Zwolnienia w Bogdance. Pracę straci 100 osób

  Zwolnienia w Bogdance. Pracę straci 100 osób

  Piotr Nowak

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Pod koniec lipca br. w Bogdance było zatrudnionych 4630 osób.

  Pod koniec lipca br. w Bogdance było zatrudnionych 4630 osób. ©archiwum

  O ponad 10 proc. mniejsze przychody ze sprzedaży i zapowiedź kolejnych zwolnień. LW Bogdanka ogłosił wyniki finansowe za I półrocze br.
  Pod koniec lipca br. w Bogdance było zatrudnionych 4630 osób.

  Pod koniec lipca br. w Bogdance było zatrudnionych 4630 osób. ©archiwum

  - Wyniki osiągnięte w drugim kwartale oraz pierwszym półroczu tego roku należy ocenić jako dobre - informuje spółka. Jednak inne doniesienia z kopalni są mniej optymistyczne.

  W pierwszej połowie br. Bogdanka wypracowała 843,6 mln zł przychodów, czyli o 10,8 proc. mniej niż w tym samym okresie 2014 roku. O 8,5 proc. spadła produkcja węgla i do końca czerwca wyniosła 3,9 mln ton (sprzedano 3,8 mln ton). Ograniczenie wydobycia wiązało się z redukcją zatrudnienia. Do końca lipca pracę straciło 300 osób i planowane jest zwolnienie kolejnych 100. Będą to głównie pracownicy firm zewnętrznych.

  Gorsze wyniki Bogdanki wiążą się ze spadkiem cen węgla na świecie. Lubelska spółka ma 13,5 proc. udziału w sprzedaży węgla energetycznego w kraju, jednak na jej niekorzyść działają duże zapasy u najważniejszych odbiorców. To zmusiło
  Bogdankę do zmniejszenia sprzedaży i produkcji oraz oszczędności.

  - Nie możemy liczyć na pomoc publiczną, z której obficie czerpią nasi śląscy konkurenci. Konkurujemy efektywnością podporządkowaną rachunkowi ekonomicznemu - powiedział Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka. Firma zapowiada zmniejszenie inwestycji o 80 mln zł (do poziomu 361 mln zł) w porównaniu do założeń z czerwca br. Jeśli trudna sytuacja będzie się utrzymywać, to spółka nie wyklucza dalszych cięć.

  Jednocześnie szuka klientów wśród małych i średnich odbiorców. Prowadzi także rozmowy handlowe na Ukrainie. Zakłada sprzedaż węgla w 2015 roku na poziomie ok. 8,5 mln ton. W 2014 r. produkcja węgla w Bogdance wyniosła 9,19 mln ton, ale możliwości kopalni są znacznie większe.  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (20)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  podziękujmy Tuskowi i PO

  jun (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  podziękujmy zdrajcy Tuskowi i jego ekipie, która przecież na forum UE jest za tym...
  najlepiej w ogóle od razu zamknąć i zrównać z ziemią tak jak cukrownię w Lublinie, i rozbudować stadion...rozwiń całość

  podziękujmy zdrajcy Tuskowi i jego ekipie, która przecież na forum UE jest za tym...
  najlepiej w ogóle od razu zamknąć i zrównać z ziemią tak jak cukrownię w Lublinie, i rozbudować stadion Górnika, zrobić Arenę Łęcznazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Patrzymy z trwogą na 25-letnie rządy oszustów i złodziei,

  gdy został wprowadzony tzw. plan Balcerowicza-Sachsa. 777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Patrzymy z trwogą na 25-letnie rządy oszustów i złodziei, rządy, które wygnały z Polski miliony młodych ludzi, które zlikwidowały całe gałęzie przemysłu, zdewastowały polskie wojsko, polską naukę,...rozwiń całość

  Patrzymy z trwogą na 25-letnie rządy oszustów i złodziei, rządy, które wygnały z Polski miliony młodych ludzi, które zlikwidowały całe gałęzie przemysłu, zdewastowały polskie wojsko, polską naukę, kulturę, deprawują nasze dzieci.
  Rządy, które fałszują polską historię i uczestniczą w antypolskiej nagonce. Rządy, które obecnie, w ukryciu przed nami, próbują sprzedać polskie lasy, polską ziemię, a całe obszary polskich spraw wyłączyły z dyskusji publicznej, przy milczącej zgodzie opozycji, która robi wrażenie zadowolonej z siebie.

  Już strzelają do polskich górników, tylko dlatego że Ci ośmielili się bronić swoich miejsc pracy – naszego polskiego bogactwa.
  Nie czekaj aż zaczną strzelać do ciebie.
  Być może to już ostatnia szansa na pokojową, demokratyczną zmianę.
  Wołam o Pospolite Ruszenie.
  Ten rząd zdrajców musi odejść

  Już oceniłeś tę opinię. +2 / -4
  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  • 12.03.15, 15:33:55

  Najgorszy okres w historii gospodarki Polski rozpoczął się w roku 1990, gdy został wprowadzony tzw. plan Balcerowicza-Sachsa. Okres ten trwa do dzisiaj i przez niektórych analityków został nazwany „rzezią polskiego przemysłu”. Zainteresowanych szczegółami odsyłam do bogatej literatury natomiast tutaj krótko powiem, że wpływy z prywatyzacji zakładów przemysłowych wyniosły w latach 1990 – 2010 około 120 mld złotych. Jak to się stało, że pomimo takiego zastrzyku gotówki, dług nie zmniejsza się, tylko ciągle zwiększa?

  W roku obecnym dług przekroczył już magiczną barierę biliona złotych i wynosił w dniu 10 lipca 2014 roku o godzinie 16-ej 1 053 098 300 000 złotych. Pobieżnie licząc, jest to na tę chwilę 350 miliardów dolarów, czyli sto razy więcej niż miała Islandia w roku 2000. Gdybyśmy byli krajem sto razy większym od Islandii to byłby to dług porównywalny. Ale przecież tak nie jest. Nie wiem jaka to jest wartość w stosunku do naszej gospodarki narodowej, nie wiem kto i kiedy to spłaci? Podejrzewam, że 75% tego długu to lichwiarskie odsetki nakładane nie tylko na dług ale także na narastające odsetki. Czyli odsetki od odsetek.Reszty dopełniła żywiołowa wyprzedaż strategicznych gałęzi przemysłu narodowego. Różnorakie lokalne przedsiębiorstwa poupadały. Oglądałem niedawno w Walimiu koło Wałbrzycha ruiny fabryki wyrobów włókienniczych. Kilka hektarów terenu i obraz jak po wojnie. Zapytałem napotkanego mieszkańca o tę dewastację. A on mi na to, że jest to „pomnik Balcerowicza”. Były tam duże zakłady dziewiarskie. W ramach gierkowskich kredytów za dewizy zakupiono tam nową maszynę do produkcji tkanin. Fabrykę następnie sprywatyzowano i sprzedano za symboliczne pieniądze. Nowy właściciel zdemontował maszyny, sprzedał je z zyskiem, a całą resztę zostawił na pastwę losu. Setki ludzi straciło pracę, a teren być może czeka na niemieckiego kupca, gdy upłyną terminy ochronne zabraniające sprzedaży polskich ziem w obce ręce. Takich przykładów „reformy” Balcerowicza znajdziemy w całej Polsce tysiące. Gdzie są pieniądze za wyprzedany majątek…? ̶ pytają emeryci i bezrobotni.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  każdy obywatel dokłada do tego bajzlu! POło JAK SJEBIE TO CIYMNY LUt Za POłaci bo NA DOLE

  niech uPOdają MAFIA ELIT biurszUJ azji PISSEL CO2 PodPISane POkiet KLiMATyczny poLSZA BURAKOWO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Nie ma problema wezmiemy się za łby jak to zawsze bywa u polaków!

  Już oceniłeś tę opinię. +2 / 0
  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  zawsze coś do łapy się weżmie (gość) • 21.08.15, 17:16:30...rozwiń całość

  Nie ma problema wezmiemy się za łby jak to zawsze bywa u polaków!

  Już oceniłeś tę opinię. +2 / 0
  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  zawsze coś do łapy się weżmie (gość) • 21.08.15, 17:16:30

  Wystraczy prześledzić historię polski JESTEŚMY MISTRZAMI NA SKALĘ ŚWIATOWĄ POTRAFIMY TAK ZNISZCZYĆ SIEBIE NAWZAJEM ŻE ZAWSZE PROWADZI TO DO TRAGEDI A KOŻYSTA OBCY.
  Jednoczymy się jak ktoś zewnątrz na nas napada oj to jesteśmy jednym narodem a na wschodzie sie kotłuje jak sie rozsypie UKRAINA i wyleje ten bandycki kraj banderowski to znów bedziemy jednym narodem.Polacy nie potrafia żyć bez wroga jak nie ma zewnątrz to robimy sobie wewnątrz i tak stale przez wieki jest .

  paranoja

  0 / 0
  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  monia (gość) • 21.08.15, 19:12:56

  Polska jest krajem który ma wszystkie zasoby by utrzymać kraj i Polaków oraz eksportować ale po co Polak niech pracuje dla obcokrajowców bo nasz Kraj powoli zostaje sprzedawany do reszty zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oby kopalnie upadły.

  niech upadają (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

  Niech upadną, moze wreszcie ktoś zreformuje ten niekończący się bałagan. Górnictwo za dużo kosztuje społeczeństwo - zwłaszcza poprzez przywileje, prawa do emerytur.
  Znam wielu górników - szczycą...rozwiń całość

  Niech upadną, moze wreszcie ktoś zreformuje ten niekończący się bałagan. Górnictwo za dużo kosztuje społeczeństwo - zwłaszcza poprzez przywileje, prawa do emerytur.
  Znam wielu górników - szczycą się tym, że idą do miejsca pracy 1,5h godziny i wracaja tez 1,5 - po czym wyjeżdzają wcześniejszym wyjazdem bo dawno temu był pomiar i wykazało wyższą temperaturę. Tą patologię trzeba skończyć - przwileje emerytalne - niespełna 50latkowie na emeryturach dostający 4 tys. netto - w okresie składkowym za nic w życiu nie wypracowali należnej kwoty. PATOLOGIA!
  Należy się głęboka reforma bo każdy obywatel dokłada do tego bajzlu!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  głowa do góry, dostaniecie inną, lepszą pracę

  kask ochronny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Będzie praca!! Dobra praca !! niejaki ryży, ten od "zielonej wyspy", nie zostawi was samym sobie!!on doskonale pamięta,że 2 razy głosowaliście na niego i przez ostatnie 7 lat gorliwie mu d.pę...rozwiń całość

  Będzie praca!! Dobra praca !! niejaki ryży, ten od "zielonej wyspy", nie zostawi was samym sobie!!on doskonale pamięta,że 2 razy głosowaliście na niego i przez ostatnie 7 lat gorliwie mu d.pę lizaliście!!teraz, razem z inwestorem z Kataru
  sprowadzają do polski milion słoni, same samce!! Będziecie im jaja bujać!! Wyposażenie:
  stołek+tasiemka+kask ochronny, należy zabrać z domu!!w niedzielę nadgodziny!! aplikacje wypełniać i wysyłać na stronie:
  www,jajaslonia.pl ci ,którzy wytrwale lizali ryżemu d.pę, przez 7 lat, mają pierszeństwo.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KOmPOANIA WENGIELNO SSYEBAŁA jeDNA Z SZLACHTY AFICH WARHOŁUF PIESSEL KOteRYJE AF

  WARhOLSSTFO AF SZLAHTY NOwoBOSSkich HAMUF na DoroPOku RZEPO szLACHec HECA KO 777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  A WYNGLOWE MAFIE PEłoFCUf BE i uP0wcuf z ONr WYNGIE sPowadzajom TAŃSZY Z BIAŁORUSI I UKRAINY I CCCP. BO TAm SIE LUDZIE I PRaca CYNI =TZn NIYMA Polackich SZUJUF CFANiaKUF I złoDZIEjSSkich LYNI....rozwiń całość

  A WYNGLOWE MAFIE PEłoFCUf BE i uP0wcuf z ONr WYNGIE sPowadzajom TAŃSZY Z BIAŁORUSI I UKRAINY I CCCP. BO TAm SIE LUDZIE I PRaca CYNI =TZn NIYMA Polackich SZUJUF CFANiaKUF I złoDZIEjSSkich LYNI. POlaCTFa SOCJAl DOTYCZY TylKO JELITY SZLACHTY AF.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KOmPOANIA WENGIELNO SSYEBAŁA jeDNA Z SZLACHTY AFICH WARHOŁUF PIESSEL KOteRYJE AF

  WARhOLSSTFO AF SZLAHTY NOwoBOSSkich HAMUF na DoroPOku RZEPO szLACHec HECA KO 777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  A WYNGLOWE MAFIE PEłoFCUf BE i uP0wcuf z ONr WYNGIE sPowadzajom TAŃSZY Z BIAŁORUSI I UKRAINY I CCCP. BO TAm SIE LUDZIE I PRaca CYNI =TZn NIYMA Polackich SZUJUF CFANiaKUF I złoDZIEjSSkich LYNI....rozwiń całość

  A WYNGLOWE MAFIE PEłoFCUf BE i uP0wcuf z ONr WYNGIE sPowadzajom TAŃSZY Z BIAŁORUSI I UKRAINY I CCCP. BO TAm SIE LUDZIE I PRaca CYNI =TZn NIYMA Polackich SZUJUF CFANiaKUF I złoDZIEjSSkich LYNI. POlaCTFa SOCJAl DOTYCZY TylKO JELITY SZLACHTY AF.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Taaaaaaaaa, extra....

  Bacynówa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Jasne, zamykajcie kopalnie, zamykajcie... Będzie więcej miejsc dla gejów do publicznego r*chania się.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Będzie więcej miejsc dla gejów do publicznego r*chania się. BIURWOKRACJIA 800TYSIYNCY TASIYMCY

  BOGAto POLSZA TO MIT PRZED WOJNOM HRABIYOWIE BOGAMI A HŁOPI BOSSI BO BEz BUTÓW 777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  W CZECHACH POKAZYWALI KOPALNIA NA KILKA TYSINCZNO ZAŁOGA W BIURZE 30 OSUB Ale TO EUROPA NIY DZIKO AZJA AF.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dopalacze to КURWY

  dopalacze to КURWY (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  dopalacze to КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY...rozwiń całość

  dopalacze to КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY КURWY!!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ty też jesteś k*rwa jak k*rwa...

  adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Ale idiota na pewno a do tego kretyn który przyznaje swoim wypocinom łapke w góre.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bogdanka już dawno powinna wymiksować...

  adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Z intresu zwanm kompania węglowa,i zacząć działać na własny rachunek.Bo kopalnie na Śląsku jedyne co są w stanie zrobić to pociągnąć Bogdanke za sobą na dno.A jeśli kopalnie na Śląsku stosują...rozwiń całość

  Z intresu zwanm kompania węglowa,i zacząć działać na własny rachunek.Bo kopalnie na Śląsku jedyne co są w stanie zrobić to pociągnąć Bogdanke za sobą na dno.A jeśli kopalnie na Śląsku stosują damping to Bogdanka też powinna odpowiedzieć na to tak samo,i wtedy ciekawe kto będzie górą w takiej wojence i jak długo obecna PO a w pszyszłości chyba nie dalakiej PIS,będą sie starać reanimować trupa który sie nazywa Śląska Kompania Węglowa.A jednocześnie utrzmywać w tych kopalniach darmozjadów z kolosalnymi zarobkami,mam tu na myśli prezesów tych spółek i pier*olonych szefów związków którzy jedne co robią to pobierają spore pieniądze i tak naprawde działają na szkode górników.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo