Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął decyzję o rozpoczęciu ogólnopolskiego strajku nauczycieli

  • Polska

Leszek Rudziński

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął na czwartkowym posiedzeniu decyzję o ogólnopolskim strajku nauczycieli. Decyzje poprzedziły burzliwe negocjacje na linii nauczyciele - MEN, które nie przyniosły rezultatu. Szefowa resortu edukacji Anna Zalewska opuściła negocjujących związkowców grożących strajkiem, z paskiem z nauczycielskim wynagrodzeniem.

Związek Nauczycielstwa Polskiego, po przeszło dwugodzinnych konsultacjach podjął uchwałę o rozpoczęciu sporu zbiorowego i wystąpieniu przez oddziały ZNP do pracodawców z żądaniem podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli i innych pracowników oświaty o 1000 zł. Pracodawcy to w tym przypadku dyrektorzy uzależnieni finansowo o rządowych nakładów na oświatę.

Wcześniej związkowcy spotkali się z minister edukacji Anną Zalewską. - Ministerstwo Edukacji Narodowej poza próbą przekonania nas, że odpowiedzialnymi za poziom naszego wynagrodzenia są tylko i wyłącznie samorządy, nie przedstawiło żadnej propozycji - powiedział po zakończonych negocjacjach prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Dodał, że nie aprobuje przedstawionego przez MEN projektu rozporządzenia ws. minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli. - MEN zmarnowało czas, bo skoro zadeklarowało, że ma pewne propozycje do przedstawienia środowisku nauczycielskiemu, to na to liczyliśmy. Niestety, po raz kolejny pani minister poza pustosłowie i taką czczą demagogię nie wyszła, więc nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystać z uprawnień leżących po stronie związków zawodowych, realizując ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - mówił szef ZNP.

Po zakończeniu negocjacji zarząd związku udał się na naradę. Jak udało nam się ustalić, trwające w chwili zamykania tego wydania gazety rozmowy członków zarządu głównego ZNP zmierzały w kierunku strajku i prawdopodobnie zapadnie decyzja o jego podjęciu.

Z kolei Zalewska po spotkaniu ze związkowcami zapewniała, że jej resort przedstawił kilka propozycji „liczonych w setkach milionów złotych”, które miałyby być wprowadzone od 1 września 2019 r. Minister podkreśliła jednak, że to samorząd decyduje o pensjach nauczycieli, ministerstwo ustala tylko pensje minimalne, z czym stanowczo nie zgodzili się związkowcy, twierdząc, że minister zrzuca odpowiedzialność na samorządy.

Początkowo spotkanie ws. nauczycielskich pensji miało odbyć się o godz. 11. Szybko okazało się jednak, że negocjacje mogą się skończyć, zanim się jeszcze na dobre rozpoczęły. Wszystko przez to, że w siedzibie Centrum Społecznego „Dialog” pojawiło się „za dużo” osób. W sali na Annę Zalewską czekał główny zarząd ZNP (70 osób) oraz przedstawiciele innych związków zawodowych nauczycieli. W sumie w pomieszczeniu było prawie 100 osób.

Jak relacjonował ZNP w mediach społecznościowych, minister Zalewska miała stwierdzić, że w negocjacjach bierze udział zbyt wiele osób i należy opuścić salę. Następnie przenieść się do innego pomieszczenia i tam czekać na „wybranych związkowców”.

Ostatecznie do około godzinnego spotkania doszło o godz. 13. Na jego zakończenie minister edukacji dostała w prezencie od związków pasek z kwotą nauczycielskiej pensji.

Nauczyciele domagają się m.in. podwyżek na poziomie 1000 zł, a także rozpoczęcia rozmów w sprawie nowego systemu wynagradzania nauczycieli, które doprowadzą do zwiększenia płacy zasadniczej w wynagrodzeniu ogólnym. Rząd twierdzi, że w budżecie nie ma pieniędzy, aby spełnić te wymagania.

POLECAMY:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

19.03.2019, 07:11

Kto nie chce byc nauczycielem niech odejdzie z zawodu. Mnostwo lydzi czeka na miejsca.

19.03.2019, 07:09

Podejme prace nauczyciela. Oracy szukam 9 lat dostalam 2 godziny. Nie man zadnych znajomisci. Nugdzie nie ma tak dobrze jak w oswiacie i nigdzie tak dobrze nie placa.

17.03.2019, 06:35

Nie można zastraszać kosztem dzieci 13 pensja może się zamienimy w wynagrodzeniach chętnie ja wypracowałam 40 lat nie mam wysokiej emerytury i pracowałam ponad godz. ALE NIE DZIECI NIE ICH KOSZTEM

13.01.2019, 20:53

Zapomniałeś wspomnieć o 13 pensji oraz o tym, że tygodniowy czas pracy nauczyciela w szkole to 18 godzin.

13.01.2019, 11:39

ja pracuję w oświacie od 20 lat. Nie widzę tych magicznych dodatkow, o których piszesz. Za to - skoro tak jadem plujesz - zapraszam Cię do pracy w szkolnictwie.
A swoją drogą, kto zrobił Ci taką krzywdę i kiedy, że tylko błotem obrzucasz innych, FRUSTRACIE???

12.01.2019, 15:19

Każemy dzieciom

żeby były (gość) 12.01.19, 14:43:57

Zgłoś naruszenie treści
Już oceniłeś tę opinię.
/ +2

Grzeczne i słuchały pani w przedszkolu i dopiero kiedy maluch zamiast ochoczo tam rano iść zapiera się ,płacze ,moczy w nocy,albo przestaje opowiadać co się działo ,po jakimś czasie zauważamy ,że coś chyba jest nie tak.Moje dziecko chodziło do publicznego przedszkola i dopiero w ostatnim roku wyszło na jaw,że całe przedszkole było terroryzowane przez jednego chłopca z ADHD. Nikt nie dawał sobie z nim rady,przenoszono go z grupy do grupy ,dopiero w zerówce udało się go usunąć z przedszkola. Niestety w rejonowej podstawówce znów się ten dzieciak pojawił.Szkoła przy pierwszych problemach nie starała się zrobić czegoś z tym agresywnym chłopakiem,tylko wysyłała krzywdzone przez niego dzieci do pedagoga,który uczył je ,żeby kładły się na podłogę i zakrywały głowę rękami,kiedy on po nich skacze,próbuje zrzucić ze schodów,niszczy ich plecaki.To się nazywało zajęcia z asertywności.To działo się głównie na przerwach,kiedy panie nauczycielki zamiast pilnować swoich klas piły kawkę ,a dzieci w tym czasie nikt nie pilnował.Oczywiście już w szatni wielki baner wisiał i jest do dziś,że to szkoła bez przemocy. Zabrałam stamtąd dziecko po dwóch tygodniach i sporym kosztem umieściłam w prywatnej szkole,gdzie klasa liczyła 10 osób przy dwóch nauczycielach.Mogłam w każdej chwili przez net sprawdzić co dzieje się w szkole.Niska pensja nie usprawiedliwia nikogo,wszyscy zarabiamy zbyt mało o ile nie jesteśmy prezesami,dyrektorami,biznesmenami,gdzie ci ostatni napychają swoje kieszenie żerując na taniej sile roboczej.Praca w edukacji czy służbie zdrowia na podstawowych szczeblach od zawsze była mało płatna,to po co nadal są na studia pedagogiczne i medyczne setki tysięcy chętnych ? Idźcie wszyscy frustraci na kasę do marketu za 4000 brutto i cieszcie się życiem,zamiast dręczyć dzieci i pacjentów.Albo jedźcie do Niemiec,gdzie za obsługiwanie muzułman w obozach płacą na nasze 8000 z darmowym mieszkaniem i jedzeniem.

12.01.2019, 09:06

nie ma w budzecie pieniedzy? nagle nie ma pieniedzy? ciekawe! ;-)
nie to nie - za kilka lat beda same glaby po szkole
dobrze ze dla klechy kasa jest

12.01.2019, 00:57

A NIC NIE PO WIEDZĄ O KLIKUnasSTU DODATKACH I karcie UCITJELA PO PRLu I KILKU MIESIONCACH URLOPU I SWOJI KASSty ZZ SPRYWATYZOWAĆ NIYCH WOL NY RYNEK BALCYRKA ICH OCENI ILE LEŃI I ZAPŁACI TYLKO TYM CO PODNOSZOM POZIOM NAUKI NIY POLACKI NOWO BOSSki KOMBI cFUN NY NACJI.

11.01.2019, 15:29

Do młodych, którzy nie mają pracy - chyba nie umiecie tej pracy szukać. Wejdźcie na Mazowiecki Bank ofert Pracy dla Nauczycieli. Jest tam KILKASET ofert pracy od ZARAZ.

11.01.2019, 12:58

Jak zaczną zwalniać słabych, to tylko katecheci się ostaną jako najlepsi i najskuteczniejsi. Tym nikt nie dorówna

11.01.2019, 10:08

mlodzi po studiach nie maja pracy ,beda teraz wolne miejsca i nie ma problemu ,obecni nauczyciele niestety ale nie sa dobrze przygotowani ponieważ mlodziez musi brac dodatkowe lekcje i prawde mówiac od rana do wieczora musza siedzieć nad ksiazka .rzad nie powinien sie zgadac na podwyzki TERAZ ZNOWU WOLNE .JAK SIE NIE PODOBA TO ZMIENIC ZAWÓD . !!

11.01.2019, 09:34

Maja 2 m-ce wakacji i płatne ferie i jeszcze im żle.
Godzina ich pracy to 45 minut a moja godzina to była pełana -60minut.
ZUS niech zaiteresuje sie tym chorbowym.Kto im tak wystawia i tak nagle wszyscy są chorzy.
to nalezy skontrolować . Uczą jedno i to samo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

11.01.2019, 09:25

Zalewska, to najgorszy minister oświaty od 1989 roku. Bezmyślny uśmiech sztuczną szczęką, to za mało.

11.01.2019, 09:21

Można zwolnić słabszych, tylko lepsi z uwagi na słabiutkie zarobki jakoś się nie garną się do tego trudnego zawodu.

11.01.2019, 08:50

A przewodniczący Duda z pieskiem, czy "oseł" Śniadek, to nie wiecznie żywi. Zważ proporcje, beneficjencie podłej zmiany.

11.01.2019, 08:33

Puknij się w ten mega wykształcony łeb . Zagłosuj na szetynescu on ci da ale kopa w d..ę

11.01.2019, 08:09

nauczyciel to największy wróg obecnej władzy ,człowiek wykształcony na największy wróg obecnej władzy-kto myślący zagłosował by na nich ? dlatego wspierają nieudaczników ,nierobów i dzieciorobów

11.01.2019, 07:44

Przy okazji należy ułatwić zwalnianie słabych nauczycieli!

11.01.2019, 04:03

wiecznie żywego przewodniczącego od najdawniejszych czasów PRL będą strajkować, to nie warci są nawet splunięcia, a co dopiero uczenia naszych dzieci.

11.01.2019, 02:54

A tu nasi brać nauczycielska woła mało. Wysłać Ich do Pekinu tam POrozmawiają otwarcie o Mao. W Lublinie oświata szkolna podlega pod Ratusz. I co Ratusz od 6 lat buli na Motór ( piłkarze i żużlowcy ) a nie może dofinansować nauczycieli dochodów. Lepiej jak Rząd da POdwyżkę a my z Ratusza cieszmy się z wygranej. A problemy Miasta ...? a niech da Rząd. No to jak nauczyciele nie chcą uczyć dzieci to trzeba zwrócić rodzicom uczniów zabrany co m-c podatek dochodowy w części dany na naukę. Niech Ci nasi obecni nauczyciele z L4 przypomną sobie czy podczas Ich matury ktoś na 5 m-cy przed maturą straszył maturzystów , że będą strajkować i..... mają w nosie maturzystów. Szef każdej placówki oświatowej musi za chorych na L4 zatrudnić na umowę zastępców . Bo braci nauczycielskiej wg POkrak i Kmiotów za Ich panowania było za dużo. Wszak zwalniali nauczycieli i likwidowali szkoły. Kto 8 lat rządził Polską ? Nie W/w wymienieni. Ci z L4 dostaną za pobyt w domu chorobowe. I gdzie tu mają problem i Ratusz i szefowie placowek oświatowych.

10.01.2019, 22:39

gazetaprawna.pl - Rafalska: Środki na wypłatę matczynych emerytur są zabezpieczone ........... tu idą min. wasze pieniądze i na 1000+ i 500+ a nie dla ludzi pracy. Jak dajecie się razem z innymi zawodami budżetówki w tym z emerytami skubać z waszych pieniędzy zamiast wyjść na ulicę i zrobić rozróbę to siedzicie cicho to macie jak was rząd traktuje

10.01.2019, 22:34

to przecież tam by tylko kilkoro ich zostało

10.01.2019, 22:03

„Spieprzaj dziadu” ! Do szkoły miałeś pod górkę?

10.01.2019, 21:42

jedziemy z pisuarami

10.01.2019, 21:38

kto obleje - woon !