Zwiedzamy Wielkopolskę. Rozdrażew: Ziemia Rozdrażewska z 750-letnią tradycją

Łukasz Cichy
Gmina Rozdrażew zlokalizowana jest w powiecie krotoszyńskim. Zajmuje powierzchnię 79 km2 i składa się z 13 sołectw, które zamieszkuje blisko 5200 osób. Z ponad 13 miejscowości gminy Rozdrażew, najwcześniej wspomniana jest wieś Rozdrażew.

Po raz pierwszy Rozdrażew pojawił się w dokumentach z okresu rozbicia dzielnicowego z 1270 roku. Miejscowość przez kilka wieków szczyciła się prawami miejskimi. Była wówczas siedzibą rodową Rozdrażewskich – jednego z najstarszych polskich rodów szlacheckich, którego przedstawiciele odgrywali znaczące role w polskiej polityce XIV-XVI wieku i pełnili wysokie funkcje państwowe i kościelne. Dziś Rozdrażew – miejscowość z 750-letnią historią – pełni rolę siedziby administracyjnej gminy.

Niestety, mimo długiej historii, Rozdrażew nie może poszczycić się wieloma zabytkami. Spośród zachowanych warto zobaczyć kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela w Rozdrażewie powstały w ok. 1640 roku, którego solidne mury i krzyżowe sklepienia zachowały się do dziś. W latach 1896-1897 kościół rozbudowano, dodając poprzeczną nawę ze sklepieniem w środku i nowe prezbiterium wraz z zakrystią.

Kościół jest budynkiem późnorenesansowym o cechach gotyckich. Posiada trzyprzęsłową nawę, nakrytą sklepieniami kolebkowo-krzyżowymi. Dwuspadowy dach kryty jest dachówką. Jedynie przebudowana w latach 1965-1966 i podwyższona wieża, w której znajduje się dzwonnica, posiada dach namiotowy kryty blachą. W pobliżu kościoła znajdują się pobudowane w roku 1864 probostwo i były dom szpitalny oraz powstały na początku XX wieku wikariat, w późniejszym czasie wykorzystywany jako siedziba zgromadzenia zakonnego sióstr.

Ciekawym architektonicznie obiektem jest również powstały znacznie później, bo w latach 1924-1931 kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej w Nowej Wsi. Murowany kościół zbudowany został w stylu neobarokowym, posiada jedną nawę z transeptem oraz wieżę zwieńczoną hełmem z latarnią.

Mieszkańcy gminy starają się rekompensować brak zabytków nieruchomych niezwykłą dbałością o zabytki ruchome i dawne przedmioty codziennego użytku. Efektem pracy uczniów i kadry nauczycielskiej Szkoły Podstawowej w Rozdrażewie jest powstała w 2008 roku Izba Regionalna Ziemi Rozdrażewskiej, utworzona w najstarszym budynku szkoły, w byłej bibliotece. W pomieszczeniu zgromadzono eksponaty związane z codziennym życiem dawnych mieszkańców, które stanowiły pamiątki rodzinne mieszkańców Rozdrażewa i zostały przez nich przekazane na rzecz funkcjonowania izby.

Natomiast na poddaszu budynku szkolnego w Dzielicach usytuowana jest izba lekcyjna z dawnych lat, która znakomicie oddaje klimat pomieszczeń szkolnych czasów dwudziestolecia międzywojennego. Budynek szkoły w Dzielicach wybudowany został w 1835 roku i w niezmienionym wyglądzie zewnętrznym przetrwał dwie wojny światowe. W czasach zaboru pruskiego istniała tu szkoła katolicka, do której uczęszczały dzieci polskie i niemieckie. Dzieci polskie poddawane były germanizacji. Na izbę zaadaptowano strych budynku.

Drugą część izby stanowi ekspozycja poświęcona historii Dzielic i szkoły. Zachowane księgi pochodzą z XIX w. – najstarsze z 1876 roku. Całość uzupełnia bogata kolekcja starych fotografii mieszkańców. Realizacja projektu „Izba z dawnych lat” uhonorowana została I nagrodą w konkursie urzędu marszałkowskiego na „Działania Proekologiczne i Prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich” za rok 2008.

Podobną nagrodę, tyle że w 2016 roku uzyskał mini skansen stworzony przez panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Rozdrażewie w budynku dawnej masztalarni, którą członkinie przy wsparciu samorządu adaptowały na swą siedzibę. Mini skansen ze starym sprzętem gospodarstwa domowego powstał w czterech boksach, w których kiedyś stały konie. Każdy z boksów opowiada o innej izbie w wielkopolskim domu z minionych czasów. Zgromadzone zostały tam przedmioty stanowiące dawne wyposażenie gospodarstw domowych i zagród rolniczych.

Wszystkie powyższe miejsca pozwalają poczuć klimat dawnego życia wielkopolskiej wsi. Warto też wspomnieć o sikawkach konnych odrestaurowanych przez ochotnicze straże pożarne w Dąbrowie i Grębowie. Służą one nie tylko jako piękne eksponaty, gdyż druhny z Dąbrowy były bezkonkurencyjne w kilku edycjach krajowych i europejskich zawodów sikawek konnych.

Które paszporty dają największą wolność?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie