Gala wręczenia Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Piotr Gliński odznaczył ludzi świata sztuki

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wziął udział w Gali wręczenia Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która odbyła się w poniedziałek w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Uroczysta gala wręczenia statuetek odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie. Na liście laureatów znalazł się m.in. pisarz Andrzej Sapkowski.

W czasie wydarzenia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński wraz z dziennikarką Katarzyną Sanocką odznaczyli twórców, animatorów oraz ludzi kultury, których działalność w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju, upowszechniania, jak również ochrony kultury i dziedzictwa narodowego.

W tym roku artyści, naukowcy i animatorzy kultury zostali uhonorowani w siedemnastu kategoriach: teatr, film, literatura, sztuki wizualne, architektura, taniec, twórczość ludowa, edukacja artystyczna, kultura cyfrowa, upowszechnianie kultury, muzyka, ochrona dziedzictwa kulturowego w Polsce oraz za granicą, design. Podczas gali prof. Piotr Gliński wręczy też nagrody specjalne: za całokształt twórczości, dla mecenasa kultury oraz nagrodę im. Tomasza Merty "Między literaturą a historią” za książkę historyczną.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureaci 2023

  • Literatura: Pisarz Andrzej Sapkowski - twórca postaci wiedźmina, która przyniosła mu światowy rozgłos i sławę, jeden z najczęściej tłumaczonych na języki obce autorów fantastyki.
  • Teatr: Andrzej Mastalerz - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser oraz Tomasz Man - dramatopisarz, reżyser teatralny, autor adaptacji teatralnych i słuchowisk radiowych.
  • Film: Dorota Kobiela-Welchman - reżyser, scenarzysta i producent filmów animowanych. Do kin wchodzi właśnie jej kolejny film pt. „Chłopi”, wykonany w technice animacji malarskiej.
  • Kultura Cyfrowa: Miłosz Lodowski - grafik, ilustrator i projektant, strateg reklamowy, dyrektor kreatywny, scenarzysta, performer i producent. Pracował m. in. jako zewnętrzny art-director w zespole tworzącym oficjalną stronę Muzeum Powstania Warszawskiego 1944.pl
  • Sztuki Wizualne: Ignacy Czwartos - malarz i rysownik. W tym roku w warszawskiej Zachęcie odbyła się jego wystawa retrospektywna, podczas której szczególne emocje wśród widzów i krytyków wywołał cykl poświęcony tematyce Żołnierzy Wyklętych.
  • Twórczość Ludowa: Zdzisław Marczuk - artysta-samouk, mieszkający w Zakalinkach (powiat bialski). Gra na skrzypcach, harmonii i bębenku. Jest propagatorem bogactwa ludowych tradycji muzycznych Podlasia oraz nauczycielem i wychowawcą kolejnych pokoleń muzyków tradycyjnych.
  • Taniec: Henryk Konwiński - reżyser operowy, choreograf i tancerz. Jego artystyczny dorobek obejmuje ponad 200 realizacji, przez co jest krajowym rekordzistą w liczbie wystawionych spektakli.
  • Muzyka: Janusz Wawrowski - skrzypek, dyrektor artystyczny wielu międzynarodowych festiwali. Gra na pierwszym zakupionym w Polsce po II wojnie światowej oryginalnym Stradivariusie.
  • Edukacja Artystyczna: Prof. Elżbieta Tarnawska - pianistka, finalistka IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Występowała z recitalami solowymi oraz z towarzyszeniem orkiestr we wszystkich filharmoniach w kraju i niemal wszystkich krajach europejskich, a także na Kubie i w Stanach Zjednoczonych.
  • Restytucja utraconych dzieł: Marta Bienias - wieloletnia główna inwentaryzator Muzeum Narodowego. Jej działalność miała znaczący wpływ na skuteczną i efektywną restytucję utraconych dóbr kultury oraz na badania w zakresie tematyki polskich strat wojennych.
  • Architektura: Marek Budzyński - architekt i urbanista, profesor nauk technicznych i wykładowca Politechniki Warszawskiej. Ważne w jego dorobku są m. in. gmachy użyteczności publicznej – Sądu Najwyższego, Biblioteka UW (wspólnie ze Zbigniewem Badowskim) czy też Opera i Filharmonia Podlaska (ze Zbigniewem Badowskim i Krystyną Ilmurzyńską).
  • Ochrona dziedzictwa kulturowego: Jan Jarosz - współorganizator i animator kultury niezależnej w Przemyślu. Od 2016 r. jest dyrektorem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.
  • Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą: Anna Sylwia Czyż - historyk sztuki, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Jest autorem wielu monografii poświęconych m. in. zabytkom sztuki Wielkiego Księstwa Litewskiego, w tym pałacom i świątyniom w Wilnie.
  • Design: Aleksandra Gaca - projektant tkanin artystycznych. Sławę przyniosły jej tkane struktury, zwane Architextile. Zostały one uhonorowane wieloma prestiżowymi nagrodami zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dziś można je podziwiać w przestrzeni publicznej wielu miast europejskich.
  • Laureatami w Kategorii Upowszechnianie Kultury zostali: Gołda Tencer - animatorka polsko-żydowskiego dialogu, związana z Teatrem żydowskim, organizatorka Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”.(W jej imieniu nagrodę odebrała Anna Pałuba.) oraz Janusz Knap - współorganizator konkursu „Jawor – u źródeł kultury", autor jedynego w Polsce programu radiowego z muzyką ludową pt. „Folk Radio”.
  • Laureatem w Kategorii Mecenas Kultury został Maciej Balcerak - promotor sztuki, kurator wystaw, mecenas i kolekcjoner. Swe bogate zbiory udostępnia placówkom muzealnym w Polsce, m. in. Galerii Sztuki w Łodzi, przyczyniając się do niesłabnącego zainteresowania sztuką naiwną.
  • Laureatem nagrody im. Tomasza Merty „Między Literaturą a historią” został Rafał Ziemkiewicz - publicysta, dziennikarz, autor literatury z gatunku fantastyki. Jako pisarz zadebiutował w 1982 r. opowiadaniem "Z palcem na spuście" w tygodniku "Odgłosy".
  • Laureatami w Kategorii Całokształt Twórczości zostali: Roman Lasocki - skrzypek, profesor nauk o sztukach pięknych. Występował na najznakomitszych estradach koncertowych na świecie. Nagrał ponad 20 płyt dla wytwórni polskich i zagranicznych oraz Włodzimierz Staniewski - reżyser teatralny, wykładowca, autor międzynarodowych projektów kulturalnych, a także założyciel i wieloletni dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

Ponad ćwierć wieku tradycji

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przyznawana od 1997 roku zasłużonym postaciom świata kultury w uznaniu całokształtu ich dorobku zawodowego lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. To prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują. Na nagrodę składają się: dyplom, statuetka oraz nagroda finansowa.

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl