Będzie więcej komisji śledczych. Poseł Tomasz Trela: Nie jest tajemnicą, że te trzy nie są ostatnimi

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Marian Zubrzycki/PAP
W Sejmie trwają prace nad poselskimi projektami trzech uchwał autorstwa KO, dotyczącymi powołania komisji śledczych: ds. tzw. wyborów kopertowych z 2020 roku, ds. Pegasusa i do spraw tzw. afery wizowej. Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy, który będzie członkiem komisji śledczej ds. Pegasusa w rozmowie z i.pl wskazał, jakie - jego zdaniem - komisje mogą jeszcze powstać w tej kadencji Sejmu.

KO chce powołania komisji śledczych

W czwartek posłowie debatowali nad projektem uchwały autorstwa KO ws. powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego. Pierwotnie głosowanie miało się odbyć tą drogą z powodu pandemii COVID-19, ostatecznie głosowanie w wyborach prezydenckich odbyło się tradycyjnie.

Trela: To nie są ostatnie komisje śledcze

Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy, który będzie członkiem sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa w rozmowie z i.pl ocenił, że „spośród afer, które były przez ostatnich osiem lat, ciężko byłoby chyba wybrać, która była najważniejsza i największa”.

– My przyjęliśmy cztery lata rozliczeń Prawa i Sprawiedliwości, więc te trzy komisje idą na pierwszy ogień. Nie jest tajemnicą, że to nie są ostatnie komisje śledcze. Uważam osobiście, że bardzo interesująca będzie weryfikacja zeznań i łączenie faktów komisji ds. Pegasusa, dlatego że tam jest bardzo wiele wątków oraz bardzo dużo osób, które uczestniczyły w procederze – zakupu, a później wykorzystywania tego systemu operacyjnego – powiedział.

Poseł Lewicy dodał, że jest też bardzo ciekawy, jak będzie tłumaczył się np. Mateusz Morawiecki czy Jacek Sasin z tzw. wyborów kopertowych.

– Kto podejmował decyzję, gdzie była ona podejmowana, w którym momencie? Jak wyglądał obieg dokumentów? Każdy musi się z tego wytłumaczyć opinii publicznej, jak i przed komisją śledczą. Na bazie tego powstanie raport. Materiały zostaną najprawdopodobniej przekazywane do prokuratury – podkreślił.

Prace komisji tylko kilka miesięcy?

Na uwagę, że politycy zapowiadają, że prace komisji będą trwać po kilka miesięcy i czy jest to wystarczający czas, aby dogłębnie wyjaśnić sprawy, Tomasz Trela ocenił, że kilka miesięcy może trwać praca w komisji dotyczącej wyborów kopertowych. – To jest sprawa bulwersująca, ale dość jednostkowa – mówił.

– Natomiast ciężko mi sobie wyobrazić, że kilka miesięcy będzie trwać praca komisja ds. Pegasusa, dlatego że tam będzie najprawdopodobniej trzeba przesłuchać bardzo dużo osób – tych, którzy byli pokrzywdzeni, tych, którzy byli podsłuchiwani i tych, którzy zdecydowali o tych podsłuchach. Uważam, że na jednym przesłuchaniu się nie skończy, dlatego, że wyobrażam sobie taki scenariusz, że np. będzie wezwany przed taką komisję Jarosław Kaczyński, ale on będzie wezwany na początku, ale po kilku przesłuchaniach kolejnych osób, może się okazać, że będzie jeszcze potrzeba dopytania. Krótkim wątkiem nie będzie pewnie też afera wizowa, dlatego że zataczała ona bardzo wielkie kręgi. Może będzie trzeba wzywać np. ambasadorów – mówił.

Jakie komisje śledcze mogą jeszcze powstać?

Dopytywany, jakie komisje śledcze mogą jeszcze powstać, bo tak zapowiadali politycy obecnej większości sejmowej, że komisji będzie więcej, powiedział, że osobiście zwróciłby uwagę na wykorzystywanie Funduszu Covid-owego, bo – jak mówił – „to był bardzo ogromny fundusz”. – Wiemy, że z tego tytułu były wydatkowane pieniądze na totalnie różne cele – powiedział.

– Na pewno zwróciłbym uwagę na fuzję Orlenu oraz na sprzedaż części majątku polskiego – dodał.

Zdaniem Tomasza Treli można byłoby się pokusić o komisję śledczą, która mówi „w ogóle o nadużyciach władzy Prawa i Sprawiedliwości”. – Ona byłaby bardzo wielowątkowa. Lewica miała taką propozycję i to miała być komisja, która miała pracować cztery lata. Zmieniliśmy trochę formułę, natomiast sytuacja jest na tyle dynamiczna, że to może jeszcze się rozwiązać – mówił.

Polityk Nowej Lewicy przypomniał, że Polskie Stronnictwo Ludowe jest zainteresowane komisją, jeżeli chodzi o aferą zbożową. – Kto, kiedy to zboże woził? Jakie firmy w tym brały udział? Dynamika zdarzeń jest duża, ale też nie może być tak, że w jednym momencie pracuje 10 komisji śledczych, bo to musi mieć też swoje ramy czasowe – dodał.

rs

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adas
Kabaretu ciąg dalszy😂🤣Miller do Kwasniewskiegoa o komisiach śledczych...😂🤣
s
stary Polak
7 grudnia, 13:22, MICHAŁ DANIELEWSKI:

To będzie komisja śledcza premium. Co było nie tak z wyborami kopertowymi?

Był 31 marca 2020 roku, w Polsce rozpędzała się epidemia Covid-19, umarła 33 osoba. Właśnie tego dnia PiS złożył ustawę o wyborach kopertowych, by za wszelką ceną wybrać Andrzeja Dudę na prezydenta. Co stało się później, zbada teraz komisja śledcza. Przypominamy fakty

OKOPRESS

7 grudnia, 13:24, OKOPRESS:

Tutaj tego nie przeczytasz , przeczytaj prawdę na https://oko.press/wybory-kopertowe-komisja-sledcza

7 grudnia, 13:35, zx:

ha ha oko press to jest wybiórcza...................

szczególny przypadek idioty. to mówisz że nie wolno trzymać się terminów konstytucyjnych?

s
stary Polak
rządzenie jest uciązliwe. siedzenie na sali obrad od rana do wieczora za te marne kilkanaście tys plus obrywki, nie licząc reklamówek to nuda, nuda, nuda, nuda. na dodsatek spać nie możan bo co chwila trzeba rekę podnościć i jeszcze nie pomylić się kiedy.

więc nie będa rządzić, głosować, uchwalać. beda bawić sie w Wysokie Sądy.

a za 4 lata .....
w
wojɐk🔫
7 grudnia, 14:25, Ramona:

Ślicznie im w tych białych koszulach

Niczym 🕊🕊aniołki kundla Donalda🐕tuska🐕🤣🤣🤣

w
wojɐk🔫
No i co lewackie de🤡bil🤡ne dvvpki; białe koszuliny są, zdradzieckie mordy są, tylko naklejek czerwonych świecidełek brak❓
R
Ramona
Ślicznie im w tych białych koszulach
D
Donek
Podnurzek folgzdojcza założy komisję żeby kontrolowała wszystkie komisje, na tych komisjach będą odpowiadać jak folgzdojcz nie pamiętam 🤣🤣🤣🤣
G
Gosc
Wal na zamach smoleński też trzeba zbadać, 200 mln zł ukradli na podkomijse i rozwalili drugi tupolew
z
zx
7 grudnia, 13:22, MICHAŁ DANIELEWSKI:

To będzie komisja śledcza premium. Co było nie tak z wyborami kopertowymi?

Był 31 marca 2020 roku, w Polsce rozpędzała się epidemia Covid-19, umarła 33 osoba. Właśnie tego dnia PiS złożył ustawę o wyborach kopertowych, by za wszelką ceną wybrać Andrzeja Dudę na prezydenta. Co stało się później, zbada teraz komisja śledcza. Przypominamy fakty

OKOPRESS

7 grudnia, 13:24, OKOPRESS:

Tutaj tego nie przeczytasz , przeczytaj prawdę na https://oko.press/wybory-kopertowe-komisja-sledcza

ha ha oko press to jest wybiórcza...................

J
Jest tego
PFN, Układ opolski ,TVP i pralnia kasy tam woda gazowana 1 litr kosztuje 10 zł, Orlen i koszty zarządu, sprzedaż lotosu za grosze , hofmanek i spółka, Ostrołęka i powiązania Tchorzewskiwgo z KTK ...
Wróć na i.pl Portal i.pl