Kiedy środki dla Polski z Funduszu Odbudowy? Niepokojące ustalenia "Der Spiegel"

amp
Flagi UE, zdjęcie ilustracyjne
Flagi UE, zdjęcie ilustracyjne Fot. Flickr/ verkeorg/ CC BY-SA 2.0
Jest „wysoce nieprawdopodobne”, że Polska i Węgry jeszcze w tym roku otrzymają część środków z Funduszu Odbudowy – pisze „Der Spiegel”.

Niemiecki tygodnik nawiązuje do listów skierowanych w miniony piątek do rządów w Warszawie i Budapeszcie przez Komisję Europejską. „Czyta się je jak akty oskarżenia” – wskazuje „Spiegel” i podkreśla, że pisma te wysłano po to, aby zasygnalizować rozważanie przez Komisję uruchomienia tzw. mechanizmu praworządności wobec obu państw. „Na dziesięciu ciasno zadrukowanych stronach Komisja podsumowuje zarzuty przeciwko Polsce. Chodzi przede wszystkim o to, że podkopana została niezawisłość sądownictwa” – dodaje gazeta.

Według autora artykułu, jest „niemal wykluczone”, aby rządy Polski i Węgier mogły choć w pewnym stopniu wyjaśnić to, na co wskazała Bruksela, bo od wielu lat poruszone w listach sprawy są przedmiotem ich sporu z Unią Europejską.

"Bolesne konsekwencje"

„Teraz Polsce i Węgrom grożą bolesne konsekwencje finansowe, i to od razu podwójne. Z jednej strony, zainicjowany przez listy mechanizm praworządności po raz pierwszy umożliwia UE ograniczenie środków wsparcia dla krajów, których rządy podkopują państwo prawa i tym samym zagrażają właściwemu wykorzystaniu środków z budżetu UE” – pisze „Spiegel”.

Dalej tygodnik pisze o „drugiej stronie”, a więc o wartym 750 miliardów euro Funduszu Odbudowy, który ma wspomóc gospodarki państw członkowskich po pandemii koronawirusa. „Technicznie wypłaty nie mają wprawdzie nic wspólnego z mechanizmem praworządności, ale politycznie są bardzo powiązane. W obliczu stałych prowokacji z Warszawy i Budapesztu, uważa się, że byłoby nie do pomyślenia, by Komisja otworzy drogę do wypłaty miliardów z Funduszu Odbudowy” – czytamy.

„Spiegel” przypomina, że zarówno Polska, jak i Węgry chciały jeszcze w tym roku otrzymać 13 proc. z wnioskowanych kwot. Tymczasem, jak podkreśla tygodnik powołując się na swoje źródła w KE, „jest niemal pewne, że Węgry i Polska nie dostaną już tych szybkich pieniędzy”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl