Żyjemy coraz dłużej. Od 2000 roku średnia długość życia...

  Żyjemy coraz dłużej. Od 2000 roku średnia długość życia Polaka wydłużyła się o 3 lata

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Przeciętny Polak żyje 72,7 lat, przeciętna Polka - 81 lat. To trzy lata dłużej niż w 2000 roku i ok. 6 lat dłużej niż 20 lat temu.
  Żyjemy coraz dłużej. Od 2000 roku średnia długość życia Polaka wydłużyła się o 3 lata

  ©Janusz Wójtowicz/Polskapresse

  W 2012 roku w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 72,7 roku, natomiast kobiety 81 lat - wynika z najnowszych danych GUS. - To w przypadku mężczyzn aż o 6,5 roku dłużej niż w 1990 r., w przypadku kobiet - o 5,8 roku. Z kolei w porównaniu do 2000 r. średnia długość życia jest większa aż o trzy lata - wynika z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. Urząd opublikował właśnie najnowsze tablice trwania życia.

  Jednak prawdziwy postęp widać w porównaniu z połową ubiegłego wieku. W porównaniu z 1950 r. mężczyźni żyją średnio o 16,6 roku dłużej, natomiast kobiety o 19,3 roku.

  To efekt rozwoju nowych technologii medycznych i nowoczesnych metod diagnostycznych oraz poprawy kondycji zdrowotnej Polaków - wynika z komentarza analityków GUS.

  Niestety, od lat obserwuje się nadumieralność mężczyzn.
  W 2012 r. wieku 18 lat nie dożyło 0,9 proc. mężczyzn i 0,7 proc. kobiet. Wieku pełnej aktywności zawodowej, tj. 45 lat, nie dożywa 5,5 proc. mężczyzn i 2,0 proc. kobiet, natomiast wieku 75 lat - aż 48,8 proc. mężczyzn i zaledwie 24,7 proc. kobiet.

  Z tabeli dalszego trwania życia wynika, że mężczyzna, który dożyje wieku 75 lat, może liczyć średnio na jeszcze 9,7 roku życia. Kobieta, która ma obecnie 75 lat, ma szansę średnio przeżyć jeszcze 12,2 roku.

  Nadal utrzymuje się duże regionalne zróżnicowanie przeciętnej długości życia. Najkrócej żyją mieszkańcy województwa łódzkiego: średnia długość trwania życia mężczyzn w 2012 r. wynosiła 70,6 roku, kobiet - 79,8 roku. Najdłużej żyją panowie w województwie podkarpackim - średnio 74,3 roku. W przypadku kobiet granica 82 lat została przekroczona w województwach podlaskim i podkarpackim.

  Wciąż jednak gonimy pod względem długowieczności mieszkańców większości krajów starej UE. Mieszkańcy bogatszych krajów żyją zdecydowanie dłużej. Na przykład przeciętna Francuzka dożywa prawie 86 lat, Włoszka, Hiszpanka czy Szwajcarka - 85 lat. Mężczyźni w niektórych krajach żyją nawet ok. 8 lat dłużej niż u nas. Statystyczny Islandczyk - prawie 81 lat, Włoch i Szwajcar - 80, Hiszpan - 79.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sdsd

  sssaaallla (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ostatnie osoby ze stali przedwojennej podwyższają średnią, osoby w wieku 40 50 lat już spisują testamenty przez ten pośpiech życia

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wiek emerytalny

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Skoro przeciętny Polak żyje zaledwie 72 lata, dlaczego , gdy przechodzi na emeryturę w wieku 67 lat dzieli się zgromadzony jego kapitał na 18 lat *12 miesięcy czyli na 216 części i tyle wynosi jego...rozwiń całość

  Skoro przeciętny Polak żyje zaledwie 72 lata, dlaczego , gdy przechodzi na emeryturę w wieku 67 lat dzieli się zgromadzony jego kapitał na 18 lat *12 miesięcy czyli na 216 części i tyle wynosi jego emerytura, a nie na 7 lat*12 miesięcy czyli 84 części?! Oczywiście wiele osób które skończyło 67 lat ma szanse żyć dłużej niż 7 lat, bo pozostali umarli dużo wcześniej.
  Gdyby rodziny otrzymywałyby zgromadzony kapitał emerytalny tych którzy umarli wcześniej, byłoby wszystko ok, ale tak nie jest!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Dlatego do emerytury powinno się liczyć obowiązkowo nie "dożycie" lecz przeciętny wiek Polaków i Polek , ponieważ inni zbierają dla tych, którzy dłużej żyją!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprawiedliwość socjalistyczna

  phoenix84 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nikt Was nie oszukuje. To się po prostu nazywa sprawiedliwość socjalistyczna. Sprawiedliwość socjalistyczna jest jak krzesło elektryczne. A Wy tu narzekacie, że się na nim niewygodnie siedzi, a...rozwiń całość

  Nikt Was nie oszukuje. To się po prostu nazywa sprawiedliwość socjalistyczna. Sprawiedliwość socjalistyczna jest jak krzesło elektryczne. A Wy tu narzekacie, że się na nim niewygodnie siedzi, a przecież to krzesło. Nie taka jest jego idea.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wiek emerytalny w Polsce należy przebadać w Sztrasburgu

  jd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  To cwaniacy z ZUS tak nas oszukują.Tylko Strasburg to zmieni .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wiek najstarszych ludzi na świecie

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Dlaczego co roku skraca się wiek najstarszych ludzi?!
  Nie tak dawno ludzie dożywali 121 roku życia, a obecnie najstarsi żyją zaledwie 110-112 lat?!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  agresywne psy

  GOđđ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Bezmyslni i zlosliwi wlasciciele psów coraz częściej puszczają agresywne psy luzem. Robia to wszędzie - przy budynkach mieszkalnych , na ulicach i w innych miejscach publicznych , gdzie pełno jest...rozwiń całość

  Bezmyslni i zlosliwi wlasciciele psów coraz częściej puszczają agresywne psy luzem. Robia to wszędzie - przy budynkach mieszkalnych , na ulicach i w innych miejscach publicznych , gdzie pełno jest ludzi , w tym dzieci oraz o różnych porach dnia!
  OD DLUZSZEGO CZASU I W OSTATNIM OKRESIE STARSZY MEZCZYZNA - UZYTKOWNIK GARAZU W KATOWICACH UL. JABLONIOWEJ -PRZYJEZDZAJAC TAM WYPUSZCZA LUZEM SWOJEGO AGRESYWNEGO PSA, KTORY ATAKUJE PRZECHODZĄCYCH I GARAZOWICZÓW! A ON SIĘ SMIEJE Z TEGO , JAK PIES ATAKUJE LUDZI!

  KARAC TAKICH !

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przciętny. wiek życia w Polsce

  ANDRZEJ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 21


  Mam 62 lata i , W bloku w którym mieszkam jest 75 lokali. W bloku mieszka 1 -83 latek,24-mężczyzn 70 -60lat , poniżej 63 lat zmarło 11 mężczyzn reszta to młodzi .
  Gdzie średni wiek 72 lata ?...rozwiń całość


  Mam 62 lata i , W bloku w którym mieszkam jest 75 lokali. W bloku mieszka 1 -83 latek,24-mężczyzn 70 -60lat , poniżej 63 lat zmarło 11 mężczyzn reszta to młodzi .
  Gdzie średni wiek 72 lata ? Może inna metodologia liczenia. Myślę że przeciętny wiek emeryta to 72 lata.,Do emerytury nie dożywa połowa populacji. Jak to liczycie?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O statystykach...

  Gucio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  A nie znasz zpowiedzenia, ze sa:"klamstaw, wieksze klamstwa i staystyki"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przecietny Polak duzo pali i sporo pije

  statystyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 20

  a przecietna Polka nie. Stad chyba ta roznica wieku umierania.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BOGaTEGO

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 35

  UPSZYWILIJOWANEGO ZE STAŁYM DOChODYM ŻEBY BYŁO JASNE.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uprzywilejowani

  beneficjent ZUSu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Przeszedlem na emeryture rok i jeden kwartal po ukonczeniu 65 lat. ZUS skazal mnie na zycie do 84 roku. Przez 206 mies. Jak to sie ma do np. sedziow czy prokuratorow czy policjantow i wojskowych...rozwiń całość

  Przeszedlem na emeryture rok i jeden kwartal po ukonczeniu 65 lat. ZUS skazal mnie na zycie do 84 roku. Przez 206 mies. Jak to sie ma do np. sedziow czy prokuratorow czy policjantow i wojskowych ktorzy nie placa skladek ZUS a pobieraja tzw. stan spoczynku do konca zycia. Oni otrzymuja 75% z tego cootrzymuwali pracujac a szara masa co wypracowuje PKB otrzymuje 45%tego co najwspanialsza kasta. Wydluzanie wieku zycia przez GUS a nastepnie ZUS jest czystym lajdactwem.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo