Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Telefony: na drogach policjanci dziś karzą kierowców używających telefonów komórkowych

Stefan Kowlaski, mat. BRD KGP
BRD KGP
16 września 2019 roku policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „TELEFONY", pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Ich celem jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku, niemniej jednak policjanci będą reagować na każde zachowanie niezgodne z prawem. W tym samym czasie akcje o podobnym charakterze prowadzone są niemal we wszystkich państwach europejskich.

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem, nawet przez kilka sekund nie patrzy na drogę. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. „rozpraszaczem” dekoncentrującym kierowcę. Niższy poziom koncentracji powoduje wydłużenie czasu reakcji i ma wpływ na podejmowane decyzje. Niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, również rowerzystów. Przy czym „korzystanie z telefonu” to nie tylko rozmowa, zabronione jest również pisanie wiadomości, przeglądanie internetu, przewijanie menu, itp.

W sytuacji, gdy kierujący pojazdem nie może obejść się bez telefonu, bo np. jest on narzędziem pracy, powinien wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący. Tego typu sprzęt umożliwia prowadzenie rozmowy telefonicznej i kierowanie pojazdem bez potrzeby odrywania wzroku od drogi.

Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja drogi i jej otoczenia, nawiązanie kontaktu wzrokowego kierowca- pieszy, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Działania Policji będą wspierane emisją na ekranach firmy Screen Network S.A. spotu skierowanego do kierujących pojazdami pn. „Nie używaj telefonu w trakcie jazdy”.

Policja apeluje do kierujących pojazdami o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Zacznij od opon Sprzedający może wymienić swoje opony (i sprzedać je osobno), a do samochodu wstawić stare i zużyte. Zwróć uwagę, czy opony nie są zbytnio popękane i zużyte, bieżnik nie jest mniejszy niż 1,6 mm, a gumy różnego rodzaju nie są zamontowane na kołach tej samej osi, ponieważ taki pojazd nie powinien być dopuszczony do ruchu - konsekwencją będzie mandat w postaci 500 zł i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Dodatkowo konieczne będzie zakupienie kompletu nowego ogumienia, którego cena może przekroczyć 1000 zł. Szkoda pieniędzy.

Kupujemy używany samochód: na co zwrócić uwagę przy kupnie? PORADNIK

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera