Prognoza pogody na 1 kwietnia. Co nas czeka w Lany Poniedziałek i Prima Aprilis?

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Za nami najcieplejszy marzec w historii
Za nami najcieplejszy marzec w historii fot. Jakub Steinborn
1 kwietnia to tradycyjnie Prima Apirlis. W tym roku także świętujemy Lany Poniedziałek. Jaka pogoda czeka nas tego dnia?

Jaka pogoda 1 kwietnia?

W poniedziałek 1 kwietnia nad Europą w dalszym ciągu dominować będzie rozległy układ niskiego ciśnienia, przebiegający się od rejonu Morza Białego, przez kraje bałtyckie, Niemcy i Wyspy Brytyjskie, po Półwysep Apeniński. Polska również pozostanie w zasięgu rozległego układu niżowego. W drugiej połowie dnia znad Niemiec nad zachodnią część kraju przemieści się płytki niż z chłodnym frontem atmosferycznym.

Napływać będzie ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jedynie pod koniec dnia na zachodzie zaznaczy się chłodniejsze powietrze polarne morskie. Prognozuje się spadek ciśnienia. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 987 hPa.

W kraju w dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie i w centrum okresami duże i tutaj miejscami słabe przelotne opady deszczu. Po południu na zachodzie miejscami możliwe także burze. Rano lokalnie na wybrzeżu możliwe mgły ograniczające widzialność do 300 m.

Temperatura maksymalna od 16 st. C, 18 st. C na północnym zachodzie i na Przedgórzu Sudeckim, około 23 st. C w centrum, do 26 st. C, 27 st. C na południu, nad samym morzem około 14 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu także dość silny i w porywach do 60 km/h, na obszarach podgórskich do 70 km/h, z kierunków południowych, tylko na północnym zachodzie z kierunków wschodnich. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h, a w Karpatach do 120 km/h.

Rekordowe temperatury w marcu

W niedzielę padł rekord termiczny marca dla Warszawy, mieszkańcy stolicy mogą cieszyć się temperaturą 25,1 st. C. - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Stacja synoptyczna Warszawa-Okęcie zanotowała o godz. 14 nowy rekord temperaturowy w marcu dla Warszawy, poinformowało IMGW na portalu "X".

Warto przypomnieć, że w sobotę padł nowy rekord temperatury w marcu - w Tarnowie (Małopolskie) termometry wskazały 26,4 stopnia - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Do tej pory najwyższą w naszym kraju wartością dla tego miesiąca było 25,6 stopnia, odnotowane w Nowym Sączu w 1974 roku.

"Wstępne dane operacyjne sugerują, że dzisiaj mógł być najcieplejszy dzień marca w historii pomiarów na obszarze Polski" - przekazał PAP Kamil Walczak, synoptyk IMGW. Wskazał on, że do tej pory marcowy rekord temperatury wynosił 25,6 stopnia - wartość tę zmierzono 21 marca 1974 roku w Nowym Sączu. "Natomiast dzisiaj na stacjach zanotowano wyższe wartości – w Krakowie 25,7 stopnia, w Tarnowie 26,4 stopnia" - poinformował.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl