Felieton Liliany Sonik. Cały ten zgiełk: Ekscesy ujawniają trend

Liliana Sonik
W popularnym programie telewizyjnym „Damy i Wieśniaczki” bogate miejskie „Damy” na trzy dni wymieniają się na miejscami z Wieśniaczkami. Wieśniaczki robią sobie makijaż w drogich salonach, a Damy muszą karmić świnki i kopać ziemniaki. Takie trzydniowe zabawy są już przeżytkiem. Damy chcą zanurzać się w naturze, ale bez brudnych prac rolniczych. Zaczynają od tego, że wszystko przetworzą, a niedowiarków pognębią. Bo planeta płonie i wkrótce zamieni się w skwarek. Zdobywa popularność opinia, że lepiej nie mieć dzieci, bo będą skazane na przerażający los. Zresztą ludzie są zagrożeniem dla Ziemi. Ciemiężona przez człowieka natura musi odzyskać pełną swobodę. I należy jej w tym pomóc.

To naturalnie są ekscesy na marginesie zjawiska racjonalnego. O ekscesach warto jednak mówić, bo ujawniają trend i jego pułapki. Ortodoksyjnie traktowane poglądy stają się mieszanką ideologii i polityki i zaczynają przypominać religię pełną dogmatów - a to już produkt toksyczny.

Co zrobić, gdy ktoś bliski przeniesie się na tamten świat? W Stanach Zjednoczonych pojawiła się nowa oferta dla radykalnych fanów natury. Można babcię czy dziadka przerobić na kompost. Firma Recompose (Rekompozycja) kompostuje ludzkie zwłoki w rekordowym czasie 30 dni. Potem klient dostaje dwie taczki nawozu, który się nadaje do sadzenia kwiatów, czy warzyw. Taki recykling.

Zamysł jest jednak szerszy: według założycielki Recompose „kompostowanie jest naturalne, bezpieczne, trwałe i przyniesie znaczne oszczędności w emisji dwutlenku węgla i użytkowaniu gruntów.” Wynika z tego, że efekt cieplarniany można ograniczyć sadząc warzywa w ziemi z dziadka lub babci. Jak w starej kołysance: Króla zjadł kot, pazia zjadł pies/ królewnę myszka zjadła.

Innym, raczej zabawnym fenomenem jest przytulanie się do krowy. Godzinna sesja kosztuje 75 dolarów. Ale goście dostają to, po co przyjechali: śmieją się i płaczą, emocje sięgają zenitu. Krowa, jak to krowa, wyboru nie ma. Ma za to ciut wyższą temperaturę ciała niż ludzie, więc ludziom jest przyjemnie.

Podobny efekt dostaniemy przytulając psa, lecz przytulanie się do psa wydaje się banalne i po prostu passe. A że takie przytulanki są wbrew krowiej naturze? Trudno. Ostatecznie człowiek musi zapracować na miano szkodnika. Wszak obowiązuje pogląd, że dopóki będą istnieć ludzie, dopóty natura będzie ciemiężona.

Powróćmy do ludzkiego kompostu. We wszystkich kulturach zmarłych i ich ciała otaczano szacunkiem. Pochówki miały różne formy, jednak zwłoki nie pełniły funkcji użytkowej. Przeciwnie: rytuały pogrzebowe podkreślały, że egzystencja ma cel i sens. Przy kompostowaniu zwłok celem jest walka z efektem cieplarnianym i dosłownie rozumiany powrót do natury, gdzie ludzkie zwłoki służą użyźnianiu gruntu. O sens lepiej nie pytać. Jesteśmy świadkami zmiany paradygmatu.

Czytaj także

Ponad połowa Polaków wierzy w przesądy. Od lat w te same.

Wideo

Materiał oryginalny: Felieton Liliany Sonik. Cały ten zgiełk: Ekscesy ujawniają trend - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

N
NO MERCY

no tak . kobieta znów wymyśliła. obejrzała "wodny świat" i przewraca wszelkie normy tworząc coraz bardziej patologiczny świat. od kiedy pozwolono potwornie dyskryminowanym kobietom na szarogęszenie się prawie wszystko zostało zohydzone, przewrócone do góry nogami, zpatologizowane... bo kobieta to ... szkoda słów bo i tak do ichniejszych mózgownic nic nie dociera oprócz JA .

i jak zwykle prezydenckie opinie w których znów głęboko wierzy w świetlaną przyszłość kapitalistów nie można skomentować bo wychodzi z tego serwis kontenerowy . gdzie jest zagrabione suwerenowi jego "po 100 milionów" które ciężko wypracowywał w PRL a które zamiast dostać jeśli solidarni nie potrafili nic innego jak przejść z własności narodu na prywatną TRAFIŁO NIE DO NICH A DO WSZELKICH MĘTÓW W TYM DO SOLIDARNEJ HOŁOTY.ONI MAJĄ MILIARDY A SUWEREN CH.. D.. I IAK DALEJ . HAŃBA. GŁĘBOKO WIERZĘ ŻE KTÓREGOŚ DNIA NARÓD SIĘ OCKNIE I SOLIDARNI SKOŃCZĄ TAK JAK NA TO ZASŁUGUJĄ RAZEM Z ICH PROTEGOWANYMI BANDZIORAMI.

g
grzeg

Bandy zwyrodnialców.

Dodaj ogłoszenie