Izrael. Tajemniczy papirus z czasów biblijnej Pierwszej Świątyni powrócił do państwa. Znaleziono go w Stanach Zjednoczonych

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Do Izraela wrócił papirus z czasów Pierwszej Świątyni, czyli pierwotnej, opisanej w Biblii głównej świątyni Izraelitów w Jerozolimie. Zdjęcie ilustracyjne
Do Izraela wrócił papirus z czasów Pierwszej Świątyni, czyli pierwotnej, opisanej w Biblii głównej świątyni Izraelitów w Jerozolimie. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay
Do Izraela wrócił niezwykle rzadki papirus z czasów Pierwszej Świątyni, czyli pierwotnej, opisanej w Biblii głównej świątyni Izraelitów w Jerozolimie, zbudowanej przez króla Salomona na potrzeby przechowywania Arki Przymierza. Znane są tylko dwa inne zwoje z tych czasów. Ten został odnaleziony w Stanach Zjednoczonych.

To jeden z tak zwanych zwojów znad Morza Martwego. Liczący 2700 lat papirus z inskrypcją, "list do Izmaela” napisany jest wczesnym pismem hebrajskim. W amerykańskim stanie Montana znalazł go szef Wydziału Zapobiegania Kradzieżom izraelskiego Urzędu do spraw Starożytności Eitan Klein.

Okazało się, że fragment został kupiony lub przekazany matce mieszkańca Montany, kiedy odwiedziła Izrael w 1965 roku w ramach chrześcijańskiej misji ze Stanów Zjednoczonych. Misja uczestniczyła w wykopaliskach wokół Qumran i spotkała się kluczowymi osobami związanymi ze zwojami znad Morza Martwego. Papirus wisiał oprawiony na ścianie jej domu, a po śmierci kobiety jego właścicielem został jej syn. Eitan Klein przekonał go do przekazania artefaktu Izraelowi.

Z którego roku pochodzi fragment papirusu?

Fragment papirusu ma 4 na 5 centymetrów. Według datowania węglowego pochodzi on z końca VII lub początku VI wieku p.n.e., czyli ostatnich dni Królestwa Judy. Napis na papirusie składa się z czterech fragmentarycznych linijek, z których pierwsza rozpoczyna się poleceniem „Do Izraela wyślij…”, a potem zatrzymuje się.

Profesor Shmuel Ahituv z Ben-Gurion University uważa, że list był napisany pospiesznie, a wiadomość to lista rzeczy, których nie należy gdzieś wysyłać.

„To prosty list z zamówieniem. Powiedziano mu: "Nie wysyłaj”. Czego nie wysyłać? Nie wiem. Później napisane jest „bez pomocy”. Co nie pomoże? Też nie wiemy" - powiedział profesor Ahituv.

Dodał, że imię wymienione w dokumencie było powszechnym imieniem używanym w okresie biblijnym i oznacza "Bóg usłyszy'”. Najsłynniejszy Izmael to syn Abrahama i Hagar.

Co sprawiło, że papirus przetrwał tyle lat?

Suche warunki jaskiń na Pustyni Judzkiej, skąd pierwotnie pochodzi papirus, wyjątkowo dobrze konserwują. Obecnie w laboratorium zwojów znad Morza Martwego znajduje się około 25 tysięcy fragmentów zwojów, w tym około tysiąca rękopisów. Zdecydowana większość pochodzi z okresu Drugiej Świątyni, czyli z okolic 70 roku n.e. i później.

Oprócz odnalezionego niedawno zwoju, z czasów Pierwszej Świątyni pochodzi jeszcze tak zwany „Papirus Jerozolimski”, noszący najstarszą wzmiankę o Jerozolimie w języku hebrajskim oraz odkryty w Wadi Murabba'at paragon z nazwiskami osób i liczbami.

Źródło: Polskie Radio 24

lena

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl