Zwiedzamy Wielkopolskę. Gmina Dobra: Otwarta na turystów i bogata w zabytki

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Malownicze tereny gminy Dobra sprzyjają rozwojowi turystyki. Doceniają je przede wszystkim mieszkańcy dużych aglomeracji, którzy w okresie letnim chętnie odwiedzają okoliczne miejscowości. Będąc w okolicy warto przyjrzeć się bliżej znajdującym się tu zabytkom.

Gmina Dobra położona jest we wschodniej Wielkopolsce, na skrajach Wysoczyzny Tureckiej oraz Kotliny Sieradzkiej i Kolskiej. Ma przede wszystkim charakter rolniczy, na jej terenie znajduje się około 600 gospodarstw rolnych zajmujących się głównie uprawą zbóż i produkcją zwierzęcą. Natomiast w miasteczku oraz w jego okolicy skupione są zakłady produkcyjne.

Ponad 70 proc. powierzchni gminy obejmuje Uniejowski Obszar Chronionego Krajobrazu. Tereny położone przy zbiorniku Jeziorsko (objęte obszarem Natura 2000) oraz sam zbiornik, tworzą korzystne warunki dla rozwoju turystycznego, szczególnie dla amatorów sportów wodnych. Malownicze tereny to także znakomite miejsce dla miłośników wycieczek pieszo-rowerowych i konnych. Warto tu wybrać się na wycieczkę Nadwarciańskim Szlakiem Rowerowym, który biegnie od Poznania do zbiornika Jeziorsko. Nie bez znaczenia dla turystów jest fakt, iż nieopodal w sąsiedniej gminie Uniejów znajduje się jeden z największych kompleksów termalno-basenowych w Polsce.

Na terenie gminy znaleźć można także ciekawe obiekty architektoniczne. Bez wątpienia należą do nich zabytkowe kościoły w Dobrej (Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zbudowany w latach 1905-1912), w Miłkowicach (pw. Św Mikołaja Biskupa, z lat 1880-1882) i w Skęczniewie (pw. Św. Trójcy z 1825 roku).

Na uwagę zasługuje także aleja kasztanowa będąca częścią zespołu dworsko-parkowego z końca XIX wieku na terenie miejscowości Długa Wieś. Miasteczko Dobra, które uzyskało prawa miejskie ok. 1392 roku, może poszczycić się średniowiecznym układem urbanistycznym, gdzie dominują kamienice z XIX w. Jest to główny ośrodek administracyjny, handlowy i gospodarczy gminy.

Na terenie gminy znajdują się obiekty, które świadczą o interesującej przeszłości tych okolic. We wsiach Młyny Piekarskie, Józefów, Dąbrowica, Miłkowice znajdują się cmentarzyska ciałopalne, kręgi kamienne, ślady osad z czasów począwszy od neolitu, aż po średniowiecze. Ciekawych znalezisk dokonali archeolodzy w Łęgu Piekarskim, gdzie trafili na tzw. ”groby książęce”, pochodzące z II wieku.

Dwór w Długiej Wsi
Pierwsza wzmianka o Długiej Wsi pochodzi z roku 1419 roku, kiedy to właścicielem połowy miejscowości został Jan z Grabia. Odwiedzając Długą Wieś warto zobaczyć Zespół Dworsko - Parkowy. Znajdują się tam: dwór pochodzący z 1874 roku, park z aleją kasztanową, kopiec otoczony fosą (pozostałość fortalicji), gorzelnia, wozownia, magazyny.

Dwór w Długiej Wsi wybudowali Skórzewscy nieopodal kopca, na którym właściciele klucza dobrskiego wznieśli w średniowieczu drewnianą fortalicję, później murowane dwory obronne.

Po roku 1945 roku dworem zarządzała lokalna administracja. Przez te wszystkie lata pełnił różne funkcje. Miała tu swą siedzibę administracja, biblioteka, służba zdrowia, oświata, stowarzyszenia. Obecnie w odrestaurowanym dworze znajduje się Przedszkole Samorządowe w Dobrej.

Kopiec otoczony był fosą, która dla mieszkańców znana jest dziś jako wyspa. Nikt nie miał wątpliwości, że kryje ona tajemnice z przeszłości. Przeprowadzono tam badania archeologiczne. Zdaniem archeologów w XIV wieku istniało w tym miejscu pierwotne grodzisko na planie sześcioboku. Natomiast w wieku XV znajdował się tam murowany kościół. Kolejnym budynkiem zlokalizowanym w tym miejscu miał być murowany z fundamentami z kamieni, cegły i zaprawy wapiennej dwór. Najprawdopodobniej wybudowano go za czasów któregoś z Walewskich bądź Mączyńskich. Czwartym obiektem była budowla nazwana na roboczo przez archeologów kuchnią, ale mogła to też być jakaś inna budowla gospodarcza sprzed stuleci.

W Długiej Wsi, na całym obszarze miejscowości można zauważyć stojące krzyże przydrożne. Przekazy ustne mówią, iż ustawiane były w ubiegłych wiekach dla ochrony przed epidemiami np.: cholerą, dżumą. Pod tymi krzyżami do dziś modlą się pątnicy z procesji Emaus.

Pierwszy kościół w Dobrej powstał zapewne jeszcze w XIV wieku. W tym czasie miejscowość była już miastem lokowanym na prawie magdeburskim, musiał więc istnieć tutaj kościół parafialny. Najprawdopodobniej był on drewniany. Obecnie w Dobrej istnieje kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Projektantem świątyni był architekt powiatowy Ignacy Miłobędzki.

Kościół w Dobrej szczególnie warto odwiedzić w okresie Świąt Wielkanocnych. Od wielu lat pielęgnowane są tutaj dwa obyczaje. W drugi dzień Świąt Wielkanocnych sprzed kościoła wyrusza procesja mająca charakter dziękczynno – błagalno – pokutny, złożona z mężczyzn i młodzieży płci męskiej. Na jej czele niesiona jest figura Chrystusa, krzyż, paschał oraz chorągwie kościelne. Uczestnicy procesji pokonują 10 kilometrów zatrzymując się przy krzyżach i kapliczkach kilkanaście razy modląc się, a przy okazji zakopując wosk „dla lepszego urodzaju”. Obyczaj ten nazywa się Emaus i upamiętnia drogę do Emaus opisaną w XXIV rozdziale Ewangelii św. Łukasza.

Drugi z obyczajów dotyczy Grobu Pańskiego. W kościele w Dobrej strzegą go Turki. Członkowie straży w drugiej części Wielkiego Tygodnia, aż do rezurekcji pełnią wartę przy Grobie Chrystusa. Wówczas można zobaczyć charakterystyczne czerwone mundury, uzbrojenie oraz elementy specjalnej musztry.

Innym ciekawym obiektem sakralnym w gminie jest kościół w Miłkowicach. Wybudowano go w latach 1880-1882. Rok później do świątyni dostawiono wieżę, a w kolejnych latach zadbano o jej wystrój - postawiono tam bogatą polichromię, trzy ołtarze i organy.

W czasie wojny Niemcy zamienili kościół najpierw na szpital, a później na magazyn żywnościowy. Ucierpiała wtedy znacznie malatura budowli. Poza tym w 1945 roku została uszkodzona wieża, trafił w nią pocisk artylerii radzieckiej. Kościół ponownie otwarto na Wielkanoc 1945 roku. Co ciekawe, z wysokiej wieży dostawionej do miłkowskiej świątyni rozciąga się widok na zbiornik Jeziorsko.

Handlowi giganci przejdą na “zielony” transport?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie