Udział w referendum jest obowiązkowy? Czy można odmówić przyjęcia karty do głosowania referendalnego?

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Wideo
od 16 lat
15 października wraz z wyborami parlamentarnymi odbędzie się referendum ogólnokrajowe. Co jednak, jeśli w tym drugim nie chcemy wziąć udziału? Czy można odmówić przyjęcia karty do głosowania referendalnego?

Spis treści

Zgodnie z uchwałą Sejmu, referendum ogólnokrajowe zostało zarządzone na 15 października. Będzie ono polegało na udzieleniu odpowiedzi na cztery pytania dotyczące takich zagadnień, jak wyprzedaż majątku państwowego, wiek emerytalny, przymusowa relokacja migrantów i bariera na granicy polsko-białoruskiej. Zazwyczaj decyzja o wzięciu udziału w tego rodzaju plebiscycie ogranicza się do pójścia tego dnia do lokalu wyborczego bądź pozostania w domu. Tym razem, z uwagi na zaplanowane na ten dzień wybory parlamentarne, będzie jednak inaczej. To zaś rodzi szereg pytań, na które udzielamy odpowiedzi.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Czy można odmówić przyjęcia kart do głosowania referendalnego?

Jak przypomniał w jednym z wywiadów przewodniczący PKW Sylwester Marciniak, wyborca ma prawo pobrać wszystkie karty do głosownia, pobrać wybraną kartę/wybrane karty do głosowania albo nie brać udziału w głosowaniu w ogóle. Bez względu jednak na to, ile pobierzemy kart, złożymy jeden podpis na spisie wyborców.

Szef PKW podkreślił, że odmowa odebrania którejkolwiek karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu lub w referendum ogólnokrajowym musi być odnotowana w spisie wyborców - w rubryce "uwagi". Zamieszczenie takiej adnotacji warto więc osobiście przypilnować odchodząc od stolika komisji wyborczej.

Co grozi za zniszczenie karty do głosowania?

Zniszczenie karty do głosowania przed wrzuceniem do urny zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem. Z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że wyborca taki jest ujęty w statystykach liczących się do ważności referendum.

Drugi powód jest znacznie poważniejszy. Chodzi o odpowiedzialność karną. Jak bowiem czytamy w rozdziale Kodeksu karnego poświęconym przestępstwom przeciwko wyborom i referendum, kto niszczy dokumenty referendalne podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.

Co grozi za wyniesienie karty do głosowania z lokalu wyborczego?

Z odpowiedzialnością karną muszą liczyć się także osoby, które wyniosą karę z lokalu wyborczego.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, "Kto w dniu wyborów wynosi kartę do głosowania poza lokal wyborczy lub taką kartę poza lokalem wyborczym przyjmuje lub posiada, nie będąc do tego uprawnionym, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2".

Trwa głosowanie...

Referendum 2023. Pytanie 1

Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jurek
Co z listami. Lista 1. jest Spisem wyborców. Co ma do tego referendum. Powinna być druga lista, uprawnionych do udziału w referendum. Jedna lista to totalna inwigilacja i brak tajności głosowania. Na to się nie godzę i proponuję składać skargę do sądu, że Komisja zabrała nam prowo do głosowania.
k
kamila
wiadomo że udział w referendum nie jest obowiązkowy ale głupotą jest mieć głos i nie skorzystać z tego żeby go oddać, nie zależnie od poglądów warto zagłosować zgodnie z sumieniem
U
U
https://monitorkonstytucyjny.eu/archiwa/26476 Tutaj kilka informacji obalających tezy, przedstawione w artykule. Na bazie bezpośrednio aktów prawnych, więc można zaufać.
A
Alicja
18 września, 0:51, Stan:

Znaczy jak nie pobierzemy karty do referendum to komisja ma obowiązek to odznaczyc i PiS po wygranych wyborach będzie miał listę przeciwników ich władzy. Pernamentna inwigilacja. A co to jest za pytanie powyżej czy jesteś za wyprzedaża itd chodzi o to wyrażenie Polek i Polaków, przecież 99,99 % polakow w tej kontroli nie ma nic do powiedzenia więc jaki jest sens formułowania w taki sposób pytania.

To są bzdurne pytania i nie ma sensu na nie odpowiadać .

S
Stan
Znaczy jak nie pobierzemy karty do referendum to komisja ma obowiązek to odznaczyc i PiS po wygranych wyborach będzie miał listę przeciwników ich władzy. Pernamentna inwigilacja. A co to jest za pytanie powyżej czy jesteś za wyprzedaża itd chodzi o to wyrażenie Polek i Polaków, przecież 99,99 % polakow w tej kontroli nie ma nic do powiedzenia więc jaki jest sens formułowania w taki sposób pytania.
U
Unkas
Tonący PiS referendum się chwyta.

Pozdrawiam,
Wróć na i.pl Portal i.pl