Fałszywy policjant "przeszukiwał" seniorów i okradał ich. Jak rozpoznać prawdziwego funkcjonariusza

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Tak powinna wyglądać policyjna legitymacja
Tak powinna wyglądać policyjna legitymacja
Wrocławska policja ostrzega przed fałszywymi policjantami. Jeden z takich oszustów został niedawno złapany. Pod pretekstem poszukiwania narkotyków okradał swoje ofiary. Udowodniono mu – póki co – trzy takie zdarzenia. Skradł co najmniej 15 tysięcy złotych.

Mężczyzna ma 36 lat. Zatrzymali go prawdziwi kryminalni z wrocławskiej Komendy Miejskiej. Do policji docierać zaczęły informacje o mężczyźnie podającym się funkcjonariusza, który „przeszukuje” mieszkania i rzeczy osobiste różnych osób. Pod pretekstem ścigania dilerów narkotykowych.

Ofiarami padali seniorzy. Wchodził do domu pokazywał coś co wyglądało jak policyjna legitymacja. Po czym zaczynał „przeszukanie”. Zaglądał do różnych pomieszczeń w mieszkaniu i przeszukiwał rzeczy osobiste ofiar. Zabierał gotówkę a w jednym wypadku również dokumenty. Kryminalni wytropili mężczyznę i zatrzymali. Nie znaleziono przy nim dokumentu - legitymacji, jaką pokazywał swoim ofiarom. Trafił do aresztu na trzy miesiące.

Warto zwrócić uwagę, że policjanci rzadko kiedy na przeszukania chodzą pojedynczo. Mają obowiązek pokazać legitymację ale w taki sposób byśmy mogli zapisać jak się nazywa funkcjonariusz i z jakiej jest jednostki. Poza tym każdy policjant – poza legitymacją – ma też odznakę ze służbowym numerem. Też powinien ja pokazać. A my możemy spisać numer. W razie wątpliwości, czy mamy do czynienia z policjantem, powinniśmy zadzwonić na numer alarmowy 997. Jeśli funkcjonariusz "przeszukuje" nas czy nasze mieszkanie musi spisać z tego protokół. Powinien też mieć prokuratorski nakaz. Choć w szczególnych przypadkach może wejść do nas bez nakazu. Ale protokół musi być. I przeszukanie musi być zatwierdzone przez prokuratora. Na końcu powinniśmy dostać kopię protokołu przeszukania.

Przypomnijmy, że fałszywi policjanci oszukiwali też seniorów wyłudzając od nich pieniądze. Przekonując, że są potrzebne do przygotowania zasadzki na oszustów – fałszywych wnuczków. Ostatnio tego typu przekręty spotykamy rzadziej . Przypominamy jednak o ostrzegamy. Żaden policjant NIGDY nie poprosi nas o pieniądze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fałszywy policjant "przeszukiwał" seniorów i okradał ich. Jak rozpoznać prawdziwego funkcjonariusza - Gazeta Wrocławska

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wojtek
Panie Rybak nie klam Pan ludzi! Policjant moze przeszukac na podstawie samej legitymacji ! Nie musi miec nakazu podpisanego przez prokuratora....
////
I własnie tego boję się w nowym systemie zakupu biletów MPK, wejdzie kontroler czyś pomacha, co mu da władzę żądania mojej karty bankomatowej, a on sobie ją zeskanuje.
Miasto, MPK nie powiedziao jak odróżnić prawdziwego od fałszywego kontrolera MPK oraz jakie dane będą skanować z karty bankomatowej.
J
John
KOPIA PROTOKOŁU ?! Ha Ha Ha !!!!
L
Lisel
Mam umowę o pracę i różne dochody ze strony internetowej. Tylko w jednym programie udało mi się je ogarnąć - Podatnik.info. Polecam twórcom internetowym.
M
Mad
Na stronie Podatnik.info możliwe jest rozliczenie PIT całkiem przez internet - idealne, jeśli ktoś nie lubi ściągać programów.
w
wlad
Przy rozliczaniu PIT zawsze miałem problem z doborem formularza. Program podatnik info dobiera je sam na podstawie kilku pytań.
W
Wit121
Dochody z wynajmu też da się rozliczyć darmowym programem PIT. Podatnik info nieźle się w tym sprawdza.
A
Abc
Zanim napiszesz kolejny bzdet..zasięgnij informacji..i nie pisz bzdur wprowadzacąc ludzi w błąd..
Y
Yy
W trakcie czynności nie "zostawia sie"kopii protokołu.
Wróć na i.pl Portal i.pl