Celnicy znaleźli w przesyłce mięsożerne rośliny. Miały tam być t-shirty

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Mazowieccy celnicy z Krajowej Administracji Skarbowej odkryli niecodzienny przemyt. W przesyłce z Malezji znaleźli 17 chronionych mięsożernych roślin – dzbaneczników. Według deklaracji paczka miała zawierać jedynie T-shirty.
Mięsożerne rośliny, dzbaneczniki, zostały znalezione w przesyłce z Malezji. Miały tam znajdować się koszulki.
Mięsożerne rośliny, dzbaneczniki, zostały znalezione w przesyłce z Malezji. Miały tam znajdować się koszulki. Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Spis treści

Zamiast t-shirtów niebezpieczne rośliny

„Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli w przesyłce 17 sadzonek dzbanecznika. Zgodnie z deklaracją w paczce miały być T-shirty. Zatrzymane mięsożerne rośliny są objęte ochroną w ramach Konwencji CITES”

– poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Wszystkie gatunki dzbaneczników należą do mięsożernych roślin, które są chronione na mocy Konwencji Waszyngtońskiej, zwanej CITES. Obejmuje ona ochroną gatunki roślin i zwierząt zagrożone wyginięciem na skutek międzynarodowego handlu. Obecnie ponad 34 tys. gatunków roślin podlega ochronie CITES, w tym wszystkie gatunki storczyków i kaktusów.

Niezwykłe cechy dzbaneczników

Liście dzbaneczników przekształciły się w charakterystyczne dzbanki, które są pułapkami na owady. Mają śliskie obrzeża wydzielające nektar, co umożliwia przywabienie i złapanie ofiary. Każdy dzbanek jest wypełniony płynem o właściwościach trawiących i posiada wieczko chroniące zawartość przed deszczem.

Dzbaneczniki przyciągają swoje ofiary nie tylko nektarem i zapachem, ale również pięknymi kolorami i kształtami swych pułapek. Kiedy owad wpada do środka dzbanka, nie ma szans na wydostanie się i jest powoli trawiony.

Konsekwencje nielegalnego przemytu roślin

Celnicy wyjaśnili, że przywóz lub wywóz okazów CITES jest zabroniony, chyba że osoba, która je przewozi, ma na to odpowiednie zezwolenia i świadectwa. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje zatrzymaniem okazów i jest przestępstwem. Za próbę przemytu może grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

„Sadzonki zostały przekazane do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Niestety, większość roślin obumarła w wyniku nieodpowiednich warunków transportu z Malezji

– przekazała Izba Administracji Skarbowej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

jg

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl