Zwiedzamy Wielkopolskę. Gmina Pleszew: Największa kolekcja dzieł Mariana Bogusza

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Muzeum Regionalne w Pleszewie
Muzeum Regionalne w Pleszewie posiada jedną z największych w Polsce kolekcji dzieł artysty Mariana Bogusza. W ramach działalności muzeum organizowane są również koncerty, prelekcje, wykłady, spotkania i promocje książek.

Muzeum Regionalne w Pleszewie zostało założone w 1983 roku w dawnym zajeździe pocztowym z II połowy XIX wieku. Posiada ciekawe zbiory archeologiczne, historyczne, artystyczne i etnograficzne. Zbiory archeologiczne to głównie pozostałości osadnictwa z okresu od 3000 lat p.n.e. aż do X-XI wieku n.e. Można je podziwiać na stałej ekspozycji archeologicznej pt. „Z pradziejów Pleszewa i okolic”.

Poza tym muzeum organizuje wystawy czasowe, które są skierowane do mieszkańców o różnym przekroju wiekowym z terenu Pleszewa i Ziemi Pleszewskiej. Tematyka wystaw jest bardzo różnorodna - od ekspozycji historycznych, numizmatycznych przez artystyczne, aż po wystawy etnograficzne.

Muzeum Regionalne w Pleszewie posiada jedną z największych w kraju kolekcji dzieł artysty Mariana Bogusza (1920-1980), która obejmuje 74 obrazy i 144 prace na papierze. Kolekcja pokazywana była na wystawach krajowych m.in. w Elblągu, Radomiu, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu i Warszawie, a także zagranicznych (w Dreźnie). Ponadto w posiadaniu Muzeum Regionalnego jest pokaźny zbiór pocztówek z Pleszewa oraz miejscowości powiatu pleszewskiego z minionego stulecia.

Kolekcja została wykorzystana do wydania dwóch albumów: „Wędrówki po dawnym Pleszewie” i „Wędrówki po Ziemi Pleszewskiej”. Kontynuacją albumów jest „Pleszew w PRL-u” wydany w 2012 roku, który prezentuje fotografie wykonane w latach 1945-1989 oraz wydane w 2014 roku pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego „Imaginacje i transformacje. Pleszew 1989-2014” obrazujące wydarzenia 25 lat wolności. Najnowszy album pt. „Historia pleszewskiego sportu w fotografii” to swoista podróż w czasie po różnych dyscyplinach ukazującą pleszewski sport od XIX do końca XX wieku. Od 2010 roku muzeum jest także wydawcą Rocznika Pleszewskiego.

W ramach działalności muzeum organizowane są koncerty, prelekcje, wykłady, spotkania i promocje książek. Placówka prowadzi także sprzedaż wydawnictw regionalnych.

Marian Bogusz
(1920-1980)
Malarz, scenograf i animator kultury. Urodził się 25 marca 1920 r. w Pleszewie. W latach 1927-1939 uczęszczał do szkoły podstawowej i gimnazjum w Pleszewie. Część okresu okupacji spędził w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. W latach 1946-1948 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod okiem kolorysty Jana Cybisa. Miał znaczący wpływ na rozwój awangardowej sztuki polskiej w latach powojennych. Pomysłodawca i realizator wielu nowych, niekonwencjonalnych form działalności. Współzałożyciel Klubu Młodych Artystów i Naukowców (1947), Stowarzyszenia Artystycznego Grupa 55 (1955), Galerii Krzywe Koło (1956). Zorganizował Plener Koszaliński w Osiekach (1963), Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965), Sympozjum Wrocław’70. Początki pracy artystycznej Bogusza przypadają na koniec lat 40. XX wieku. Z tego okresu pochodzą przede wszystkim liryczne kompozycje malarskie, których nastrój tworzy specyficzny, pozbawiony wyraźnego rygoryzmu układ abstrakcyjnych form, często traktowanych płaszczyznowo. W latach 60. ubiegłego wieku zainteresował się malarstwem materii. Późniejszym działaniom Bogusza patronowały w dużej mierze awangardowe koncepcje Władysława Strzemińskiego.

Które paszporty dają największą wolność?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie