies
Gdy pies cię zaatakuje, naturalną reakcją jest strach i panika. Jednak ważne jest, aby zachować spokój. Krzyki i gwałtowne ruchy mogą tylko pogorszyć sytuację, pobudzając psa do dalszej agresji. 123RF/wirestock

Dlaczego pies atakuje?

„Proszę się nie bać, on nie gryzie.” Kto z nas przynajmniej raz nie usłyszał takich słów od właściciela dużego psa, który beztrosko sobie biega bez kagańca po parku. Czy możemy ufać tak na słowo, że nic nam nie grozi? Zdaniem większości behawiorystów zachowania psa wynikają z socjalizacji, jakiej został on poddany, nomen omen przez człowieka, oraz z jego indywidualnych cech odziedziczonych po przodkach. Zatem to człowiek w mniej lub bardziej świadomy sposób kształtuje „psią osobowość”. W wielu przypadkach to nieodpowiednie zachowanie ludzi przyczynia się do gwałtownej reakcji psa. W kontakcie z nieznajomym zwierzęciem wykazujemy bardzo dużą ufność, pozwalając sobie np. na spontaniczne pogłaskanie go po łbie lub grzbiecie. Nie znamy historii tego zwierzęcia. Jeśli w przeszłości doświadczyło ono przemocy ze strony człowieka, jego reakcja podniesioną w jego stronę rękę, może być bardzo gwałtowna. Pies uzna, że chcemy go uderzyć, więc jego naturalną obroną, będzie atak. Jakie jeszcze inne zachowania mogą wzbudzić agresję u psa? Należą do nich:

  • machanie różnymi przedmiotami, np. kluczami, kiedy pies jest w pobliżu nas,
  • zbliżanie się do psa, który jest w trakcie jedzenia lub zabieranie mu miski z pokarmem,
  • prowokowanie psa naśladując szczekanie lub warczenie,
  • patrzenie mu prosto w oczy.

Psi behawiorysta – Piotr Wojtków – twierdzi, że jeśli pies do 4 miesiąca życia nie doświadczył poczucia bezpieczeństwa i miłości ze strony człowieka, może on w przyszłości przejawiać agresywne i nieprzewidywalne zachowania. Ponadto predyspozycje do reagowania agresją mogą być dziedziczne. Bardzo ważny jest zatem dobór psów w hodowli – osobniki agresywne nie powinny być do niej dopuszczane. Warto też wspomnieć, że psy może cechować jeszcze inny rodzaj agresji, nie mającej swojego źródła w traumatycznych przeżyciach. Jest to tzw. agresja łowiecka, czyli wręcz patologiczna potrzeba ścigania obiektu, który jest w ruchu. Może to być np. biegające dziecko lub osoba jadąca na rowerze. Pies przejawiający ten rodzaj agresji odczuwa niepohamowaną chęć dogonienia oddalającego się obiektu, chwycenia go i rozszarpania go.

Jak głaskać nieznajomego psa?

Zanim wyciągniesz rękę w kierunku psa, zapytaj jego właściciela, czy wyraża on na to zgodę. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, pies może różnie zareagować na taki gest. Jeżeli uzyskałeś zgodę, to w dalszym ciągu nie podchodź do zwierzęcia zbyt blisko oraz ustaw się do niego bokiem, aby uniknąć kontaktu wzrokowego. Następnie powoli wyciągnij dłoń w kierunku psa i zaczekaj. Jeśli będzie miał ochotę, to podejdzie, powącha dłoń i pozwoli się pogłaskać. Jeżeli się wycofa, oznacza to, że nie ma ochoty poznawać nowych osób. Nie rób nic na siłę, aby niepotrzebnie nie prowokować psa do szczekania. Pamiętaj, aby nie pochylać się nad psem ani nie klepać psa po łbie. Najbezpieczniej głaskać go po karku, grzebiecie i brzuchu.

Jak się zachować, gdy pies chce nas zaatakować?

Pies przed przystąpieniem do ataku często przybiera agresywną postawę. Wskazują na to:

  • zjeżona sierść,
  • podkulone uszy i ogon
  • sztywne łapy,
  • warczenie,
  • pokazywanie kłów,
  • głośne szczekanie.

Co robić, gdy znajdziemy się w takiej sytuacji? Wykonaj po kolei następujące czynności:

  1. Stań i nie ruszaj się – w żadnym wypadku nie uciekaj. Niech pies dostanie sygnał, że nic mu nie zagraża z twojej strony.
  2. Nie wykonuj gwałtownych ruchów rękami – delikatnie pochyl się do przodu, dłonie ułóż prostopadle do ciała.
  3. Nie kieruj wzroku w stronę psa.
  4. Jeżeli pies jest za tobą, nie odwracaj się w jego stronę.
  5. Ustaw się do psa bokiem, na lekko rozszerzonych nogach – taka pozycja pozwoli ci zachować równowagę.

Czego nie wolno robić podczas ataku psa?

Często można się spotkać z radą, że w razie ataku psa, należy przyjąć pozycję „na żółwia”. W tym celu należy:

  • spleść dłonie w tzw. koszyczek i schować kciuki,
  • założyć ręce na kark i osłonić nimi uszy,
  • uklęknąć,
  • przyciągnąć głowę do kolan.

Zdaniem behawiorystów pies może taką postawę ciała zinterpretować jako poddanie się, co jeszcze bardziej zachęci go to do ataku. Pozycja obronna na żółwia jest właściwa tylko w sytuacji, kiedy pies nas od razu przewróci na ziemię i musimy zrobić wszystko, aby ochronić przed pogryzieniem najbardziej newralgiczne części ciała, czyli głowę i twarz. Jeżeli już dojdzie do ataku, nie wolno się szarpać ze zwierzęciem. Gwałtowne ruchy pies odczyta jako zaproszenie do walki. Szarpanina z rozwścieczonym zwierzęciem tylko zwiększy skalę naszych obrażeń.

Czy można spacerować z psem bez smyczy i kagańca?

Przepisy dotyczące obowiązków właścicieli zwierząt regulowane są przede wszystkim ustawą o ochronie zwierząt oraz kodeksem wykroczeń. Z art. 10a ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U.2020.638) wynika, że jeżeli pies przebywa poza swoim ogrodzeniem, musi być pod kontrolą właściciela, ale bez obowiązku bycia prowadzonym na smyczy. Prawo to obowiązuje do momentu, kiedy zwierzę nie naruszy mienia innych osób przebywających w przestrzeni publicznej lub nie spowoduje innych materialnych strat. Jeżeli właściciel nie ma kontroli nad swoim psem, może zostać ukarany mandatem w wysokości od 50 do 250 zł.

Podobnie rzecz ma się w kwestii obowiązku nakładania kagańca. Według przepisów właściciel czworonoga nie musi zakładać mu kagańca, chyba że jego pies należy do rasy niebezpiecznej. Wówczas na właścicielu takiego psa spoczywa obowiązek zachowania środków ostrożności adekwatnych do rasy i charakteru psa. Kaganiec można uznać za jeden z tych środków. W przypadku niezachowania nakazanych środków ostrożności przez właściciela, wysokość mandatu wzrasta do 500 zł. Ponadto własne przepisy dotyczące smyczy lub kagańca mogą uchwalać m.in. władze samorządowe, oraz właściciele kąpielisk, sklepów, hoteli, restauracji itp.

Gdzie zgłosić bezpańskiego psa?

Jeżeli zauważyłeś, że w twojej okolicy biega bezpański pies, który może zagrażać bezpieczeństwu ludzi, koniecznie zgłoś ten fakt policji lub straży miejskiej. W trakcie rozmowy podaj jak najwięcej szczegółów, np. nazwę ulicy, na której go widziałeś oraz jakiej jest rasy.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konfrontacja z agresywnym psem. Dowiedz się, jak właściwe reagować, aby wyjść z niej cało - RegioDom.pl

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maciek
W ramach samoobrony-obrony koniecznej. Lewą dłoń w pięść i rękę poświęcamy do pogryzienia plus ewentualnie gaz pieprzowy, prawa dźga psa nożem lub paralizator.
M
Maciek
Gazeta Lubuska Art. 166. - [Puszczanie psa luzem w lesie] - Kodeks wykroczeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.2151 t.j.Akt obowiązujący

Wersja od: 15 sierpnia 2023 r. do: 30 września 2023 r.

Art. 166. 7 [Puszczanie psa luzem w lesie]

Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi:

1) z polowaniem,

2) ze szkoleniem psów będących zwierzętami wykorzystywanymi do celów specjalnych w rozumieniu art. 4 pkt 20 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2022 r. poz. 572), albo ich udziałem w akcji ratowniczej, w działaniach poszukiwawczych lub w działaniach związanych z ochroną granicy państwowej lub zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego,

3) ze szkoleniem psów ratowniczych albo ich udziałem w akcji ratowniczej prowadzonej przez podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa na podstawie przepisów odrębnych,

podlega karze grzywny albo karze nagany.
M
Maciek
Gazeta Lubuska Art. 77. - [Niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia] - Kodeks wykroczeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.2151 t.j.Akt obowiązujący

Wersja od: 15 sierpnia 2023 r. do: 30 września 2023 r.

Art. 77. [Niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia]

§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka,

podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
M
Maciek
Gazeta Lubuska UCHWAŁA NR XXXIV.602.2020

RADY MIASTA ZIELONA GÓRA

z dnia 22 grudnia 2020 r.

w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Zielona Góra.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 i art. 41 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.

o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 713 z późn. zm.1)) oraz art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia

13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1439), po

zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, uchwala się:

REGULAMIN UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU

NA TERENIE MIASTA ZIELONA GÓRA

Rozdział 7

Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe

§ 45. 1. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa

i środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi i zwierząt, a także dołożenia

starań, aby zwierzęta te nie były uciążliwe dla otoczenia.

2. Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do sprawowania nad nimi właściwej opieki,

a w szczególności niepozostawiania ich bez dozoru poza miejscem ich stałego utrzymywania.

§ 46. 1. Do obowiązków właścicieli zwierząt domowych należy:

1) 👉prowadzenie psa w miejscach publicznych na uwięzi w taki sposób, aby zapewnić pełną nad nim

kontrolę;

2) 👉prowadzenie psa zagrażającemu otoczeniu w kagańcu - taki pies może być prowadzony wyłącznie

przez osobę pełnoletnią;

3) niewprowadzanie zwierząt na teren placów zabaw i piaskownic dla dzieci, kąpielisk, boisk

szkolnych oraz terenów zielonych i sportowych położonych na obszarze posesji będących

w zarządzie szkół, przedszkoli i żłobków;

4) niewprowadzanie zwierząt do budynków użyteczności publicznej i obsługi ludności,

w szczególności do urzędów, zakładów opieki zdrowotnej i opieki społecznej, szkół, placówek

wychowawczych, placówek kulturalno-oświatowych o ile władający tymi budynkami nie postanowią

inaczej;

5) zabezpieczenie terenu nieruchomości przed wydostawaniem się z niej zwierzęcia;

6) niezwłoczne usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta, poprzez umieszczanie ich

w koszach przeznaczonych do tego celu, a w przypadku ich braku w koszach ulicznych lub

w pojemnikach na terenie nieruchomości przeznaczonych na odpady niesegregowane;

7) prowadzenie psów agresywnych – w tym wszystkich psów ras wymienionych w rozporządzeniu

Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r w sprawie wykazu psów

uznawanych za agresywne (Dz. U. z 2003 r. Nr 77, poz. 687) oraz mieszańców z tymi rasami,

wyłącznie na uwięzi oraz założonych kagańcach.

2. Obowiązki, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, nie dotyczą osób niewidomych, korzystających

z psów przewodników, osób niepełnosprawnych z tytułu wady wzroku lub narządu ruchu w stopniu

znacznym.

§ 47. 1. Dopuszcza się podczas wyprowadzania psów z wyjątkiem psów wymienionych w § 46

ust. 1 pkt 7 w miejscach, gdzie nie stwarza to zagrożenia oraz gdy opiekun ma możliwość

sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem, czasowe uwalnianie psów z uwięzi, lecz

w założonym kagańcu.

2. Na wezwanie Straży Miejskiej opiekun psa zobowiązany jest do założenia psu uwięzi.

§ 48. Zasady przewożenia zwierząt środkami komunikacji zbiorowej określają organizatorzy

świadczący usługę przewozu.
H
He he he
18 sierpnia, 16:47, bear:

mnie jak "napadł" piesio niczym nabuzowany sławek postąpiłem tak, kazałem mu zaczekać, pojechałem kupiłem kaganiec łańcuch i kilo padliny, obgryzł mi paca, rozpaliłem ognisko było mi ciepło po 0,5 i "smażonej" zagryzce

W domu wszyscy zdrowi?

e
edson
19 sierpnia, 9:27, zzz:

Artykuł dla wierszówki. Ja wyciągam gaz pieprzowy i w pysk a jak właścicielowi się nie podoba to też w ryj.

Słusznie!👍

z
zzz
Artykuł dla wierszówki. Ja wyciągam gaz pieprzowy i w pysk a jak właścicielowi się nie podoba to też w ryj.
b
bear
mnie jak "napadł" piesio niczym nabuzowany sławek postąpiłem tak, kazałem mu zaczekać, pojechałem kupiłem kaganiec łańcuch i kilo padliny, obgryzł mi paca, rozpaliłem ognisko było mi ciepło po 0,5 i "smażonej" zagryzce
Wróć na i.pl Portal i.pl