Czy rząd ma obowiązek wdrożyć wynik referendum? Co grozi za zignorowanie woli suwerena?

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Wideo
od 16 lat
Czy przyszły rząd będzie miał obowiązek przyjąć rozwiązania zgodnie z wolą obywateli wyrażoną w referendum, czy może je potraktować jedynie jako sugestię bądź opinię? Jak długo wynik referendum uznaje się za wiążący? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące zaplanowanego na 15 października referendum ogólnokrajowego.

Spis treści

Co w przypadku uznania referendum za wiążące?

Zgodnie z obowiązującym prawem, wynik referendum uznaje się za wiążący, kiedy frekwencja wyniesie w nim powyżej 50 proc. Czy w takim przypadku rządzący są zobowiązani do wdrożenia zmian prawnych zgodnie z wolą suwerena czy mogą je potraktować jedynie jako opinię? Zapisy Ustawy o referendum ogólnokrajowym są tu jednoznaczne.

"Właściwe organy państwowe podejmują niezwłocznie czynności w celu realizacji wiążącego wyniku referendum zgodnie z jego rozstrzygnięciem przez wydanie aktów normatywnych bądź podjęcie innych decyzji, nie później jednak niż w terminie 60 dni od dnia ogłoszenia uchwały Sądu Najwyższego o ważności referendum w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej" – czytamy w artykule 67. wspomnianej ustawy.

Z tym zapisem rodzi się jednak szereg wątpliwości. Na jedną z nich zwrócił uwagę w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr hab. Jacek Zaleśny, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. O ile jasne jest bowiem, że w przypadku zagadnień wymagających zmian w prawie rząd jest zobowiązany do wniesienia do Sejmu projektów określonych ustaw, o tyle problem pojawia się w kontekście decyzji poszczególnych posłów. Prawnik przytoczył tu artykuł 104 Konstytucji RP, w myśl którego "posłowie są przedstawicielami Narodu" i "nie wiążą ich instrukcje wyborców".

Jak podkreślił dr Zaleśny, chodzi także o instrukcje wyrażone w referendum.

– Na poziomie konstytucji, poseł sam, autonomicznie, podejmuje decyzje na temat tego jak zagłosuje, czy w ogóle nie weźmie udziału w głosowaniu. Nie ma żadnej procedury, w ramach której można byłoby zmusić posła do głosowania w konkretny sposób, jeśli taka jest jego wola. Innymi słowy, naród rozstrzyga w drodze referendum, ale następnie o tym, co przesądził naród decydują posłowie w parlamencie. Na poziomie formalno-prawnym nie muszą to być głosowania materialnie zbieżne – wyjaśnił.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Jak długo wynik referendum jest wiążący?

Ten sam konstytucjonalista zwrócił uwagę, że obowiązujące zapisy nie rozstrzygają również, jak długo wola narodu wyrażona w referendum jest dla rządzących wiążąca. – Te kwestie leżą w zakresie kultury politycznej uczestników stosunków politycznych – wskazał.

Według doktora Zaleśnego, należałoby jednak uznać, że momentem uprawniającym rządzących do podjęcia innej decyzji niż ta wyrażona w referendum, są kolejne wybory parlamentarne, w których wyłoniona zostaje większość głosząca w kampanii wyborczej odmienne stanowisko w danej sprawie.

Trwa głosowanie...

Referendum 2023. Pytanie 2

Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

Co grozi za zignorowanie wyniku referendum?

O ile prawo jasno nakazuje rządzącym wdrożenie decyzji narodu, o tyle nie przewiduje konsekwencji za tego nie zrobienie. O tym, z czym będzie wiązało się zignorowanie woli suwerena mówił w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" poseł PiS Marek Ast.

– Osoba, która by za to odpowiadała i wykonała tego rodzaju decyzję, niezgodnie z wolą suwerena wyrażoną w referendum, wówczas spotkałaby się z odpowiedzialnością przed Trybunałem Stanu, bo nie byłoby to zwykłe przekroczenie uprawnień, za które można byłoby postawić zarzuty natury karnej – podkreślił parlamentarzysta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
karolak
rząd moze nas przekonaywac ale nie moze nas zmuszac do udzialu w referendum.. ja uwazam ze to nasz obowiazek
s
sonka
nie wydaje mi sie by cos grozilo :D niemniej jednak kazdy z nas powinen poczuwac sie i do udzialu w wyborach i do udzialu w referendum :)
E
Eleonora
Referendum nie jest obowiązkowe ale mysle ze kazdy z nas wybierajac sie na wybory powinien brac w nim udzial. Kazdy glos ma znaczenie wiec decydujmy i glosujmy z glowa
C
Czarek
Nie wiem co grozi bo ja sie wybieram i na wybory oddac głos i na referendum bo uwazam ze to moj obowiazek jako obywatela
k
kasprowa
Różnie z tym bywało ale nie zagłosować w referendum skoro mam taką możliwość? Wiadomo że warto i każdy z nas powinien to zrobić niezależnie od tego na kogo zagłosuje!
Wróć na i.pl Portal i.pl