Zwolnienia lekarskie 2019 r. Czy pracodawca może Cię kontrolować w dowolny sposób? [2.09.2019 r.]

AIP
W pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano 9,2 mln zaświadczeń lekarskich. 7,5 mln z nich wystawiono z tytułu choroby własnej ubezpieczonych, a ich przeciętna długość wynosiła 11,41 dnia.
W pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano 9,2 mln zaświadczeń lekarskich. 7,5 mln z nich wystawiono z tytułu choroby własnej ubezpieczonych, a ich przeciętna długość wynosiła 11,41 dnia. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Od początku roku ZUS kieruje do pracodawców pisma, w których prosi o przeprowadzanie przez nich kontroli zwolnień lekarskich i przekazywanie tych informacji. Wzbudza to sporo kontrowersji. Konfederacja Lewiatan uzyskała jednak zapewnienie ZUS, że przekazywanie informacji o przeprowadzonych kontrolach ma charakter dobrowolny, a celem inicjatywy jest tylko ograniczenie absencji chorobowych.

Sprawa robi się aktualna zwłaszcza przy każdym tzw. długim weekendzie. Wiele osób próbuje go sobie przedłużyć w krótki urlop. Jedni biorą po prostu w dni wolne potrzebne by zwykły weekend wydłużył się do kilku czy nawet kilkunastu dni wolnego, inni wolę sobie na ten czas załatwić zwolnienie lekarskie. oczywiście są w tym gronie także tacy, którzy na lewe zwolnienie idą, choć chętnie wzięliby urlop, gdy pracodawca go im odmówił.

Piątek 16 sierpnia to łącznik do kolejnego długiego weekendu w tym roku. Jeśli zapewni się wolne tego dnia, weekendowanie można zacząć już w środowe popołudnie, a do pracy stawić się dopiero w poniedziałek rano. Amatorów 4-dniowego odpoczynku na pewno nie zabraknie, ale przecież to środek sezonu urlopowego, wybłagać więc nawet jeden dzień wolnego u szefa nie będzie łatwo.
A w takiej sytuacji niemal klasycznym ratunkiem dla wielu Polaków jest... zwolnienie lekarskie. temat kontroli pracowników na zwolnieniu wróci więc jak bumerang.

Absencja chorobowa w pracy od kilku lat utrzymuje się na wysokim poziomie. W 2018 roku wystawiono ponad 21,5 mln zwolnień lekarskich, o 0,1 mln więcej niż w 2017 roku.

W odpowiedzi przekazanej Konfederacji Lewiatan Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje się m.in., iż przekazywanie informacji o przeprowadzonych kontrolach ma charakter dobrowolny. Informacja taka może być przekazywana do ZUS, w miesiącach, w których kontrole były przez płatnika składek przeprowadzone. Jeśli płatnik składek nie przeprowadzał kontroli, nie ma potrzeby przekazywania informacji. Udział w tym projekcie ma charakter dobrowolny.

ZUS wyjaśnił również, że inicjatywa ma na celu wyłącznie ograniczenie absencji chorobowych, tym bardziej, iż w ostatnim roku wzrost wydatków z tego tytułu dotknął bardziej pracodawców niż Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

- Kwestia absencji chorobowych i eliminowania wszelkich w tym zakresie nieprawidłowości ma istotne znaczenie dla pracodawców. Niemniej jednak jakiekolwiek działania nie mogą prowadzić do zwiększania zakresu obowiązków pracodawców. Kwestie weryfikacji wykorzystywania zwolnień,   możliwości poprawy współpracy, wsparcia pracodawców będą przedmiotem dalszych rozmów z przedstawicielami ZUS – komentuje Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Pracodawcy tracą miliony

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował niedawno zestawienie „Absencja chorobowa i zasiłki z ubezpieczeń społecznych I-IV 2019 r.”. Według zamieszczonych w nim danych w pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano 9,2 mln zaświadczeń lekarskich. 7,5 mln z nich wystawiono z tytułu choroby własnej ubezpieczonych, a ich przeciętna długość wynosiła 11,41 dnia. Zestawiając informacje podane przez ZUS z danymi o liczbie pracujących Polaków (16,3 mln osób ), widzimy, że skala absencji jest spora. Opierając się na samych liczbach, można by powiedzieć, że w I kwartale tego roku co drugi pracownik był na zwolnieniu.

– Absencja chorobowa zawsze stanowi obciążenie dla pracodawcy. Wpływa nie tylko na sprawność działania firmy, ale też bezpośrednio na finanse przedsiębiorstwa. Dobitnie pokazują to dane ZUS. W minionym kwartale pracodawcy wydali na wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy 2 067,6 mln zł. To o 14,2% więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko część wydatków. Ponadto muszą ponieść koszty związane z koniecznością zapewnienia ciągłości pracy jak wynagrodzenie nadgodzin czy zastępstw. Sposobem na zminimalizowanie liczby zwolnień lekarskich w firmie jest zapewnienie zatrudnionym dostępu do odpowiednich świadczeń profilaktycznych w ramach medycyny pracy – zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Warto zarządzać zdrowiem pracowników

Najczęściej absencja w pracy spowodowana była ciążą lub problemami z układem oddechowym. Należy jednak zwrócić uwagę, że wśród 3 głównych przyczyn najdłuższych zwolnień były problemy neurologiczne. Jest to dość niepokojący sygnał. Zwłaszcza jeżeli połączymy go z faktem, że grupą wiekową, która najczęściej korzystała ze zwolnień lekarskich, są osoby pomiędzy 30 a 39 rokiem życia. Fakt ten może potwierdzać ogólną tendencję dotyczącą tego pokolenia pracowników. Millenialsi borykają się z większą ilością problemów zdrowotnych, niż ich rodzice w tym wieku, a jednymi z poważniejszych są zaburzenia neurologiczne. Pracodawcy powinni o tym pamiętać i zadbać o odpowiednią profilaktykę wykrywania tych schorzeń.

Grupowe polisy zdrowotne narzędziem?

– Skuteczne zarządzanie zdrowiem pracowników stanowi spore wyzwanie dla pracodawców. Choć ramy, w jakich powinni się poruszać, wyznaczają przepisy o medycynie pracy, to powinni jednak pamiętać, że obowiązkowe badania kontrolne warto również uzupełnić o dostęp do świadczeń profilaktycznych, na co wskazuje ustawodawca. Pomocą w ich organizacji mogą być grupowe polisy zdrowotne. Dynamiczny rozwój rynku nieobowiązkowych ubezpieczeń spowodował, że towarzystwa podchodzą elastycznie do potrzeb przedsiębiorców. Niektóre z nich oferują nawet specjalne pracownicze programy profilaktyczne wychodzące naprzeciw problemom zdrowotnym pracowników poszczególnych branż – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zwolnienia lekarskie 2019 r. Czy pracodawca może Cię kontrolować w dowolny sposób? [2.09.2019 r.] - Strefa Biznesu

Komentarze 90

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Emil

Niestety ludzie lubią wykorzystywać l4 i zasłaniają się tym notorycznie. Mieliśmy ostatnio przypadek, że pracownik był rzekomo na l4, a inny spotkał go w Zakopanem na nartach. Przy następnym zwolnieniu lekarskim wynajęliśmy detektywa, aby sprawdził go w chorobie. Detektyw Skrzypek po paru dniach przyniosła nam dowody, że jego poważne zapalenie płuc zapijał w kolegami i po chorobie nie było śladu. Sprawa została zgłoszona, a ten oszust u nas już nie pracuje. Udowodniono też, że był na tym wyjeździe wcześniej. Jeśli nie pracuje komuś wymiar pracy, to niech tak nie pracuje, a nie posuwa się do takich oszustw.

G
Gość
Najlepiej dla Was debili było by żeby nawet nie było weekendów a czas doby żeby zwiększyć do 40 godzin wtedy mielibyście dopiero pole do popisu, pracownicy umierali by na stanowisku pracy a Wy byście mieli pełne konta
G
Gość
7 sierpnia, 19:36, Gość:

Zlikwidować święta, a zamiast tego wydłużyć ilość urlopu ustawowego. Skończą się długie weekendy, zamieszanie z nimi związane czy przymusowe wolne np. w zimie, dodatki za święto, itp. Będą zadowolone obydwie strony.

Najlepiej dla Was debili było by żeby nawet nie było weekendów a czas doby żeby zwiększyć do 40 godzin wtedy mielibyście dopiero pole do popisu, pracownicy umierali by na stanowisku pracy a Wy byście mieli pełne konta

G
Gość
Ja mam nowotwor i wezwanie do ZUS. Musi im się strasznie nudzić, że kontrolują pacjentów onkologicznych. Nie umiem tego skomentować bez użycia niecenzuralnych słów. Szkoda, że NFZ nie działa tak szybko i sprawnie
I
Iza
Dobrze by było by kontrolowali swoich lekarz w szpitalu i przychodni na zwolnieniu a w prywatnym gabinecie zasuwa aż miło. Swoich nie ruszają bo sami tak praktykuja. To dopiero jest herezja ale prawo niestety nie jest jednakowe dla wszystkich i nie ma co wciskać ludziom kit, że jest inaczej.
M
Malgorzata
Głupota ludzka nie ma granic będąc na zwolnieniu lekarskim ludzie wystawiają na portalach społecznościowych zdjęcia z wakacji. Zus już dawno ma specjalna komórkę do kontrolowania portali z wykazem ludzi będących na zwolnieniach a potem biedak dziwią się że im cofneli zwolnienie.
a
amos80
2019-07-09T14:11:43 02:00, Gość:

Tak , ja płacę ZUS a pracownicy nie chodzą do pracy , zwolnień nie przynoszą , samowola .

Niech SZANOWNY ZUS jakoś poratuje biednych pracodawcow ktorzy muszą mieć na stanie pracownikow a oni albo nie przychodzą regularnie do pracy albo przychodzą pijani

CO MY MAMY ZROBIĆ!

2019-08-02T10:43:54 02:00, Gość:

Zostań pracownikiem i idź na L4 debilu ?

Zacząć uczciwie płacić

G
Gość
Zlikwidować święta, a zamiast tego wydłużyć ilość urlopu ustawowego. Skończą się długie weekendy, zamieszanie z nimi związane czy przymusowe wolne np. w zimie, dodatki za święto, itp. Będą zadowolone obydwie strony.
G
Gość
Kpina nasz zakład podał pracownika do ZUS bo w trakcie L4 bawił się w Brennej i pił piwo po czym zamieścili jego znajomi wszystko na Facebooku i oznaczyli go. ZUS napisał że Facebook to nie jest dowód i jego L4 jest prawidłowe!
G
Gość
Zus to banda nierobów zajmują się zwykłymi ludźmi niech zaczną od śiebie bo to my utrzymujemy Zus a nie on nas
G
Gość
Tyraj robolu tyraj a garb ci sam wyroście żeby tylko wiecznie przemęczony pracowawca mógł odpoczywać bo takie ma prawo- ty robolu możesz mieć grypę czy inną chorobę gorączkę prawie 39 stopni po lekach podpieraj się nosem albo innym organem ale masz byc w robocie nie zapominaj o uśmoechu bo jego brak żle wyglada.
G
Gość
2019-07-09T14:11:43 02:00, Gość:

Tak , ja płacę ZUS a pracownicy nie chodzą do pracy , zwolnień nie przynoszą , samowola .

Niech SZANOWNY ZUS jakoś poratuje biednych pracodawcow ktorzy muszą mieć na stanie pracownikow a oni albo nie przychodzą regularnie do pracy albo przychodzą pijani

CO MY MAMY ZROBIĆ!

Zostań pracownikiem i idź na L4 debilu ?

G
Gość
Prezes trybunału konstytucyjnego została mianowana przez prezydenta Dudę w czasie kiedy przebywała na zwolnieniu lekarskim i dała przykład jak może postępować ktoś kto ma w odbycie prawo.
G
Gość
2019-06-30T22:33:14 02:00, Gość:

Pracodawcy zacznijcie szanować pracowników może stan zdrowia wtedy się poprawi.

Co to będzie jak pracownicy z za wschodniej granicy wyjadą dalej na zachód ?

G
Gość
2019-06-20T10:11:51 02:00, Gość:

Statystyki mówią za siebie,... Ble ble. To głupota na wielkich kołach. Czy macie pojęcie z jakich powodów zabiera zus chorym luzią, zasiłek chorobowy.

Może zabrać nawet za to, że poszedł po zakupy, i

,... Statystyka się podnosi!

A dlaczego zabrano (tymczasowo) zasiłek pogrzebowy o 1/3 ?

Wróć na i.pl Portal i.pl