Eksperci prognozują, że Dolar pozostanie silny w 2018 roku

Matthew Ryan, Ebury
Matthew Ryan, Ebury Polska
Matthew Ryan, Ebury Polska Ebury
Spodziewane kursy na koniec roku to: EUR/USD 1,16 oraz USD/PLN 3,60.

Od końca kwietnia dolar amerykański umacniał się względem każdej z pozostałych walut G10. Szereg pozytywnych informacji dotyczących sytuacji gospodarczej USA, jak i rosnące oczekiwania względem łącznie czterech podwyżek stóp procentowych ze strony Rezerwy Federalnej do których ma dojść w tym roku, to jedne z czynników odpowiedzialnych za wywindowanie USD do wartości najwyższej od ponad roku.

Do walut powszechnie uznawanych za bezpieczne, takich jak dolar, inwestorów dodatkowo przyciągał kryzys w Turcji, jak i utrzymujące się obawy przed skutkami wojny handlowej. W konsekwencji wspomnianych czynników od początku drugiego kwartału, dolar zyskał około 7% względem ważonego koszyka walut.

Przeczytaj także:

Spotkanie Rezerwy Federalnej z połowy czerwca okazało się bardziej jastrzębie niż zakładały rynki. FOMC zdecydował wtedy o natychmiastowym podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Na czerwcowym spotkaniu istotne było sygnalizowanie przez bank centralny chęci przyspieszenia cyklu zacieśniania polityki monetarnej. W komunikatach FOMC w sierpniu decydenci ponownie wyrażali optymizm względem sytuacji w amerykańskiej gospodarce. Według członków komitetu gospodarka Stanów Zjednoczonych była „mocna”, a aktywność wewnętrzna rozwijała się „w szybkim tempie”.

Od września mocna podwyżka renty socjalnej? Ile i dla kogo? Kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły

Ile jeszcze podwyżek stóp procentowych?

Rezerwa Federalna podniosła prognozy wzrostu gospodarczego. Bank centralny oczekuje również, że inflacja w krótkim okresie może być nieco wyższa, co oznacza, że krótkookresowe stopy procentowe będą nieco wyższe niż te w długim okresie. Te wnioski płyną z odświeżonego „dot plot” FOMC, przedstawiającego indywidualne oczekiwania decydentów co do poziomu stóp procentowych w możliwej do przewidzenia przyszłości. Według mediany „dot plot” członkowie komitetu spodziewają się, że pod koniec bieżącego roku stopy procentowe znajdą się w okolicy poziomu 2,24%, w 2019 mają z kolei wzrosnąć do 2,96%. Oznacza to najprawdopodobniej łącznie 4 podwyżki stóp w 2018 r. oraz kolejne 3 podwyżki w 2019 r. To tempo szybsze od zakładanego przez rynki, które obecnie wyceniają prawdopodobieństwo jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych w bieżącym roku na ok. 60%.

Optymizm członków FOMC uzasadniają imponujące dane ekonomicznym dla Stanów Zjednoczonych. Po względnie dobrym pierwszym kwartale, gospodarka USA przyspieszyła i w drugim kwartale rosła w tempie najszybszym od czterech lat – na przestrzeni trzech miesięcy wzrost gospodarczy w ujęciu rocznym wyniósł 4,1%. Ekspansja gospodarcza opierała się m.in. na konsumpcji wewnętrznej, inwestycjach przedsiębiorstw oraz gwałtownym wzroście dochodów z eksportu.

Co istotne, sytuacja na rynku pracy pozostaje dynamiczna, i bardzo możliwe, że będzie wspierać aktywność wewnętrzną w kraju przez resztę 2018 roku. Prawdą jest, że w lipcu rynek pracy stworzył mniej nowych stanowisk niż zakładał konsensus ekonomistów, niemniej w wyniku rewizji raportu z czerwca dane z tamtego miesiące uległy podwyższeniu, co oznacza, że średnia krocząca z dwunastu ostatnich miesięcy wynosi ponad 200 tysięcy.

Niespodziewany wzrost bezrobocia w czerwcu okazał się krótkotrwały i nie był nacechowany negatywnie – już w lipcu stopa bezrobocia ponownie spadła do 3,9%, a obecnie jest najniższa od 18 lat. Jeżeli reforma podatkowa Donalda Trumpa skłoni przedsiębiorstwa do zwiększenia zatrudnienia i wzrostu nakładów inwestycyjnych, wskaźnik ten może jeszcze spaść w najbliższych miesiącach. W lipcu zaczął również hamować wzrost wynagrodzeń, niemniej średnia krocząca wzrostu płac z 12 ostatnich miesięcy jest obecnie najwyższa od stycznia 2010 roku. Te imponujące dane sugerują dobrą kondycję rynku pracy, co dodatkowo powinno umożliwić nieco bardziej agresywne tempo zacieśniania polityki monetarnej w 2018 roku.

Od początku bieżącego roku największym wyzwaniem dla Rezerwy Federalnej jest gwałtowny wzrost inflacji – zwłaszcza, że teoretycznie ostatnio wprowadzone cła powinny doprowadzić do jeszcze szybszego wzrostu cen w najbliższych kwartałach. W lipcu dynamika cen przekroczyła poziom 2,9% w ujęciu rocznym, tym samym osiągając najwyższą wartość od sześciu lat. W tym samym czasie inflacja bazowa wyniosła 2,4%, co jest najwyższym poziomem wskaźnika od dekady.

Silny rynek pracy, imponujący wzrost gospodarczy oraz groźba wyższych cen dóbr importowanych (na skutek protekcjonistycznej polityki Donalda Trumpa) mogą spowodować, że w 2019 roku dynamika cen w Stanach Zjednoczonych przyspieszy jeszcze bardziej. Taki obrót sytuacji poddałby Rezerwę Federalną presji na szybszy wzrost stóp procentowych.

Inflacja w USA (2010-2018)

Dolar amerykański był wyjątkowo odporny na utrzymujące się od kilku miesięcy zagrożenie wojną handlową, które dominowało w mediach finansowych. Jeszcze w marcu prezydent Trump ogłosił w dość kontrowersyjny sposób nałożenie ceł na import stali oraz aluminium, w wysokości odpowiednio 25% i 10%. O ile pierwsze cła były dość symboliczne, kolejne decyzje i groźby prezydenta Trumpa sugerujące potencjalne oclenie całości importu z Chin są już bardziej istotne, i podobnie jak miało to miejsce do tej pory, w przypadku realizacji z pewnością będą się wiązały z odwetem ze strony Chin.

Paradoksalnie, jednym z większych wygranych w globalnym konflikcie handlowym był właśnie dolar. W obliczu niepewności, inwestorzy porzucali ryzykowne waluty gospodarek wschodzących na rzecz bezpieczniejszego USD. Na rynkach pojawiło się również przekonanie, że skoro Stany Zjednoczone nie są uzależnione od eksportu w takim stopniu jak ich partnerzy handlowi, to wydaje się, że polityka protekcjonizmu nie będzie miała aż tak dużego wpływu na amerykańską gospodarkę.

Prognozy

Po ostatniej podwyżce stóp procentowych Rezerwy Federalnej w czerwcu wierzymy, że kolejne decyzje o zacieśnianiu polityki monetarnej zostaną podjęte jeszcze dwukrotnie, najpewniej podczas spotkań we wrześniu i grudniu. Rynki nadal wyceniają prawdopodobieństwo czterech podwyżek w tym roku na 60%, stąd sądzimy, że dolar może nieznacznie umocnić się względem euro do końca roku. W parze ze złotym spodziewamy się lekkiego osłabienia dolara amerykańskiego, jednak wyłącznie z uwagi na oczekiwany przez nas spadek kursu EUR/PLN. Nasze prognozy na koniec roku: EUR/USD 1,16 oraz USD/PLN 3,60.

Obejrzyj wideo:

60 Sekund Biznesu: Jesteśmy w szczycie hossy na rynku pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu