30 kwietnia. Dziś wchodzi w życie Konstytucja Biznesu. Może sprawdzić własną działalność na próbę?

AIP
Bartek Syta / Polska Press
Dziś 30 kwietnia wchodzi w życie Konstytucja Biznesu. Rosnące zainteresowanie Polaków gig economy, czyli pracą w oparciu o umowy krótkoterminowe i kontrakty, nie słabnie. Przed chętnymi do rozpoczęcia pracy na własną rękę nowe możliwości otwiera teraz Konstytucja Biznesu, wchodząca w życie w przeddzień majówki. Będzie można spróbować swoich sił jako przedsiębiorcy bez konieczności rejestracji firmy, w ramach tzw. działalności nierejestrowanej.

Być może giggersi, pracujący elastycznie na kilku umowach, będą pierwszą grupą, która skorzysta na zapisach nowej ustawy Prawo przedsiębiorców, która wchodzi w życie 30 kwietnia br. w ramach Konstytucji Biznesu.

Społeczność giggersów tworzą głównie millenialsi, którzy „wyposażeni” w dobre wykształcenie, przeważnie biegle władający językami obcymi i przede wszystkim świetnie poruszający się w świecie cyfrowych technologii, z większą odwagą podejmują wyzwania zawodowe. Nie przeraża ich cyfrowy świat, warunkujący rozwój zjawiska określanego mianem gig economy.
Są to m.in. freelancerzy, niezależni konsultanci czy osoby, które na podstawie umów kontraktowych realizują prace projektowe w kilku firmach jednocześnie.

Co Konstytucja Biznesu oferuje giggersom? Przede wszystkim możliwość prowadzenia drobnej działalności bez konieczności wpisywania jej do rejestru przedsiębiorców. Oczywiście na określonych warunkach.

– Wprowadzany właśnie „okres próbny” ma swoje plusy, ponieważ Konstytucja Biznesu mówi jasno: zanim zostaniesz pełnoprawnym przedsiębiorcą, co wiąże się przecież z ponoszonymi kosztami i ryzykiem, sprawdź się. Wykorzystaj kilka miesięcy na to, by przetestować, jak sprawnie pozyskujesz i realizujesz zlecenia i projekty, a następnie podejmij decyzję, czy to droga dla Ciebie – komentuje Anna Flaga-Błaszczyk z Fundacji Tax Care, na co dzień zaangażowana w działania wspierające przedsiębiorczość w Polsce.

Firma bez rejestracji tylko przy drobnych zarobkach

Tzw. działalność nierejestrowana nie sprawdzi się jednak w każdym przypadku. Tym, o czym aspirujący przedsiębiorca musi pamiętać, są limity uzyskiwanych przychodów. Zgodnie z ustawą przychód z nieewidencjonowanej działalności nie może przekroczyć w żadnym miesiącu połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jego obowiązująca stawka w 2018 r. to 2100 zł brutto, czyli w przypadku działalności nierejestrowanej mówimy o 1050 zł przychodu brutto. W dodatku chodzi o przychód należny, czyli także ten fizycznie nieotrzymany. W sytuacji, gdy limit zostanie przekroczony, trzeba będzie zarejestrować firmę.

– Konstytucja Biznesu otwiera furtkę na relatywnie niewielkie dochody z działalności nierejestrowanej, ale na początku można ją wykorzystywać po prostu do tego, żeby dorobić, zanim całkowicie przejdzie się „na swoje” – mówi Anna Flaga-Błaszczyk. Przykładowo korepetytor czy początkujący producent sprzedający online własne wyroby może potraktować działalność nierejestrowaną jako próbę własnych sił. Co ważne, ten typ działalności nie wiąże się z obowiązkiem związanym z JPK_VAT. – Mimo że fiskus nie kontroluje działalności nierejestrowanej, na początkującym przedsiębiorcy ciąży obowiązek rozliczania się z tego typu zarobku w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Przychody stanowią zarobek z innych źródeł – dodaje Anna Flaga Błaszczyk.

Brak rejestracji firmy nie zwalnia osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną z odpowiedzialności w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Przykładowo w przypadku dorabiania na prowadzeniu sprzedaży online warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak prawo nabywcy do zwrotu i reklamacji.

Działalność na próbę

Nawet te kilkaset złotych uzyskanych z pierwszych zleceń pozwoli ocenić sytuację i podjąć decyzję, czy dalsza praca „na swoim” ma szansę rozwinąć się w pełnowymiarową działalność gospodarczą. Według nas, wprowadzane zmiany mogą przyczynić się do dalszego rozwoju gospodarki fuch w Polsce. – dodaje Anna Flaga-Błaszczyk. Jej zdaniem, rynek umów i kontraktów krótkoterminowych kwitnie, ponieważ ten sposób zarabiania na życie wiąże się z bardzo cenioną przez giggersów elastycznością.

Strach przed rezygnacją z etatu maleje, dlatego mamy do czynienia z coraz większą liczbą osób fizycznych rozglądających się za alternatywnymi sposobami zarobkowania. Każdy, kto nie prowadził w okresie ostatnich 5 lat działalności gospodarczej, może spróbować swoich sił, korzystając z działalności nierejestrowanej.

Obejrzyj wideo:

Lokata w banku to najbezpieczniejszy sposób oszczędzania, Czy może być jednak wyżej oprocentowana?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Chaotycznie opisane,ale to prawda.
C
Czytelnik nowosci.com.pl
Współczuję Panu, Panie Krzysztofie. Nie będę komentował napisanego przez Pana tekstu (mówiąc delikatnie jest dziwny, tak jakby pisała go chora osoba).
K
Krzysztof Kornatowicz
Jak widzę wredną twarz tej kobieciny - minister od przedsiębiorstw, to mi się flaki przewracają !!! Co ona może wiedzieć o naszych krzywdach ?! Skonstruowano kolejny bełkot dla właścicieli biedafirm, bez ich bez naszego udziału ! Skoro trzeba było w "konstytucji biznesu" zastosować "zwiększenie bezpieczeństwa i pewności prowadzenia działalności", to znaczy, że przedtem jego nie było ! Skoro do dziś było "możliwe nagłe zmienianie interpretacji podatkowych i obejmowanie nowymi daninami ogromnych grup przedsiębiorców", skoro dotychczas zabrakło "zwiększenie bezpieczeństwa i pewności prowadzenia działalności", skoro już "Urząd nie będzie mógł nakładać nieuzasadnionych obciążeń", czyli dotychczas mógł, skoro "pochodzące z 2004 roku przepisy były nowelizowane już blisko 80 razy" i sami urzędnicy już dawno ich nie znają, bo spłodzili ich az 50 000 ( PIĘCDZIESIĄT TYSIĘCY), a przedsiębiorca musiał je wszystkie znac, bo "nieznajomość prawa nie zwalnia od konsekwencji", TO ZNACZY, ŻE PRZEZ SZEREG LAT PAŃSTWO ŚWIADOMIE DZIAŁAŁO ZE ZŁĄ WOLĄ I SZKODĄ DLA KONUSOWATYCH RODZIMYCH PRZEDSIĘBIORCÓW, CZYSZCZĄC PRZESTRZEŃ GOSPODARCZĄ DLA OBCYCH FIRM OBCYCH NACJI, ZWOLNIONYCH Z DANIN , CO DOPROWADZIŁO W KONSEKWENCJI DO DZIESIĄTKÓW TYSIĘCY SAMOBÓJSTW ( oficjalne dane policyjne mówią o 6000 samobójcach rocznie tylko z przyczyn ekonomicznych ). Tym samym przed wprowadzeniem szemranej Konstytucji Biznesu winno wprowadzić sie ABOLICJĘ NA ZALEGŁOŚCI PODATKOWE TYM WSZYSTKIM NĘKANYM RODZIMYM DROBNYM "PRZEDSIĘBIORCOM", KTÓRYCH DOPROWADZONO DO UPADKU EKONOMICZNEGO, ORAZ POWINNO SIE ARESZTOWAĆ ZA OGROM ZBRODNI TYCH, KTÓRZY DO TEGO DOPROWADZILI ( wszystkich "zawodowych" osłów w parlamencie ) !!! PO TREŚCI TYCH WYJAŚNIEŃ ORGANA WŁADZY PAŃSTWOWEJ SAME PRZYZNAJĄ SIĘ, ŻE PRZEZ DŁUGIE LATA DZIAŁAŁY ZE SZKODĄ DLA WŁAŚCICIELI BIEDAFIRM, ŻE ICH SZYKANOWALI, GNĘBILI NADMIERNYMI PODATKAMI I PARA PODATKIEM ZUS, A TO MUSI BYĆ ZADOŚĆUCZYNIONE - WY, MORDERCY W GARNITURACH, KRADNĄCY WŁADZE W POLSCE, PRZY POMOCY NIEKONSTYTUCYJNEJ ORDYNACJI WYBORCZEJ !!! ~Krzysztof Kornatowicz z Gdańska
G
Gość
udowodnić że przekroczyła limit zysku ? a cwaniakom którzy teraz dostali możliwość nie wystawiania rachunków itp. to będzie można. tak jak gangsterom którzy prali kasę w żarłodajniach gdzie ziemniak za zeta zmienia się w luksusowe danie za tysiaka . wirtualnie. w kapitalizmie jak widać nie ma niczego innego po za bandytyzmem , gangsterką i patologicznymi pomysłami na pasożytniczą kasę .
Wróć na i.pl Portal i.pl