Dom Robak powstaje we wsi Zabłocie koło Strumienia. Wormhouse to dom za 250 tys. zł, który oddycha WIZUALIZACJE

Katarzyna Pachelska
Dom Robak, zaprojektowany przez architekta Piotra Kuczię, powstaje we wsi Zabłocie koło Strumienia (powiat cieszyński).
Dom Robak, zaprojektowany przez architekta Piotra Kuczię, powstaje we wsi Zabłocie koło Strumienia (powiat cieszyński). Architekt Piotr Kuczia. Wizualizacje: Alek Pluta
Dom Robak, czyli Wormhouse ma niewiele ponad 100 m2 powierzchni. Powstał z myślą o 4-osobowej rodzinie, która chce żyć blisko natury. Sam "Robaczek" to dom oddychający, ale i tani w budowie.

Dom Robak (Wormhouse) zdobył wyróżnienie w kategorii Excellent Communication Design podczas tegorocznej (2018) edycji jednego z najbardziej prestiżowych światowych konkursów w dziedzinie designu: GERMAN DESIGN AWARD 2018. Uroczysta gala finałowa odbyła się w piątek 9.02 2018 r. we Frankfurcie.

"WORMHOUSE – The Breathing House" to bardzo niewielki obiekt (tylko nieco ponad 100 m2 powierzchni mieszkalnej) dla 4-osobowej rodziny, który cechuje się niekonwencjonalnymi rozwiązaniami, ale jednocześnie bardzo niewielkimi kosztami budowy. Dom jest w trakcie realizacji, powstaje we wsi Zabłocie w powiecie cieszyńskim.

Jego inicjatorem i inwestorem jest Bartłomiej Witkowski, projektant graficzny, współwłaściciel studia Ultrabrand ze Strumienia. Projektantem tego szczególnego domu jest Piotr Kuczia, architekt polskiego pochodzenia pracujący w Niemczech i w Polsce, absolwent Politechniki Śląskiej.

Koncepcja WORMHOUSE nie jest architektoniczną ekstrawagancją, lecz – choć nietypową – to racjonalną odpowiedzią na założone wymagania i zastane otoczenie. Rodzina miała działkę we wsi Zabłocie, długą ale wąską oraz budżet 250 tys. złotych na budowę domu. - Podczas przejażdżki rowerowej wypatrzyłem dom w Łące pod Pszczyną, którego projektantem, jak się później okazało, był Piotr Kuczia – mówi Bartłomiej Witkowski. - Zaintrygowany formą domu, dotarłem do informacji o zastosowanych w nim rozwiązaniach, które wydały mi się bardzo przemyślane. Pomimo niskiego budżetu, jakim dysponowaliśmy, postanowiliśmy zwrócić się do tego właśnie architekta. Piotr Kuczia niski budżet potraktował jako parametr projektowy, a zarazem wyzwanie, którego, ku naszej radości, postanowił się podjąć. Dziś, postąpiłbym tak samo, nie kupiłbym gotowego projektu domu – zwróciłbym się do architekta, do czego namawiam – dodaje Witkowski.

Dom Robak, zaprojektowany przez architekta Piotra Kuczię, powstaje we wsi Zabłocie koło Strumienia (powiat cieszyński).

Dom Robak powstaje we wsi Zabłocie koło Strumienia. Wormhous...

Budowa domu rozpoczęła się w 2016 roku. To autorski projekt Piotra Kuczii, dom, który oddycha. Jego zewnętrzna powłoka reaguje na warunki zewnętrzne, a szklane drzwi, jak harmonijka, przesuwają się na zewnątrz.

Piotr Kuczia to dwukrotny zdobywca GRAND PRIX Architektura Roku Województwa Śląskiego i dwukrotny finalista najważniejszego polskiego konkursu architektonicznego życie w architekturze. Jego najsłynniejszy projekt – dom ekologiczny nad Jeziorem Łąckim był nominowany do Europejskiej Nagrody Mies van der Rohe. Jest laureatem/współlaureatem ponad 50 nagród w Polsce i za granicą. Jego projekty były publikowane w setkach czasopism i ponad 40 książkach na 5 kontynentach oraz eksponowane na licznych wystawach w kraju i za granicą. Wykładał w Polsce, Niemczech, USA i na Węgrzech oraz był jurorem w kilkunastu międzynarodowych konkursach.

Więcej o projekcie można znaleźć na Wormhouse

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dom Robak powstaje we wsi Zabłocie koło Strumienia. Wormhouse to dom za 250 tys. zł, który oddycha WIZUALIZACJE - Dziennik Zachodni

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
odi76
Byłem u tego gościa i faktycznie pewnie uda mu się zrobić ten dom za 250.000 ale tylko dlatego, np. okna dostał za darmo bo producent uznał że to nietypowy projekt i będzie to dla producenta reklama i tak po kolei. Mnie też namawiał żebym porozmawiał z moim dostawcą materiałów żeby dali za darmo materiały (za robociznę chciał zapłacić). Więc takim sposobem on zapłaci może 250.000 ale koszt jest oczywiście wyższy. Ściany to goły beton bez żadnego wykończenia i takie zostaną. Na wizualizacji wygląda może i fajnie ale w rzeczywistości już nie. Oczywiście to moja subiektywna ocena.
d
damian
szczere gratulacje dla wszystkich osób, które są zaangażowane w projekt - od inwestora, przez projektantów, do wykonawców; nie wszyscy są wystarczająco krytyczni, odważni i wrażliwi, aby wychodzić poza utarte schematy (zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne, często nieadekwatne do potrzeb), ale dzięki tym, którzy decydują się na takie działania - wszyscy korzystają, a świat idzie na przód; nic tylko gratulować i cieszyć się, że są ludzie, którzy podejmują się takich działań, trzymam kciuki za dalsze prace nad Robaczkiem!!
e
ed007
koszmarek bez elementarnego szacunku dla otoczenia przeyrodniczego i społecznego.
d
drake
paskudny ten dom ale i tak "nowoczesni" "swiatowi" ludzie powiedza że się nie znam i nie mam gustu jednak każdy sądzi według siebie :P za darmo bym nie wziął
J
Jacek
Niewątpliwie unikalny ale mieszkać w takim czymś nigdy.
A
AG
przez ostatnie 10 lat bylo dokladnie tak samo. Jesli byles zlodziejem nalezacym do odpowiedniej kasty, nie musiales sie martwic za bardzo swoimi przestepstwami. Szkoda ze ci to umknelo. Wiem cos o tym po 3 letnim (!) sporze sadowym o zwrot naleznosci. Sprawa ciagnela sie tyle czasu, wyrok byl oczywisty, zlodziejka z wroclawia kolezanka schetyny plus bandy z afery hazardowej. Myslisz ze to przypadek. Prokurator nawet spojrzec nie chcial mimo ze wyludzenie oczywiste, tylko powodztwo cywilne. mam nadzieje ze takie kanalie przestana miec racje bytu.
m
maryś
Też się z tym zgadzam,że za 250000 nie da rady wybudować takiego domu.Taki kit można wmawiać ludziom którzy nigdy nie budowali domu i nie mają o tym pojęcia.To test nowoczesny styl i technika,oraz do tego materiały które są w cenie..Już kiedyś czytałam ,że dom pasywny tez jest tani. Sprawdzcie sobie ile kosztują same rozsuwane okna które są na zdjęciach,materiały oddychające,totalne bzdury .
o
o
oszustwo nie ma szans wybudować takiego domu 250000
K
Komuna jak nic!
To prawda, dziś trzeba samemu udowodnić,że jesteś niewinny a prokurcio za państwowe leży i czeka w spokoju bo wie, że wyroki zapadna bo to już ustalone... no zaczynają być czasy niebezpieczne a w takim ustroju trzeba się bronić, bo żywcem Cię zakopia, a później powiedzą, że byłeś agresywny i podniosłes noz i musieli Cię zabić, okropne! ze takie czasy powróciły! Prokurator to wielka głowa.. może wszystko dlatego trzeba to zmienić.. stop przemocy i władzy prokuratorów.. nie się zajmą prawdziwymi przestępcami a nie jak leci.. ludzie oni wszystlom nie dadzą rady.. nas jest wiele milionów a ich 100tys .. nie będą przestrzegać prawa to wyjdziemy na ulicę i będzie źle w Państwie.. oby do tego nie doszło..
A
AG
???
Wróć na i.pl Portal i.pl