Jest pozew rodziny Kulczyków za odcinek serialu „Resortowe dzieci”. Wśród pozwanych Dorota Kania i Michał Adamczyk

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Dorota Kania, redaktor naczelna Polska Press, poinformowała, że rodzina Kulczyków skierowała wobec niej pozew za odcinek cyklu „Resortowe dzieci”, dotyczący między innymi historii rodziny miliarderów oraz sprawy prywatyzacji firmy CIECH. Portal i.pl rozmawiał z pełnomocnikiem pozwanej, mecenasem Arturem Wdowczykiem.
Pozew za serial „Resortowe dzieci”. Chodzi o odcinek o Henryku Kulczyku i prywatyzacji firmy CIECH.
Pozew za serial „Resortowe dzieci”. Chodzi o odcinek o Henryku Kulczyku i prywatyzacji firmy CIECH. Fot. TVP

Jest sądowy pozew za „Resortowe dzieci”

O pozwie red. Kania poinformowała w mediach społecznościowych.

„Szybko poszło. Po wyborach rodzina Kulczyków przesłała mi pozew za odcinek ‘Resortowych dzieci’ o protoplastach rodu i sprawie CIECH-u. Oprócz mnie pozew został wysłany Michałowi Adamczykowi, Jolancie Hajdasz oraz Arturowi Bartoszewiczowi” – napisała na X.

Chodzi o wyemitowany w czerwcu 2023 roku odcinek cyklu „Resortowe dzieci”, który dotyczył między innymi historii rodziny Kulczyk, a także sprawy prywatyzacji firmy chemicznej CIECH.

Czego domagają się Kulczykowie?

– Państwo Kulczyk domagają się przeprosin, ale to jest standardem w tego typu pozwach. Tym, co uderza jest bardzo duża kwota zadośćuczynienia, która wynosi 400 tysięcy złotych, co jest ogromną sumą – powiedział i.pl mec. Artur Wdowczyk, który jest pełnomocnikiem Doroty Kani.

Spytaliśmy również o to, jaki jest powód złożenia pozwu i czym on jest motywowany.

– Chodzi o ochronę dobrego imienia osoby zmarłej, tj. Jana Kulczyka. Moim zdaniem ten pozew jest chybiony, gdyż była to osoba publiczna, o której bardzo często pisano. Z kolei wypowiedzi pani Jolanty Hajdasz i Artura Bartoszewicza to są typowe opinie, które są chronione przez orzecznictwo europejskie – mówił prawnik.

Podkreślił też, że w materiale wykorzystano między innymi materiały z archiwów Instytutu Pamięci Narodowej.

Ograniczanie wolności słowa?

Jego zdaniem postać Jana Kulczyka była jedną z najciekawszych w historii III RP, więc nie jest dziwnym, że wielu dziennikarzy – nie tylko biznesowych – publikowało treści na jego temat.

– Ten pozew może być traktowany jako próba tłumienia wolności słowa i wyrażania opinii – zaznaczył.

Pozew złożony przez rodzinę jednego z najbogatszych Polaków dotyczy nie tylko fragmentów będących treścią odcinka „Resortowych dzieci”, ale i wstępu do tego cyklu, który pojawia się w każdym z epizodów.

– Ta wypowiedź pani Doroty Kani moim zdaniem też jest opinią ewidentnie odnośnie przedstawianych faktów. W tej wypowiedzi nie ma jakiś konkretnych faktów i dlatego ona jest jak gdyby taka sama co do wszystkich tych postaci, które są opisywane we wszystkich odcinkach – uważa mec. Wdowczyk.

Chodzi o te słowa na początku każdego odcinka „Resortowych dzieci”:

„Rok 1989 niósł nadzieję, że w Polsce nareszcie skończy się komunizm. Tak się jednak nie stało, a władzę w Polsce przejęły resortowe dzieci. Ludzie, którzy mają ideologiczne pokrewieństwo ze służbami specjalnymi PRL, bez względu na to, że pochodzą z resortowych rodzin, czy też wynika to z ich poglądów. To mentalne dziedzictwo ze strukturami o komunistycznych korzeniach jest szczególnie niebezpieczne dla normalnie funkcjonującego państwa. Mimo upływu lat, działalność resortowych dzieci nadal jest obecna we wszystkich segmentach życia publicznego. Zdarza się, że ludzie, którzy wyrośli z resortowych rodzin, nie chcą mieć nic wspólnego z ideologicznym dziedzictwem i całym swoim życiem zaprzeczają resortowości.”

„Resortowe dzieci” zostały usunięte z TVP VOD

Odcinki serialu „Resortowe dzieci” zostały usunięte z portalu TVP VOD przez nowe władze Telewizji Polskiej. Można je jednak wciąż znaleźć na YouTube.

Celem cyklu „Resortowe dzieci” autorstwa Doroty Kani i Anny Zapert było pokazywanie powiązań współczesnych elit biznesowych, politycznych, medialnych i naukowych ze strukturami PRL-u i służbami specjalnymi, zarówno cywilnymi jak i wojskowymi.

Odcinek, którego dotyczy pozew, można wciąż zobaczyć na YouTube:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

ag

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl