Zwiedzamy Wielkopolskę. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości to pięć opowieści o losach Wielkopolan i ich drodze do wolności od czasów zaboru pruskiego XIX wieku do lat 50. XX wieku. Ich zwiedzanie można połączyć z poznawaniem najważniejszych i najciekawszych rejonów Poznania.

Na Starym Rynku w historycznym budynku Odwachu znajduje się Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Zostało ulokowane w samym sercu stolicy Wielkopolski, gdzie tłumy Wielkopolan mogą zapoznać się z wyjątkowymi losami powstańców. W niedużych pomieszczeniach, w nowoczesnej aranżacji przedstawiona jest historia największego zwycięskiego powstania. Na ekspozycji można zobaczyć bogatą kolekcję fotografii, obrazów, militariów i zachowanych dokumentów. Całość dopełniają liczne multimedia oraz elementy edukacyjne – repliki mundurów powstańców i żołnierzy Armii Wielkopolskiej, także karabinów oraz reprinty polskiej prasy.

W setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego narodziła się idea wzniesienia nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego, która w atrakcyjny sposób utrwali i rozpowszechni wiedzę o fenomenie wielkopolskiej drogi do niepodległości. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że sprawą wszystkich Polaków jest godne i atrakcyjne upamiętnienie tego wyjątkowego pod wieloma względami wielkopolskiego marszu ku Niepodległości, zwieńczonego rzadkim w historii Polski zwycięstwem poprzedzonym pracą organiczną.

Wydarzenie z 27 grudnia 1918 roku dojrzało po latach do rangi nowego święta państwowego – Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dziś już nikt nie pyta, czy takie nowoczesne muzeum jest potrzebne. Jedyne pytanie, jakie obecnie jest stawiane dotyczy daty rozpoczęcia budowy i realnego montażu finansowego pozwalającego na zrealizowanie inwestycji do grudnia 2025 roku przy Wzgórzu Świętego Wojciecha. Współfinansowanie inwestycji deklaruje polski rząd. Gotowy jest projekt budowlany i scenariusz wystawy stałej. Dewiza WMN nadaje właściwą perspektywę planowanej inwestycji: na co dzień praca, w chwilach próby zwycięstwo!

W samym centrum Poznania, przy ulicy Św. Marcin, w przyziemiu Zamku Cesarskiego ulokowano muzeum prezentujące historię pierwszego buntu społecznego przeciwko komunistycznej władzy, czyli Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Na ekspozycji można zobaczyć bardzo bogate zbiory pamiątek, dokumentów, posłuchać wspomnień i relacji świadków, poznać nie tylko przebieg powstania, ale także późniejsze losy uczestników, historię procesów sądowych i walki o pamięć o Poznańskim Czerwcu. Z muzeum można przejść pod pomnik Czerwca 56 i ulicami, na których rozgrywał się dramat poznaniaków.

Muzeum Czerwca 56 podlega również Schron Przeciwatomowy dla Władz Poznania przy ul. Słupskiej – to pozostałość po czasach „zimnej wojny”. Podziemna konstrukcja została oddana do użytku w latach 50. i działała do 1994 roku. Jest to miejsce unikatowe. W nienaruszonym stanie zachowało się oryginalne wyposażenie od agregatów prądotwórczych, systemu wentylacji, centrali telefonicznej, mebli i map, po armaturę łazienkową czy radio. W willi nad schronem, umieszczono bardzo ciekawą Galerię Plakatu z czasów socjalizmu.

W Forcie VII przy ulicy Polskiej mieści się Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Powstało na terenie pierwszego, niemieckiego obozu koncentracyjnego na ziemiach polskich. Niemcy utworzyli go w październiku 1939 roku w ramach akcji Tannenberg, której celem było zniszczenie elit inteligenckich i przywódczych Wielkopolski. Muzeum posiada bardzo dużo wspomnień, fotografii i dokumentów więźniów.

Fort VII jest najlepiej zachowanym obiektem zewnętrznego pierścienia dawnej, pruskiej fortyfikacji. Trwa modernizacja jego prawej części, która zostanie udostępniona jako nowa ścieżka zwiedzania poświęcona wyłącznie historii fortyfikacji w Poznaniu. Prace renowacyjne dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

W innej części pruskich umocnień, w pozostałościach po Forcie Winiary w parku Cytadela znajdują się dwa kolejne oddziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Muzeum Uzbrojenia prezentuje historię walk o Poznań w 1945 roku oraz historię wojskowości XX wieku. W oryginalnym wnętrzu znajduje się bogata kolekcja broni, militariów, dokumentów i zdjęć. Największą atrakcją jest plenerowy park sprzętu wojskowego z pojazdami wojskowymi, samolotami, czołgami, armatami, działami i moździerzami.

W bliskim sąsiedztwie mieści się Muzeum Armii „Poznań”, w którym warto poznać szlak bojowy Armii „Poznań” pod dowództwem generała Tadeusza Kutrzeby. Jego zwieńczeniem była bohaterska i największa bitwa września 1939 roku – bitwa nad Bzurą. Na ekspozycji zobaczyć można elementy wyposażenia i uzbrojenia żołnierza polskiego, a także ciekawy zespół obiektów po pobojowiskach, które pochodzą znad Bzury.

Które paszporty dają największą wolność?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie