Zwiedzamy Wielkopolskę. Muzeum Regionalne w Słupcy

Paweł Brzeźniak
Arch. Muzeum w Słupcy
Kontynuując ideę założycieli „dajemy miastu jego indywidualność”. Taki wpis umieszczony w Księdze pamiątkowej z otwarcia placówki w dniu 21 stycznia 1975 roku stał się mottem działań dzisiejszej instytucji muzealnej.

Przeszłość Słupcy i jej teraźniejszość przybliża i pokazuje poprzez posiadane zbiory i organizowane wystawy, działające w mieście od 1975 roku muzeum. Jego twórca, Wojciech Sypniewski (1916-1978) zgromadzone przez siebie „pamiątki przeszłości” udostępnił na pierwszej ekspozycji w wynajętych pomieszczeniach kamienicy na słupeckim rynku.

Dzisiaj muzeum mieści się w eklektycznej willi z lat 30 XX w., w jednym z ładniejszych architektonicznie budynków w mieście. Otoczone starymi lipami zaprasza do podróży w przeszłość.

Wiodącym tematem zbiorów są eksponaty ilustrujące historię i kulturę miasta oraz przeszłość ziemi słupeckiej gromadzone w działach archeologicznym, artystyczno-historycznym, etnograficznym i numizmatycznym.

Muzeum Regionalne posiada bogatą kolekcję kartek pocztowych z widokami miasta Słupcy (od najstarszych z około 1910 roku do współczesnych), a także z historyczną granicą między zaborem rosyjskim i pruskim (1815-1918) oraz pamiątki związane z usytuowanym w jej pobliżu obozem dla jeńców i internowanych pod Strzałkowem (1915-1918) (1919-1924).

Artefakty archeologiczne prezentowane są na ekspozycji stałej, która pokazuje początki osadnictwa na tych terenach. Zwraca uwagę makieta wizualizująca zespół osadniczy (grodzisko, groblę i osadę otwartą) z okresu kultury łużyckiej (750-400 p. n. e), którego pozostałością jest widoczna do dzisiaj na jeziorze sztuczna wyspa (usypana przez budowniczych grodziska) skrywająca ślady ich bytności. Bogaty zbiór eksponatów etnograficznych i rzemiosła słupeckiego obrazujący codzienne życie mieszkańców miasteczka i tradycyjnej wsi wielkopolskiej można zobaczyć na wystawie „Nie-codzienność”.

Wiele działań muzealnych dotyka wspólnej ponad 100-letniej egzystencji społeczności żydowskiej i polskiej w Słupcy. Wszystko za sprawą dwóch niezwykłych słupczanek – Danki Rozentalówny (1926-1942) i Grażyny Harmacińskiej (1926-2017), których przyjaźń zaczęła się w okupowanej Słupcy w 1939 roku. Opowiadała o nich zrealizowana w roku 2000 wystawa „Przyjaciółki” i inspirowany ich historią dokument fabularyzowany pod tym samym tytułem w reżyserii W. Różyckiej-Zborowskiej (2010), który można obejrzeć w muzeum. Grażyna Harmacińska zachowała korespondencję (kilkadziesiąt listów i kartek) pisanych do niej w latach 1940-1942 z getta w Rzgowie i Izbicy n. Wieprzem. Tam bowiem znaleźli się wysiedleni w lipcu 1940 roku słupeccy Żydzi. Ocaliła dla nas współczesnych pamięć o swojej przyjaciółce. Słupeckie przyjaciółki upamiętnia Ławka Pamięci postawiona w 80. rocznicę ich spotkania.

W muzealnym lapidarium obejrzeć można kamienne macewy pochodzące ze zniszczonego przez hitlerowców w 1942 roku cmentarza żydowskiego. O dawnych mieszkańcach miasta przypominają także nieliczne judaica w zbiorach muzeum, kompleks budynków dawnej synagogi w centrum miasta i pozostałości kirkutu na tzw. błoniach.

Dużym zainteresowaniem cieszą się organizowane od 1999 roku „Odpustowe Spotkania ku czci św. Wawrzyńca” – patrona fary, miasta Słupcy (dzięki decyzji papieża Benedykta XVI w 2010 roku) oraz Wawrzynek Słupeckich – święta miasta. Warto wtedy odwiedzić muzeum, chociażby po to, aby skosztować pysznych ciastek w kształcie św. Wawrzyńca wypiekanych raz do roku przez słynną słupecką cukiernię Renklów. Można się także przyjrzeć kiermaszom rękodzieła artystycznego, ginącym zawodom, nabyć wybijaną odpustową monetę z wizerunkiem św. Wawrzyńca, posłuchać koncertu w wykonaniu kapeli folkowej, posmakować muzealnego ogórka i pysznego wiejskiego chleba.

Wieczorem zaś można wysłuchać klimatycznego koncertu organowego w słupeckiej farze, na który muzeum zaprasza od 2004 roku. Na unikatowym instrumencie z 1716 roku z zachowanym oryginalnym mechanizmem piszczałkowym z epoki baroku grają wybitni organiści z Polski i nie tylko.

Ważnym elementem działań edukacyjnych jest współrealizacja z Pracownią Ilustracji Wydawniczej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, ogólnopolskiego projektu: „Regał – spotkania z książką autorską”. To rodzaj wystawy prezentującej niepublikowane dotąd książki artystyczne, które w ten sposób znajdują drogę do czytelnika. Tym spotkaniom towarzyszą warsztaty plas-tyczno-literackie prowadzone przez autorów książek. Nie sposób wymienić wszystkich imprez, wydarzeń, spotkań, wystaw, koncertów, lekcji muzealnych, których organizatorem jest muzeum.

Weszły one na stałe do kalendarza ważnych wydarzeń miasta i powiatu wzbogacając życie kulturalno-artystyczne regionu. Zabytkowa siedziba muzeum oraz kościół św. Wawrzyńca znalazły się na znaczku turystycznym; jest to także jeden z elementów promowania instytucji, jej zbiorów i wielowymiarowych działań oraz miasta, któremu nadaje indywidualność.

Handlowi giganci przejdą na “zielony” transport?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie