Czym Polacy ogrzewają swoje domy? Ile wydają? „Mamy dwóch niekwestionowanych liderów”

OPRAC.: MB
Oprócz materiałów opałowych coraz większą popularnością cieszą się także kotły.
Oprócz materiałów opałowych coraz większą popularnością cieszą się także kotły. Karolina Misztal/ Polska Press
Jesień już się zadomowiła na dobre, a wraz z chłodniejszymi dniami rozpoczyna się także sezon grzewczy. Wśród popularności materiałów opałowych mamy dwóch niekwestionowanych liderów- wskazują eksperci.

Wśród popularności materiałów opałowych mamy dwóch niekwestionowanych liderów. To ekogroszek i pellet drzewny. W 2021 pierwszy z nich ma 47-procentowy udział we wszystkich materiałach opałowych, a drugi może się pochwalić wynikiem 35 proc. Podium zamyka brykiet (6 proc.) – wynika z analizy Ceneo.pl.

Kolejne miejsca zajmują: węgiel (5 proc.), biopaliwo (4 proc.) i drewno (2 proc.). Eksperci portalu wskazują, że już w poprzednich latach ekogroszek i pellet drzewny były najbardziej popularnymi materiałami opałowymi, ale ich udział w całości systematycznie rośnie. Głównie kosztem biopaliwa (13 proc. w 2019 i 2020 roku) oraz drewna (12 proc. w 2019 roku i 6 proc. w 2020 roku).

Oprócz materiałów opałowych coraz większą popularnością cieszą się także kotły. Boom na rynku budowy domów jednorodzinnych, wymiana starych pieców oraz coraz większy wybór w sklepach internetowych, sprawiły, że co trzecia osoba, która jest zainteresowana w Ceneo.pl produktami z kategorii ogrzewanie, kierowała się właśnie w stronę kotłów.

– Wśród 10 najpopularniejszych produktów 9 pochodzi z tego segmentu. Ich udział stale rośnie – w 2019 i 2020 roku było ich 7/10. W tegorocznej czołówce znajdziemy m.in. kotły takich firm jak Junkers, Stalkot i Termet – podano.

Według przeprowadzonego w marcu tego roku badania GlobeScan, 46% polskich respondentów rozpoznaje znak Fairtrade podczas codziennych zakupów. Ci, którzy wiedzą co oznacza, czują z nim silny związek – 8 na 10 osób zgadza się ze stwierdzeniami, że kupując produkty Fairtrade, stają po stronie rolników i producentów, oraz że czują się częścią społeczności działającej na rzecz uczciwości i sprawiedliwości.Te liczby oraz idąca za nimi świadomość konsumentów stale rosną. To dobry klimat, by mówić o tym, jak nasze codzienne zakupy wpływają na sytuację osób pracujących przy produkcji kawy, czekolady, herbaty czy bawełny.

Kawa to drugi najpopularniejszy produkt świata! Każdego dnia...

Z obserwacji portalu wynika ponadto, że Polacy coraz chętniej kupują produkty z kategorii ogrzewanie online. – Popularność produktów rośnie nieprzerwanie, a w czasie szczytu (od lutego do kwietnia 2021 roku) dynamika wynosiła ponad 100 proc. – wskazano. Przy materiałach opałowych zaobserwowano nawet 200-procentowe wzrosty. Ponadprzeciętne wzrosty odnotowano również przy kominkach (w szczytowym momencie było to 137 proc. rok do roku), pompach ciepła (131 proc.) oraz przy grzejnikach i akcesoriach grzewczych (obie kategorie po 68 proc.).

Jednocześnie zwrócono uwagę, że kolektory słoneczne wykorzystywane do ogrzewania odnotowały wzrosty na poziomie nawet 600 proc.

Co dalej z cenami paliw?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl