Dlaczego Andrzej Duda nie spotkał się z prezydentami Sosnowca i Chorzowa. Dlaczego nie dostali zaproszenia?

AD, OKZaktualizowano 
08.07.2019 SosnowiecPrezydent Andrzej Duda w Sosnowcu Lucyna Nenow / Polska Press
Prezydenci Sosnowca i Chorzowa musieli się dowiadywać o oficjalnej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy z internetowych portali, bo nikt ich oficjalnie nie poinformował o tak ważnym wydarzeniu, jakim jest wizyta głowy państwa w ich miastach. Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca poskarżył się na dziwny tryb organizowania tak ważnych wizyt w Kancelarii Prezydenta RP.

Prezydent Andrzej Duda przyjechał na Śląsk i do Zagłębia w poniedziałek, 8 lipca, na zaproszenie marszałka województwa śląskiego, by świętować 100. rocznicę wybuchu powstań śląskich. Spotkał się z mieszkańcami w chorzowskim skansenie. Potem przyjechał do Sosnowca, gdzie w towarzystwie marszałka województwa śląskiego oraz posłów i działaczy PiS z tego regionu odwiedził Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu. Tam też spotkał się z mieszkańcami.

Zobaczcie zdjęcia:

Prezydent patronem Roku Powstań Śląskich

Prezydent RP podkreślał, że odwiedza województwo śląskie jako patron narodowych obchodów Roku Powstań Śląskich, by podkreślić wagę tych wydarzeń.

Przypomnijmy, że niedawno, bo 16 czerwca, właśnie w Sosnowcu zorganizowano obchody tej rocznicy. Mieszkańcy mogli zobaczyć m.in. historyczną rekonstrukcję wydarzeń sprzed stu lat, przygotowaną pod kierunkiem historyka, dyrektora Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego prof. Dariusza Nawrota. W rekonstrukcji nie brakowało odniesień do zagłębiowskich akcentów związanych z powstaniami śląskimi.

Kiedy Brynica i Przemsza łączyły, czyli jak Zagłębiacy wspie...

8 lipca na żadnym ze spotkań z prezydentem Dudą, ani w Chorzowie, ani w Sosnowcu nie były obecne samorządowe władze tych miast. Jak twierdzą, nikt oficjalnie nie poinformował ich o tak ważnej wizycie.

Dowiedzieli się o wizycie z mediów

Jak mówią chorzowscy urzędnicy, do UM nie wpłynęła żadna oficjalna informacja o wizycie prezydenta RP w tym mieście. Nie było też zaproszenia skierowanego do władz miasta. Urzędnicy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w skansenie dowiedzieli się z mediów.

Andrzej Duda w Chorzowie: Posadził drzewo w Skansenie NOWE Z...

- W związku z tym, że nie było oficjalnego zaproszenia i informacji o wizycie, władze miasta nie pojawiły się w skansenie – powiedziała nam Karolina Skórka, rzeczniczka chorzowskiego Urzędu Miejskiego.

Podobnie było w Sosnowcu.

- Nikt z kancelarii Prezydenta RP nas o tym nie poinformował. Nie dostaliśmy też żadnej informacji, żadnego zaproszenia ze strony wojewody śląskiego ani marszałka województwa śląskiego – napisał w mediach społecznościowych Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Chociaż pochodzimy z różnych obozów politycznych, to właśnie przy takich okazjach należy okazywać sobie wzajemny szacunek. Bez względu na sympatie polityczne, informowaliśmy o wizycie Pana Prezydenta, z szacunku dla sprawowanego urzędu – pisze prezydent Sosnowca.

Prezydent Andrzej Duda w Sosnowcu: Zagłębiacy wspierali Śląz...

Prezydent Sosnowca zdziwiony brakiem zaproszenia

Jak twierdzą miejscy urzędnicy o tym, że do miasta przyjedzie prezydent Rzeczpospolitej Polskiej dowiadywali się z portali internetowych. Szef wydziału zarządzania kryzysowego Sosnowca ze względów bezpieczeństwa, na własną rękę zbierał informacje o tak ważnej wizycie głowy państwa.

Dlatego też prezydent Sosnowca wysłał w tej sprawie pismo do Kancelarii Prezydenta RP, w którym poskarżył się na lekceważące potraktowanie go, jako przedstawiciela władz samorządowych.

- Nie ukrywam, że jestem zdziwiony brakiem zaproszenia na spotkanie, gdyż jako gospodarz miasta, wybrany przez społeczeństwo Sosnowca w demokratycznych wyborach z szacunkiem przywitałbym Prezydenta Andrzeja Dudę, który z oficjalna wizytą odwiedził Sosnowiec po raz pierwszy – pisze Chęciński w liście do Kancelarii Prezydenta RP. – Mimo, że pochodzimy z różnych obozów politycznych to właśnie przy takich okazjach należy okazywać sobie wzajemny szacunek. Takie działania, to nic innego, jak dzielenie obywateli i pogłębianie sporów politycznych – dowodzi sosnowiecki samorządowiec. – Władze Sosnowca mając na uwadze wszystkich mieszkańców, bez względu na sympatie polityczne poinformowały o wizycie prezydenta RP m.in. na stronie internetowej miasta jak również w mediach społecznościowych – pisze.

Na koniec Chęciński pisze, że pozostaje mu mieć nadzieję, ze brak zaproszenia to zwykłe niedopatrzenie ze strony Kancelarii Prezydenta RP.

Nie przegapcie

- Ze swej strony pragnę zapewnić, że prezydent Andrzej Duda jest zawsze mile widziany w naszym mieście i mam nadzieję, ze podczas kolejnej wizyty będziemy mogli się spotkać – kończy swoje pismo prezydent Sosnowca.

Dlaczego nie zaproszono samorządowców?

O to, czy zwykle podczas wizyt głowy państwa w rożnych miastach stosuje się procedury związane np. z bezpieczeństwem, które zalecają informowanie władz miast o oficjalnych wizytach, zapytaliśmy w Biurze Prasowym Kancelarii Prezydenta RP.

Kancelaria Prezydenta RP odpowiada

Marcin Kędryna, dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP powiedział nam, że żadne pismo od prezydenta Sosnowca jeszcze nie wpłynęło do Kancelarii Prezydenta. Powiedział także, że organizacją wizyt prezydenta pod kątem bezpieczeństwa zajmuje się Służba Ochrony Państwa i z jego informacji wynika, że funkcjonariusze SOP współpracowali w tej kwestii z lokalną policją. Z tych informacji wynika także, że komendant sosnowieckiej policji, poinformował o planowanej wizycie władze Sosnowca.

–Będąc na miejscu, na Śląsku i w Zagłębiu obserwowałem duże zaangażowanie miejscowych służb – policji i straży pożarnej w zabezpieczenie wizyty prezydenta. Jednak to nie my byliśmy organizatorami tej wizyty, pan prezydent przyjechał na zaproszenie marszałka i to w jego gestii leżało m.in. zapraszanie uczestników tych wydarzeń – mówi Marcin Kędryna, dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP.

Urząd Marszałkowski: Wszyscy byli zaproszeni

Śląski Urząd Marszałkowski zapytaliśmy, dlaczego jako jako organizator wizyty, nie wysłał zaproszenia do udziału w oficjalnej wizycie Prezydenta RP samorządowców, odwiedzanych przez niego miast. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Publikujemy w całości.

"Na spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, zarówno do Chorzowa jak i Sosnowca, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zapraszał wszystkich mieszkańców za pośrednictwem swoich kanałów informacyjnych: strony internetowej, profili społecznościowych, poprzez spoty radiowe emitowane w Radiu Katowice oraz za pośrednictwem mediów, do których przesłane zostały zarówno zaproszenia dla mieszkańców, jak i informacje na temat wizyty głowy państwa w regionie.

Wizyta odbyła się na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Spotkania miały charakter otwarty i nie obowiązywały żadne specjalne zaproszenia, nie posiadali ich także samorządowcy z różnych miast regionu, którzy brali w nich udział. Mieszkańcy Chorzowa i Sosnowca bardzo licznie uczestniczyli w tym historycznym spotkaniu Prezydenta w województwie śląskim.

Zdziwienie budzą zatem doniesienia o braku specjalnych zaproszeń dla prezydentów miast, gdyż Prezydent RP od początku objęcia urzędu prowadzi politykę spotkań otwartych dla mieszkańców. Ich ideą jest otwartość na wszystkie grupy społeczne, bez podziałów na wyrażane przekonania, czy poglądy. W tych okolicznościach, wystosowanie specjalnych zaproszeń, stałoby w sprzeczności z takim założeniem. Prezydenci miast są takimi samymi mieszkańcami i nie wymagają szczególnych form zapraszania na otwarte spotkania".

Zobaczcie koniecznie

Jarosław Kaczyński w Katowicach o nowych wyzwaniach polityki społecznej

Wideo

Materiał oryginalny: Dlaczego Andrzej Duda nie spotkał się z prezydentami Sosnowca i Chorzowa. Dlaczego nie dostali zaproszenia? - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 27

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
a
alicja
2019-07-15T17:49:34 02:00, mieszkaniec sosnowca:

Panie Chęciński ,skoro Pan się uważa za mieszkańca Sosnowca to trzeba było przyjść na spotkanie z P.Dudą i stanąć za barierkami jak np.emeryci i pracownicy fizyczni .Myślę ,że mieszkańcy przepuścili by Pana do pierwszego szeregu ,aby być najbliżej Dudy.Później jak widać Duda podszedł do mieszkańców i rozdawał autografy i chyba robił fotki.Pan zapewne też by dostał autograf.

a jak by do nie go przypadkiem nie dochodził to zawsze mógłby krzyczeć "....do mnie ,do mnie podejdź..."

m
mieszkaniec sosnowca

Panie Chęciński ,skoro Pan się uważa za mieszkańca Sosnowca to trzeba było przyjść na spotkanie z P.Dudą i stanąć za barierkami jak np.emeryci i pracownicy fizyczni .Myślę ,że mieszkańcy przepuścili by Pana do pierwszego szeregu ,aby być najbliżej Dudy.Później jak widać Duda podszedł do mieszkańców i rozdawał autografy i chyba robił fotki.Pan zapewne też by dostał autograf.

G
Gryfcok

Jak kacyk z Warwsiafki przijyzdzo na kontrola do kolonii Gorny Slask, to niy musi sie tumaczyc, kogo dopusci przed swe oblicze.

A ze przy okazji wierny pachouek ze Sosnowca dostou sie pod koua - pech i tyla!

A
Antypiss

Pełna kultura marszałka ,wojewody i prezydenta wchodzić do czyjegoś domu bez pukania i zaproszenia. Ale to typowe dla pissekty

Z
Zaglebiak
2019-07-10T21:20:40 02:00, XyZ:

Czerwone Zagłębie jest wściekłe? Nie dziwcie się, że tak wyszło, skoro głosowaliście na Koalicję Europejską i SLD. PAD może, ale nie musi spotykać się z każdym, a tym bardziej z kimś kto jest Jemu nieprzychylny.

Lepiej być czerwonym zagłębiem niż pisiorskim sługusem.

P
PAWLO
2019-07-10T21:20:40 02:00, XyZ:

Czerwone Zagłębie jest wściekłe? Nie dziwcie się, że tak wyszło, skoro głosowaliście na Koalicję Europejską i SLD. PAD może, ale nie musi spotykać się z każdym, a tym bardziej z kimś kto jest Jemu nieprzychylny.

Z taka "cipą" nie żal...chodzi o PAD !

z
zyga

I bardzo dobrze zrobił

s
supermen
2019-07-10T21:20:40 02:00, XyZ:

Czerwone Zagłębie jest wściekłe? Nie dziwcie się, że tak wyszło, skoro głosowaliście na Koalicję Europejską i SLD. PAD może, ale nie musi spotykać się z każdym, a tym bardziej z kimś kto jest Jemu nieprzychylny.

to po kiego ( członka ) Maliniak tu przyjechał

-uj z nim
2019-07-10T21:20:40 02:00, XyZ:

Czerwone Zagłębie jest wściekłe? Nie dziwcie się, że tak wyszło, skoro głosowaliście na Koalicję Europejską i SLD. PAD może, ale nie musi spotykać się z każdym, a tym bardziej z kimś kto jest Jemu nieprzychylny.

pisDOWATY NIErząd nie poinformował bo się bał kompromitacji , było by pytanie na temat demokracji i maliniak narobił by w pisUAR

P
PISMAK
2019-07-11T08:17:33 02:00, Adam:

DLACZEGO Der Dziennik , NIE! informował, jak Pan Prezydent Andrzej Duda niedawno był z wizytą w USA, tym bardziej , że spotkał się w Teksasie w miejscowości Panna Maria z potomkami Ślązaków. rozmawiał z nimi , były występy, przemówienia .

jaki prezydent takie i wiadomości . ŻADNE

P
PAWLO
2019-07-10T15:09:15 02:00, JASIO z Vc:

Panie Chęciński przestań się Pan użalać nad tym chłystkiem co

go nie którzy nazywają prezydentem , bo to wstyd dla Pana jako PREZYDENTA SOSNOWCA

2019-07-10T20:34:59 02:00, Gość:

PREZYDENTA SOSNOWCA nie wie co to wstyd ...bo to czerwony knur !

odezwał się katolik...

G
Gość

Widać nie przepada za kibolami...

S
Sileziok ⚒
2019-07-11T08:17:33 02:00, Adam:

DLACZEGO Der Dziennik , NIE! informował, jak Pan Prezydent Andrzej Duda niedawno był z wizytą w USA, tym bardziej , że spotkał się w Teksasie w miejscowości Panna Maria z potomkami Ślązaków. rozmawiał z nimi , były występy, przemówienia .

My, bez polityki, nie potrafimy nawet się przeżegnać.a nadzieje ludzi mądrych są pewniejsze niż bogactwa nieuków bo mózg mo kożdy , gorzej z ro­zumem i co jest prowdą dziś, okazuje się fałszem jutro ..........Pus­te mias­to , a w nim ja i mo­je marze­nia nie do spełnienia

A
Adam

DLACZEGO Der Dziennik , NIE! informował, jak Pan Prezydent Andrzej Duda niedawno był z wizytą w USA, tym bardziej , że spotkał się w Teksasie w miejscowości Panna Maria z potomkami Ślązaków. rozmawiał z nimi , były występy, przemówienia .

G
Gość

Kto sprzedał deweloperowi działkę w Parku Śląskim? Nazwiska proszę.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3