45 lat Warszawa Centralna! Najpopularniejszy dworzec w Polsce obchodził swoje urodziny. Jak wyglądała budowa i stan obecny? Dużo zdjęć!

Sylwia Dąbrowa
Sylwia Dąbrowa
W 1967 roku dwa perony i drewniane pawilony kasowe tymczasowego przystanku Warszawa Śródmieście stały się przystankiem Warszawa Centralna. W latach 1972–1976 wybudowano Dworzec Centralny. Stacja posiada 4 perony wyspowe, wysokie, dwukrawędziowe o długości 400 m. Perony 1 i 2 obsługują ruch w kierunku wschodnim a perony 3 i 4 w kierunku zachodnim.

Warszawa Centralna została oddana do użytku 5 grudnia 1975 roku. W jej budowę zaangażowany był Edward Gierek i Wojsko Ludowe, a na otwarciu pojawił się Leonid Breżniew. Zaczynając od początku - w latach sześćdziesiątych władze PZPR postanawiają stworzyć dworzec i stację Warszawa Centralna. Pierwszym etapem prac było stworzenie linii średnicowej w latach 1961-63. Co ciekawe, powstała tylko jedna część mostu kolejowego przez Wisłę. Zaraz po otwarciu okazało się jednak, że ruch jest zbyt duży. Wkrótce zawrócono robotników i dobudowano drugą część. Dworzec Centralny miał powstać zaraz po ukończeniu linii średnicowej. Niestety problemem okazała się pustka w państwowej kasie. Pierwsze prace rozpoczęły się dopiero W 1972 roku.
Robotnikom wyznaczono 1100 dni. Nie nałożono żadnych limitów finansowych, a przebieg prac doglądał nerwowo Edward Gierek. Inwestycja była konieczna ze względów propagandowych. W pewnym momencie budowa stanęła pod znakiem zapytania. Robotnicy nie nadążali z terminami, a Gierek, chcąc zabłysnąć przed komunistycznymi przywódcami musiał działać. Wobec tego do pracy zaangażowano Wojsko Ludowe. Żołnierze terminów przestrzegali, ale gorzej było z jakością pracy. Przeciekający dach, nieszczelne wykończenie, to tylko niektóre rzeczy które doskwierały pasażerom przez lata.
W 2019 roku Dworzec Centralny w Warszawie nieoczekiwanie zmienił nazwę. Po ponad 40 latach od otwarcia stacji nadano patrona. Dokładnie od 5.01.2019r. Dworzec Centralny w Warszawie nosi imię wybitnego kompozytora i dyrygenta – Stanisława Moniuszki. W ceremonii nadania imienia udział wzięli w niej m.in. przedstawiciele rządu, przedstawiciele środowisk muzycznych, Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki oraz rodzina patrona.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl