Zwiedzamy Wielkopolskę. Muzeum Ziemi Wronieckiej

Magda Prętka
Magda Prętka
Daria Wajdeman - Waszyńska
Ziemia wroniecka pielęgnuje zamiłowanie do lokalnych tradycji i historii, która mimo upływu lat wciąż jest tu żywa. Duża w tym zasługa Muzeum Ziemi Wronieckiej, dbającego o to, by spuścizna przodków nie odeszła w zapomnienie, a młode pokolenie czerpało z niej wszystko co najlepsze

Muzeum Ziemi Wronieckiej (dawniej Muzeum Regionalne) działa od 1993 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej. Zbiory muzealne tworzą obiekty związane z historią regionu, w większości podarowane przez lokalną społeczność.

W budynku znajdują się 2 wystawy stałe. Pierwsza - nowoczesna, zmodernizowana w 2019 roku, przedstawia dzieje miasta. Druga - etnograficzna prezentuje przedmioty codziennego użytku wykorzystywane dawniej na tutejszych terenach. W piwnicy muzeum mieści się Sala Wystaw Czasowych, w której prócz wystaw, organizowane są prelekcje, spotkania i zajęcia dla dzieci oraz dorosłych.

Wśród wielu eksponatów zgromadzonych w muzeum nie brakuje obiektów unikatowych. Wspomnieć należy m.in. o zespole rzeźb sakralnych wykonanych w drewnie (XVII i XVIII wiek), 200 – letniej skrzyni cechowej oraz przechodnim łańcuchu królewskim Bractwa Strzeleckiego we Wronkach. W kolekcji numizmatycznej miejsce szczególne zajmuje skarb groszy praskich Wacława IV Luksemburskiego. Wyjątkową wartość mają też pamiątki po więźniach politycznych okresu stalinowskiego, które wykonane zostały potajemnie w celach wronieckiego Zakładu Karnego.

Do osobliwości natomiast zaliczyć należy kolekcję 9 żelaznych kłódek o zróżnicowanych kształtach, odnalezionych podczas niwelowania dużej części cmentarza żydowskiego we Wronkach (najstarsze datowane są na XVII wiek). Prawdziwym unikatem jest bardzo rzadki zbiór arkuszy ze zwoju Tory, pochodzący z wronieckiej bóżnicy.

W działania podejmowane przez Muzeum Ziemi Wronieckiej wpisują się również te o charakterze edukacyjnym. To tematyczne lekcje muzealne oraz spacery z historią po mieście i regionie. Muzeum oferuje także pomoc m.in. w zakresie informacji genealogicznych.

Miejsce z historią

Budynek, w którym mieści się Muzeum Ziemi Wronieckiej usytuowany jest w najstarszej części miasta - w samym sercu Wronek, tuż przy rynku.

Obiekt wybudowano w połowie XIX wieku z przeznaczeniem na spichlerz. To budynek 2 -kondygnacyjny z poddaszem i piwnicą. Budulcem jest czerwona cegła ceramiczna oraz ciosany kamień polny. Oryginalny charakter elewacji podkreślają podzielone pionowo, symetryczne względem siebie płyciny, które zamknięte są w tzw. ośli grzbiet. Kształt ów przyjęły również okna drugiej kondygnacji.
Sklepienie piwnicy posiada formę kolebki i wsparte jest na dwóch rzędach filarów. Wewnątrz budynku zachowano drewniane stropy belkowe, wsparte na drewnianych słupach.

Do wnętrza muzeum prowadzi współczesna dobudówka wraz z oryginalnymi, drewnianymi drzwiami dwuskrzydłowymi z okuciami. Z uwagi na walory historyczno - architektoniczne spichlerz został wpisany do rejestru zabytków.

Wyjątkowa wystawa

„Historia Wronek (od)nowa” to wyjątkowa, nowoczesna wystawa stała. Prace nad jej przygotowaniem trwały ponad rok.

- Zależało nam na tym, by opowiedzieć o historii miasta w sposób inny niż do tej pory. Chcieliśmy stworzyć pewnego rodzaju narrację do pokazywanych obiektów, opowieść prowadzącą przez dzieje Wronek. Przygotowując wystawę udało nam się zebrać wiadomości o rzeczach, ludziach i wydarzeniach mało znanych aczkolwiek mających niezwykle duże znaczenie dla historii miasta a wiele istotnych faktów wyjaśnić. Napisaliśmy więc historię Wronek od nowa – tłumaczy Daria Wajdeman – Waszyńska, Kierownik Muzeum Ziemi Wronieckiej.- Zależało nam na tym, by opowiedzieć o historii miasta w sposób inny niż do tej pory. Chcieliśmy stworzyć pewnego rodzaju narrację do pokazywanych obiektów, opowieść prowadzącą przez dzieje Wronek. Przygotowując wystawę udało nam się zebrać wiadomości o rzeczach, ludziach i wydarzeniach mało znanych aczkolwiek mających niezwykle duże znaczenie dla historii miasta a wiele istotnych faktów wyjaśnić. Napisaliśmy więc historię Wronek od nowa – tłumaczy Daria Wajdeman – Waszyńska, Kierownik Muzeum Ziemi Wronieckiej.

Wystawa prezentuje 5 epok - 5 bardzo ważnych historycznie okresów w dziejach miasta. To niecodzienna wędrówka przez Wronki, podczas której zwiedzający mają okazję zobaczyć najdawniejsze ślady obecności człowieka na okolicznych ziemiach, skarby epoki kamienia, brązu, żelaza, poznają też dzieje Słowian.

Obserwują prężnie rozwijające się miasto królewskie i jego kolejnych właścicieli. Zgłębiają wiedzę na temat licznych wojen, pożarów, sądów nad czarownicami, a także organizujących się cechów. Zaglądają do królewskich dokumentów.

Wędrując dalej wkraczają w czasy pruskich zaborów i okres wielkiego rozkwitu ziem wronieckich. Podziwiają dawną architekturę i wielokulturowe miasto. Wroniecka działaczka, Zofia Rosińska wprowadza ich w okres największych zmian, a więc wiek XX . W mieście tworzy się wówczas 2 pułk strzelców wielkopolskich, organizuje się harcerstwo. Do ważnych wydarzeń dochodzi na terenie Zakładu Karnego, toczą się działania II wojny światowej. Wraz z nadejściem nowej epoki – PRL, a potem i III Rzeczpospolitej Wronki stają się miastem tętniącym przemysłem.

Wystawę dopełnia kalendarium zawierające kluczowe wydarzenia z dziejów Wronek oraz wyjątkowe eksponaty. Wprowadzenie do niej przybrało zaś formę animacji przedstawiającej legendę o powstaniu miasta.

Opowieść o „Historii Wronek (od)nowa” wkrótce stanie się jeszcze bardziej pasjonująca. Trwają bowiem prace nad przygotowaniem aplikacji do kiosków multimedialnych. Dzięki nim zwiedzający będą mogli odkrywać tajemnice muzealnych eksponatów.

Muzeum Ziemi Wronieckiej można zwiedzać w dni powszednie do godziny 16.00 (we wtorki do godz. 18.00, dodatkowo we wtorki wstęp jest darmowy) oraz w pierwsze niedziele miesiąca.

Handlowi giganci przejdą na “zielony” transport?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie