Afera mięsna. Inspekcja weterynaryjna zbadała próbki pasz i żywności. Co wykazała kontrola?

OPRAC.: AD
Inspekcja Weterynaryjna zbadała próbki pasz i żywności w związku z aferą mięsną.
Inspekcja Weterynaryjna zbadała próbki pasz i żywności w związku z aferą mięsną. Sławomir Seidler / zdjęcie ilustracyjne
Inspekcja Weterynaryjna zbadała próbki pasz i żywności w związku z aferą mięsną. "W badaniach tych nie stwierdzono wyników niezgodnych z kryteriami określonymi w badaniach urzędowych".

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało czworo przedstawicieli producenta komponentów do pasz. Firma miała sprowadzać zza granicy i wprowadzać do obrotu kwasy tłuszczowe, które nie powinny być stosowane przy produkcji pasz. Dwie osoby zostały aresztowane - potwierdziła Prokuratura Krajowa.

Czytaj więcej:

Inspekcja weterynaryjna nie wykryła zagrożenia

Inspekcja przekazuje, że wyniki wszystkich dotychczas wykonanych badań pasz i żywności nie wskazują przekroczeń obowiązujących norm. Dotyczy to zarówno próbek pobranych przez Inspekcję Weterynaryjną doraźnie, jak również pochodzących z badań monitoringowych.

Do badań pobrano do środy 342 próbki materiałów paszowych będących przedmiotem zainteresowania, a także gotowych pasz zawierających w składzie te materiały. Pobierane próbki są poddawane analizom w laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego (PIWet) w Puławach oraz laboratoriach Zakładów Higieny Weterynaryjnej działających w strukturach Inspekcji Weterynaryjnej.

Czytaj też: Dietetyk ostrzega: W felernym mięsie mogły być metale ciężkie lub pestycydy, które prowadzą do wielu chorób

Kierunki badań określono w oparciu o analizę ryzyka przeprowadzoną we współpracy z PIWet. Badania dotyczą: dioksyn, PCB – polichlorowanych bifenyli, metali ciężkich, pestycydów.

Inspekcja poinformowała, że w ramach badań monitoringowych żywności w roku 2021 przebadano łącznie 36 tys. 836 próbek. W kierunku dioksyn, furanów, dioksynopodobnych polichlorowanych bifenyli (dl-PCB), niedioksynopodobnych PCB (ndl-PCB) oraz polibromowanych difenyloeterów (PBDE) zbadano 163 próbki.

W ramach badań obecności substancji niedozwolonych oraz pozostałości chemicznych, biologicznych i produktów leczniczych, w tym pestycydów chloroorganicznych i PCBs, pestycydów fosforoorganicznych i metali toksycznych w próbach pobranych z mięsa świń, bydła, koni, owiec, drobiu (kurczęta, indyki, kaczki, gęsi), ryb, królików, zwierząt łownych oraz mleka krowiego, jaj i miodu, przebadano 36 tys. 673 próbek, w tym: 676 próbek przebadanych w kierunku pestycydów chloroorganicznych i PCB, 213 próbek przebadanych w kierunku pestycydów fosforoorganicznych oraz 1332 próbek przebadanych w kierunku metali ciężkich - wylicza Inspekcja. Podkreślono, że "w badaniach tych nie stwierdzono wyników niezgodnych z kryteriami określonymi w badaniach urzędowych".

Inspekcja zaznaczyła ponadto, że w ramach badań monitoringowych żywności przeprowadzonych w tym roku do 5 października także nie odnotowano wyników niezgodnych w zakresie: kongenerów dioksyn i PCB, pestycydów chloroorganicznych i PCBs, pestycydów fosforoorganicznych i metali toksycznych.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Źródło: PAP

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Afera mięsna. Inspekcja weterynaryjna zbadała próbki pasz i żywności. Co wykazała kontrola? - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl