Coraz mniej najemników Grupy Wagnera na Białorusi. Wiadomo, czym się teraz zajmują

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Niemal na pewno najemnicy z Grupy Wagnera nadal zapewniają szkolenia białoruskim siłom zbrojnym i siłom bezpieczeństwa.
Niemal na pewno najemnicy z Grupy Wagnera nadal zapewniają szkolenia białoruskim siłom zbrojnym i siłom bezpieczeństwa. PAP/EPA
Zdaniem ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii na Białorusi pozostaje obecnie zapewne mniej niż tysiąc najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera. Czym się zajmują?

Spis treści

Znaczenie mniej wagnerowców na Białorusi

W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort obrony Wielkiej Brytanii przypomniał, że członkowie Grupy Wagnera przebywają na Białorusi od czerwca 2023 roku, kiedy było ich tam osiem tysięcy. Niemal na pewno nadal zapewniają szkolenia białoruskim siłom zbrojnym i siłom bezpieczeństwa.

Czym zajmują się na Białorusi najemnicy z Grupy Wagnera?

„Jest mało prawdopodobne, że białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka użyje najemników z Grupy Wagnera poza ich obecnym zakresem działań. Są oni zaangażowani w szkolenie oddziałów ministerstwa spraw wewnętrznych, ale jest wysoce nieprawdopodobne, by brali bezpośredni udział w zapewnianiu bezpieczeństwa wewnętrznego bądź na granicach Białorusi” – przekazała Wielka Brytania.

Dodano, że ich obecność na Białorusi niemal na pewno wspomaga rosyjskie wysiłki wojenne, poprzez zmuszanie Ukrainy do utrzymywania pozycji defensywnych i personelu wojskowego wzdłuż północnej granicy z Białorusią, aby zapobiec potencjalnym wtargnięciom na jej terytorium.

Kim są najemnicy z grupy Wagnera?

Grupa Wagnera, nazywana także Kompanią Wagnera, to rosyjska firma paramilitarna lub prywatna organizacja wojskowa. Jak podaje brytyjski „The Guardian”, wydaje się być prowadzona przez rosyjskie służby, w tym GRU, chociaż Kreml publicznie zaprzecza wszelkim powiązaniom. Najemnicy grupy Wagnera są narodowości rosyjskiej. To głównie byli wojskowi i specjaliści z różnych dziedzin, rekrutowani w różnych częściach Federacji Rosyjskiej. Chociaż to głównie Rosjanie, nie można wykluczyć obecności żołnierzy z innych krajów dawnego Związku Radzieckiego. Niektóre informacje mówią o obywatelach Białorusi i Ukrainy w składzie tej grupy.

Działania Grupy Wagnera na świecie i związki z Kremlem

Amerykański portal „New York Times” raportuje, że Grupa Wagnera walczyła w licznych konfliktach na całym świecie, m.in. na Ukrainie, w Syrii, Libii, Sudanie Południowym, Mozambiku i innych krajach. Najemnicy są często wykorzystywani do osiągnięcia celów geopolitycznych Rosji bez oficjalnej ingerencji wojska rosyjskiego. Według mediów, Grupa Wagnera jest ściśle powiązana z Kremlem, mimo oficjalnych zaprzeczeń. Najemnicy tej organizacji pełnią rolę nieoficjalnej armii rosyjskiej, wykonując zadania, które oficjalnie byłyby nieakceptowalne dla rządu rosyjskiego. Wiąże się to z szerokim spektrum działań, od walki do bezpośredniego wpływania na politykę innych krajów. Według różnych źródeł, najemnicy są oskarżeni o liczne zbrodnie wojenne, w tym tortury i morderstwa. Ponadto, ich działalność jest często ukrywana i nieoficjalna, co sprawia, że dokładne śledzenie ich działań jest trudne.

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl