Dlaczego PiS chce zmienić Kodeks wyborczy? Poseł Marek Ast tłumaczy powody

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Przemyslaw Swiderski/Polska Press
– Celem zmiany Kodeksu wyborczego jest zwiększenie frekwencji wyborczej. Działa to na korzyść praktycznie wszystkich komitetów wyborczych, a przede wszystkim na korzyść Polaków, którzy chcą brać udział w święcie demokracji, jakim są wybory, a często – z uwagi na wykluczenie komunikacyjne – do tej pory nie mogli – wyjaśnia w rozmowie z i.pl poseł PiS Marek Ast.

PiS chce zmienić Kodeks wyborczy

Projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada m.in. zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości, bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, a także zmiany związane ze sposobem procedury ustalania wyników głosowania przez członków obwodowych komisji. Według autorów projektu, rozwiązania te mają wpłynąć na zwiększenie frekwencji w wyborach.

Co jest głównym celem zmiany?

Poseł PiS Marek Ast, który jest przedstawicielem wnioskodawcy, pytany przez i.pl o to, dlaczego Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić Kodeks wyborczy odpowiedział, że głównym celem jest zwiększenie dostępności do lokali wyborczych.

– Tak, aby Polacy, którzy do tej pory nie mieli możliwości bezpośredniego udziału w wyborach w tych miejscowościach, które liczyły poniżej 500 mieszkańców, musieli być oni dowożeni, często z uwagi na ograniczenia czy komunikacyjne, czy związane z niepełnosprawnością. W związku z tym nie mogli wziąć udziału w wyborach – wyjaśnił.

Marek Ast podkreślił, że PiS liczy, że dzięki tej ustawie liczba lokali wyborczych zwiększy się o około 6 tys. czyli z 27 tys. do 33 tys. – To znakomicie poprawi z jednej strony – dostępność, a w konsekwencji również frekwencję wyborczą i to jest ten kierunek zmian, a z drugiej strony – to zwiększenie transparentności wyborów przejrzystości tak, aby nie dochodziło do nieprawidłowości – mówił.

Poseł przypomniał w tym kontekście rok 2014, kiedy w wyniku – de facto – manipulacji ustawodawcy i wprowadzenia tzw. książeczek do głosowania było 20 tys. głosów nieważnych w wyborach do sejmików.

– Chcemy spowodować, aby komisje mogły działać i sprawniej, ale też w przejrzysty sposób – dodał.

Marek Ast odpowiada na zarzuty opozycji

Zdaniem Polski 2050 „projektowane zmiany w Kodeksie wyborczym są rozgrywane przez Zjednoczoną Prawicę jako sposób na zwiększenie frekwencji wyborczej, ale fakty absolutnie są inne; przez te zmiany może być nawet pół miliona mniej oddanych głosów”. Marek Ast, odpowiadając na te zarzuty, powiedział, że jest to jakieś nieporozumienie.

– Akurat zmiana związana z głosowaniem korespondencyjnym to wynik również konsultacji z Państwową Komisją Wyborczą i Krajowym Biurem Wyborczym oraz nieprawidłowościami, które wiązały się z głosowaniem korespondencyjnym – wyjaśnił.

– Chodzi też o uniknięcie tzw. podwójnego głosowania, że ktoś może z jednej strony – wysłać głos, a z drugiej strony – przyjechać np. zza zachodniej granicy i zagłosować po raz drugi w lokalu wyborczym. Chcemy to wyeliminować – dodał.
Podkreślił, że głosowanie korespondencyjne jest oczywiście zachowane, ale pod tymi rygorami, które przewidujemy w Kodeksie wyborczym. – Oczywiście, Polacy za granicą też mogą głosować w konsulatach i ambasadach – wyjaśnił.

Dopytywany o drugi zarzut opozycji, która twierdzi, że zmiany w Kodeksie wyborczym będą premiować Prawo i Sprawiedliwość, Marek Ast wyjaśnił, że tak nie jest.

– Celem jest zwiększenie frekwencji wyborczej. Działa to na korzyść praktycznie wszystkich komitetów wyborczych, a przede wszystkim na korzyść Polaków, którzy chcą brać udział w święcie demokracji, jakim są wybory, a często – z uwagi na wykluczenie komunikacyjne – do tej pory nie mogli – wyjaśnił.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl