Zwiedzamy Wielkopolskę. Muzeum im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Zbiory muzeum im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie liczą ponad 10 tysięcy eksponatów, które umieszczone są na trzech wystawach stałych: historycznej, etnograficznej i przyrodniczej. Placówka w przystępny dla każdego sposób opowiada o dziejach miasta i jego mieszkańców.

Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz mieści się w zabytkowym, klasycystycznym budynku Ratusza Nowomiejskiego z lat 1826-1828 (rozbudowany w latach 1911-1913). Z pierwotnego wyposażenia zachowały się drzwi do kasy miejskiej z 1914 roku oraz kilkanaście krzeseł z dawnej sali secesyjnej z końca XIX wieku. Uroczyste otwarcie muzeum nastąpiło 29 stycznia 1983 roku. Ekspozycją udostępnioną wówczas zwiedzającym była stała wystawa historyczna „Z dziejów Rogoźna”, prezentująca pamiątki związane z przeszłością miasta, w większości pochodzące ze zbiorów Wojciechy Dutkiewicz. 3 maja 1991 roku muzeum otrzymało imię Wojciechy Dutkiewicz.

Powierzchnia ekspozycyjna muzeum wynosi ponad 350 m2, na którą składają się trzy wystawy stałe: historyczna, etnograficzna i przyrodnicza oraz sale wystaw czasowych. Zbiory liczą ponad 10.000 eksponatów i są stale uzupełniane drogą darów, zakupów i pracy własnej przyrodników.

Do tej pory w murach muzeum zorganizowano około 300 wystaw czasowych. Tradycją stały się imprezy plenerowe organizowane od wielu lat, takie jak: Ognisko pod dębem Przemysł II w Marlewie (w pierwszą sobotę po 8 lutego), Europejska Noc Muzeów (maj) oraz Jarmark na św. Wita (czerwiec). Ponadto placówka zajmuje się organizacją warsztatów dla dzieci i młodzieży związanych z tradycją Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia.

Każdego roku muzeum pamięta także o zrywie narodowowyzwoleńczym 1918-1919, upamiętniając lokalnych bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Od kilku lat placówka zajmuje się także organizacją obchodów Święta Konstytucji 3 Maja oraz Święta Niepodległości.

W muzeum im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie zlokalizowane są trzy stałe wystawy. Każda z nich adresowana jest do innego odbiorcy i obejmuje inny zakres tematyczny. Wszystkie jednak wzbudzają zainteresowanie mieszkańców i przyjezdnych.

Wystawa historyczna
Prowadzi zwiedzającego poprzez najstarsze dzieje Rogoźna, od archeologii do okresu II Wojny Światowej. Ekspozycje podzielone są fragmentarycznie, w celu pokazania choć części najważniejszych wydarzeń związanych z miastem i okolicą. Pierwsza sala została poświęcona najstarszym dziejom od czasów epoki kamienia po Powstanie Wielkopolskie. Poznać tu można historię średniowieczną Rogoźna, w tym m.in. związki księcia/króla Przemysła II z miastem od chwili nadania praw miejskich Rogoźnu 24 kwietnia 1280 roku po tragiczną śmierć króla Przemysła II 8 lutego 1296 roku. W dalszej części zwiedzający mogą poznać historię Nowego Miasta oraz Starego Miasta Rogoźna, sygnującymi się własnymi herbami.

Druga sala niemalże w całości poświęcona została familii Dutkiewiczów, zacnego rodu rogozińskiego, z którego pochodzi patronka muzeum – Wojciecha Dutkiewicz. Tutaj znajdziemy drzewo genealogiczne przodków Wojciechy oraz pamiątki rodzinne, w tym portrety autorstwa malarza Jana Dutkiewicza.
Natomiast trzecia sala traktuje o rogozińskich cechach, początkach harcerstwa w Rogoźnie aż po działalność Szarych Szeregów w okresie okupacji hitlerowskiej i wydarzenia z II Wojny Światowej.

Wystawa przyrodnicza
Zajmuje cztery sale muzeum. Zasadniczym elementem dwóch pierwszych sal jest ekspozycja ptaków i ssaków, pokazanych w układzie środowiskowym. Wyeksponowano tam 126 gatunków ptaków oraz 24 gatunki ssaków. Możemy obejrzeć większość pospolitych gatunków ptaków występujących w okolicach Rogoźna, ale również ptaki rzadkie, takie jak: uszatka błotna, batalion, błotniak zbożowy, kląskawka, perkoz rdzawoszyi, sęp płowy, pójdźka, bernikla obrożna czy rycyk.

W sali pierwszej znajduje się zespół trzech map: Afryki, Europy i Polski, noszących tytuł „Ptasie powroty”, obrazujących wyniki obrączkowania ptaków w okolicach Rogoźna.

W drugiej sali możemy zobaczyć kręgouste i ryby, płazy ogoniaste, takie jak: salamandra plamista, traszka grzebieniasta i traszka zwyczajna, dalej gady, czaszki ptaków i ssaków oraz jaja. Niewątpliwą atrakcją jest perłoródka rzeczna – gatunek już wymarły na terenie Polski.

Trzecia sala poświęcona jest geologii i prezentuje świat minerałów oraz skał. W czwartej sali przyrodniczej zwiedzający może podziwiać niezwykle różnorodny świat owadów, ze szczególnym uwzględnieniem motyli. Cała kolekcja składa się z ponad 500 gatunków różnych owadów reprezentowanych przez blisko 1000 okazów.

Wystawa etnograficzna
Prezentuje eksponaty związane z kulturą materialną Wielkopolski. Przedmioty codziennego użytku obrazują tradycyjne zajęcia i życie mieszkańców Rogoźna i okolicznych wsi z pierwszej połowy XX wieku.

Zaprezentowano tam sprzęt gospodarstwa domowego, sprzęt obrazujący tradycyjne zajęcia mieszkańców ziemi rogozińskiej jak tkactwo (grzebień do obrywania główek z nasionami lnu, cierlica do międlenia słomy lnianej, trzepak słupkowy, szczotki do czesania włókna, kołowrotki do wicia przędzy) czy pszczelarstwo.

Specjalne miejsce na wystawie zajmują odrestaurowane w 2014 roku drewniane, dwuskrzydłowe drzwi wejściowe z dawnej rybakówki zdobione elementami zwierzęcymi. W oknie zawieszono ręcznie wykonaną firankę haftowaną ściegiem dekoracyjnym, bardzo popularną w latach 60. i 70. XX wieku.

Handlowi giganci przejdą na “zielony” transport?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie