5/11
Każdy szef lubi zatrudniać specjalistów o szerokich...
fot. Pixabay.com

4. Przepracowanie

Każdy szef lubi zatrudniać specjalistów o szerokich kwalifikacjach, bogatym doświadczeniu i cennych umiejętnościach. Niestety, często pojawia się pokusa wykorzystywania ich w maksymalnym stopniu. Jeśli obciążasz swoich pracowników taką liczbą zadań, że nie są w stanie wykonać ich w ciągu dnia pracy lub notorycznie zmuszasz ich do nadgodzin, nie dziw się, że w końcu podziękują ci za współpracę. Lepiej zastanów się, czy wszystkie te rzeczy na pewno muszą być zrobione lub czy po prostu nie powinieneś zatrudnić dodatkowych ludzi.

6/11
Gdy coś jest źle zrobione, to o tym powiesz, ale po co się...
fot. Pixabay.com

5. Brak pochwał

Gdy coś jest źle zrobione, to o tym powiesz, ale po co się odzywać, skoro wszystko jest OK? Jeśli wychodzisz z takiego założenia, właśnie znalazłeś odpowiedź, dlaczego pracownicy odchodzą z twojej firmy. Nie chodzi o to, by sypać premie jak z rękawa (choć warto nagrodzić nimi wyjątkowo ważne dla firmy lub trudne zadania, które zrealizowali pracownicy!), ale dla każdego ważne są proste słowa uznania, że to, co zrobił jest dobre. Czasem wystarczy zwykłe „dziękuję, dobra robota”. Nic tak skutecznie nie osłabia motywacji, jak brak jakiegokolwiek wyrazu uznania po ciężkiej pracy. To zupełnie tak, jakby nikt nie zauważał tego, co zrobiliśmy. A skoro tak, cóż… może w innej firmie potrafią zwrócić na to uwagę.

7/11
Co z tego, że ktoś się napracuje, skoro śmietankę będzie...
fot. Unsplash.com

6. Nierówne traktowanie

Co z tego, że ktoś się napracuje, skoro śmietankę będzie spijał największy leń w firmie, bo utrzymuje z szefem dobre relacje również na stopie prywatnej? Podobnie jeśli ciekawe lub dodatkowo płatne projekty są przyznawane nie najbardziej kompetentnej, ale najbardziej lubianej przez szefa osobie, nie pozostanie to niezauważone. Jeśli w ten sposób postępujesz w firmie, spodziewaj się, że specjaliści zaczną od ciebie odchodzić tam, gdzie liczyć się będą umiejętności i zaangażowanie, a nie sympatie i antypatie.

Pamiętaj też o tym, że pracownicy zauważą panującą w firmie nierówność wynagrodzeń. Jeśli pracownik na stanowisku wymagającym specjalistycznej wiedzy lub sporej odpowiedzialności będzie wynagradzany gorzej od kogoś, komu nie trzeba szczególnych kwalifikacji, raczej nie będzie z tego zadowolony. Podobnie kiedy świeżo zatrudniona osoba będzie zarabiać u ciebie więcej niż twój wieloletni pracownik na tym samym stanowisku, nie licz, że będziesz stawiany jako wzór uczciwości i sprawiedliwości.

8/11
Możemy wmawiać sobie różne rzeczy, ale faktem jest, że jedną...
fot. Pixabay.com

7. Wynagrodzenie

Możemy wmawiać sobie różne rzeczy, ale faktem jest, że jedną z podstawowych przyczyn, dla których przychodzimy do pracy, są pieniądze, które możemy dzięki niej zarobić. Nawet jeśli wydaje ci się, że dobrze wynagradzasz swoich pracowników, nie zdziw się, że odejdą, jeśli proponowane przez ciebie stawki są dużo niższe niż standardowe wynagrodzenia dla specjalistów z ich wiedzą i doświadczeniem.

Brak podwyżek to kolejny powód, dla którego pracownicy odchodzą z firmy. Jeśli po kilku latach pensja twojego pracownika nagle niebezpiecznie zbliża się do wysokości minimalnej krajowej, bo ta rokrocznie rośnie, a u ciebie podwyżek brak, nie zdziw się, kiedy otrzymasz wypowiedzenie. Nie łudź się też, że 100 czy 200 złotych to podwyżka. Chyba, że przyznajesz ją co kilka miesięcy.

Pozostały jeszcze 3 zdjęcia.

Polecamy

Pokaz siły NATO pod nosem Rosji

Pokaz siły NATO pod nosem Rosji

Tylko niektórzy politycy w majówkę odpoczną. Znamy ich plany

TYLKO U NAS
Tylko niektórzy politycy w majówkę odpoczną. Znamy ich plany

Księgowa przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Zaszokowała odpowiedziami

Księgowa przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Zaszokowała odpowiedziami

Zobacz również

Pokaz siły NATO pod nosem Rosji

Pokaz siły NATO pod nosem Rosji

Księgowa przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Zaszokowała odpowiedziami

Księgowa przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Zaszokowała odpowiedziami