Zygmunt Frankiewicz wskazał swego kandydata na prezydenta Gliwic. Sam idzie do Senatu. Kto będzie rządził Gliwicami w kolejnych latach?

MAKI
Gliwice nadal bez osoby pełniącej obowiązki prezydenta miasta. Zygmunt Frankiewicz ostatni raz pojawił się w urzędzie przed wyborami, w piątek. Stanowisko przestał pełnić już w niedzielę, o godz. 21. Tymczasem w środę dowiedzieliśmy się, że wskazał nieoficjalnie, w gronie dotychczasowych współpracowników swego, zastępcę: Adama Neumanna, jako kandydata do fotela w przedterminowych wyborach prezydenckich. Natomiast wciąż czekamy na komisarza, którego ma wskazać wojewoda śląski.

Zygmunt Frankiewicz wskazał następcę na prezydenta Gliwic

Gliwice nadal bez osoby pełniącej obowiązki prezydenta miasta. Zygmunt Frankiewicz ostatni raz pojawił się w urzędzie przed wyborami, w piątek. Tymczasem w tym tygodniu, w gronie najbliższych swoich współpracowników, jak się dowiedzieliśmy, Frankiewicz potwierdził to, o czym w Gliwicach mówiło się od dawna i nie było to zaskoczeniem. Wskazał, jak się dowiedzieliśmy, swego dotychczasowego zastępcę: Adama Neumanna, jako kandydata do fotela w przedterminowych wyborach prezydenckich. Wciąż nie jest to informacja oficjalna. O swojej decyzji i jej powodach - już oficjalnie - ma poinformować na konferencji prasowej.

Adam Neumann (rocznik 1959), gliwicki samorządowiec, dotychczasowy pierwszy zastępca prezydenta Gliwic, pełnił funkcję od 2006 r. Odpowiedzialny był m.in. za mieszkalnictwo. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Wydziału Mechanicznego Energetycznego.
Jest też wykładowcą na studiach podyplomowych w zakresie zarządzania nieruchomościami na Uniwersytecie Śląskim, w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Nie należy do żadnej partii politycznej.

Kto będzie rządził Gliwicami

Wciąż także czekamy na tzw. komisarza (a precyzyjnie - osobę pełniącą obowiązki prezydenta miasta), którego ma wskazać wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek. Wszystko wskazuje, że nie stanie się w to w ciągu najbliższych dni. Czy potwierdzą się nasze informacje, że ma być nim Barbara Piontek, członek zarządu i wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Katowicach.

Wojewoda śląski zapowiedział w środę, że jeszcze w tym tygodniu złożony wniosek do premiera o powołanie pełniącego obowiązki prezydenta miasta Gliwice.
Przypomnijmy, że radni zwrócili się z apelem do premiera i wojewody, by był komisarzem jeden z wiceprezydentów Gliwic.
Jak się dowiedzieliśmy - radni nie dostali żadnej zwrotnej informacji, czy adresaci odnieśli się do tego apelu.

Gliwice, krajobraz po wyborach parlamentarnych

W Gliwicach od niedzieli, 13 października, dokładnie od godz. 21. nie ma prezydenta miasta. Wówczas bowiem stracił go, zgodnie z obowiązującym prawem - urzędujący prezydent Zygmunt Frankiewicz. Kto zatem rządzi Gliwicami?
Pytanie może być zaskakujące, ale jeśli pytamy o prezydenta - to nikt. Bo wraz z nim stracili posady jego zastępcy.
Sytuacji poniekąd odpowiada słowo interregnum: bezkrólewie.

Wszyscy urzędnicy normalnie wykonują swoje obowiązki - dowiedzieliśmy się w gliwickim urzędzie. Są tacy urzędnicy, którzy posiadają stałe pełnomocnictwa, od momentu zatrudnienia, aż do wyboru nowego prezydenta. Nie należy się na przykład więc obawiać o wydanie prawa jazdy, czy też dowodu osobistego.

Jak się dowiedzieliśmy, prezydent Zygmunt Frankiewicz jeszcze w minionym tygodniu i wcześniej uporządkował wszystkie możliwe do załatwienia na tamten czas bieżące sprawy. Jednak każdego dnia przybywa kolejnych, typowych spraw.

- Rosną stosy teczek z dokumentami do podpisania - słyszymy w urzędzie. Mówiąc obrazowo - od poniedziałku rośnie sterta bieżących spraw do załatwienia i podpisania napływających dokumentów. Kwestia kilku dni nie będzie tu jednak problemem.

Jest jednak grupa spraw, które - zgodnie z polskim prawodawstwem - wymagają podpisu prezydenta miasta, który jet organem jednoosobowym. Nie może go wyręczyć żaden urzędnik, bo i nie można mu było udzielić pełnomocnictwa. Dotyczy to np. finansowych przesunięć w budżecie miasta (tu niezbędny jest podpis prezydenta lub osoby p. o., skarbnik miasta tylko kontrasygnuje), czy wyjątkowych sytuacji (prezydent jest szefem obrony cywilnej w mieście).

- Na razie to dopiero trzeci dzień roboczy, jeśli sytuacja zmieni się do końca tygodnia. Natomiast jeśli ta sytuacja będzie się przedłużała, mogą pojawić się tematy, w których decyzję może podjąć jedynie prezydent jako organ - słyszymy.

Cała sytuacja - jak tłumaczyli nam już przed wyborami samorządowcy - ma związek z faktem znowelizowania w styczniu tego roku głosami Prawa i Sprawiedliwości Kodeksu Wyborczego. W związku z nowelą - w przypadku takim, jak gliwicki, gdy wyniki wyborów już w niedzielę wskazywały na jego wygraną - stracił stanowisko prezydenta miasta.

Poprzednio - przez 14 dni byłby senatorem-elektem, do tego czasu mogąc wykonywać swoje obowiązki, pracowaliby także jego zastępcy. To gwarantowało ciągłość urzędu prezydenta/wójta/burmistrza.

Siedem kobiet i sześciu mężczyzn - to nowi posłowie z województwa śląskiego, którzy zasiądą w Senacie i będą reprezentować nasz region. Przygotowaliśmy krótkie sylwetki tych osób, byście mogli ich bliżej poznać. Zobaczcie zdjęcia! >>>>

Senatorowie z woj. śląskiego LISTA + ZDJĘCIA Senat RP Kadenc...

Nie przegapcie

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zygmunt Frankiewicz wskazał swego kandydata na prezydenta Gliwic. Sam idzie do Senatu. Kto będzie rządził Gliwicami w kolejnych latach? - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl