Kobieta w ciąży zmarła w Pszczynie. Szpital wydał oświadczenie po kontroli NFZ. O jej zakończeniu i wynikach dowiedział się z mediów

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Szpital w PSzczynie wydał oświadczenie
Szpital w PSzczynie wydał oświadczenie Pixabay
Zarząd Szpitala Powiatowego w Pszczynie, w którym pod koniec września zmarła 30-letnia ciężarna, o zakończeniu kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta dowiedział się z mediów, a wnioski pokontrolne otrzymał na niespełna pół godziny przed konferencją prasową. To zdaniem rzeczniczki szpitala, "jest działaniem mogącym dezinformować opinię publiczną i wpływać na niepełny obraz tej tragicznej sytuacji".

Prezes NFZ i Rzecznik Praw Pacjenta przedstawili dziś, przypomnijmy, wyniki kontroli w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie. To tutaj pod koniec września zmarła 30-letnia ciężarna.

Z relacji rodziny i pacjentki z łóżka obok wynika, że informowała personel placówki o swoim pogarszającym się samopoczuciu, ale lekarze zwlekali z działaniem aż płód sam obumrze. W efekcie u kobiety doszło do wstrząsu septycznego i zmarła.

Nie przeocz

Kontrolujący szpital dopatrzyli się w działalności personelu szpitala szeregu uchybień. Z relacji Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca wynika, że lekarze nie podjęli właściwych działań w momencie wystąpienia u pacjentki objawów sepsy. Personel miał też nie informować rzetelnie kobiety o jej stanie zdrowia, ani nie prowadził prawidłowo dokumentacji. W efekcie fundusz nałożył na placówkę karę, a Rzecznik Praw Pacjenta także obowiązek opracowania i wdrożenia odpowiednich procedur, które pozwolą uniknąć takich sytuacji w przyszłości. – Wnioskuję także o skierowanie pisemnych przeprosin do rodziny Pani Izabeli oraz – do rozważenia – wypłatę zadośćuczynienia – mówił podczas środowej konferencji Bartłomiej Chmielowiec.

Szpital w Pszczynie wydał oświadczenie. Wyników sekcji do dziś nie otrzymał

Zarząd placówki w odpowiedzi na postawione po kontroli zarzuty wydał oświadczenie, z którego wynika, że o zakończeniu kontroli NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta dowiedział się z mediów, zaś wnioski pokontrolne zajmujące 34 strony, otrzymał na 24 minuty przed zaplanowaną na 1 grudnia konferencją prasową.

– Po wstępnej analizie wniosków pokontrolnych Narodowego Funduszu Zdrowia nasuwają się wątpliwości, na przykład zarzut niewpisania w dokumentacji wyników sekcji zwłok, których do dziś szpitalowi nie udostępniono – twierdzi w oświadczeniu dla mediów rzeczniczka szpitala, Barbara Zejma-Oracz.

Samo przekazanie mediom informacji o zakończeniu i wynikach kontroli, zanim zostały przedstawione szpitalowi, ocenia natomiast jako "działanie mogące dezinformować opinię publiczną i wpływać na niepełny obraz tej tragicznej sytuacji".

Jaki wpływ na postawę lekarzy miały przepisy aborcyjne?

Rzeczniczka odniosła się także do wypowiedzi, które usłyszeliśmy z ust prof. Mirosława Wielgosia, konsultanta krajowego w zakresie perinatologii. Lekarz, przypomnijmy, tłumaczył, że personel pszczyńskiej lecznicy przyjmując pacjentkę zalecił odpowiednie badania. Stan pacjentki zaczął się jednak pogarszać, a kolejne podejmowane przez niego decyzje nie były wystarczające. – Wystąpiła niewydolność wielonarządowa i nie było adekwatnych reakcji w postaci działań i zlecanych badań, monitorowania stanu pacjentki, w związku z czym nie doszło w odpowiednim momencie do podjęcia działań, które zapobiegłyby temu tragicznemu zdarzeniu – mówił prof. Wielgoś.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, podkreślił, że na podstawie dokumentacji medycznej, nie może stwierdzić, na ile wpływ na decyzje lekarzy pszczyńskiej lecznicy, mogły mieć obowiązujące przepisy prawa aborcyjnego. – Zakażenie i wstrząs septyczny miały bardzo piorunujący przebieg. Myślę, że personel nie zdawał sobie sprawy z tego, że tak dramatycznie będą postępowały te objawy. Być może, nawet gdyby wdrożone zostały wszystkie niezbędne działania, to i tak nie udałoby się uratować życia pacjentki, ale tego nie wiemy – tłumaczył.

Zdaniem Zejmy-Oracz wypowiedź konsultanta "jest wyważona, powściągliwa w przedwczesnym orzekaniu o winie i uwzględniająca złożoność sytuacji klinicznej". Na koniec rzeczniczka zapewniła, że szpital w pełni transparentnie i rzetelnie współpracuje z wszystkimi organami prowadzącymi kontrole i postępowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl