Zużyte jednorazowe maseczki antywirusowe na twarz staną się w przyszłości budulcem dróg? Pracują nad tym australijscy naukowcy

OPRAC.:
Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Próbka materiału pochodzącego z recyklingu drogowego, który łączy rozdrobnione jednorazowe maski na twarz z przetworzonym gruzem budowlanym.
Próbka materiału pochodzącego z recyklingu drogowego, który łączy rozdrobnione jednorazowe maski na twarz z przetworzonym gruzem budowlanym. Uniwersytet RMIT w Melbourne
Covid sprawił, że miliardy ludzi na świecie używają jednorazowych masek na twarz. Miliony ton tego rodzaju śmieci lądują w śmietnikach. Australijscy naukowcy z Uniwersytetu RMIT w Melbourne pracują jednak nad projektem, którego efektem będzie wykorzystywanie tego rodzaju odpadów do budowy dróg. Z ich badań wynika, że do wykonania zaledwie jednego kilometra dwupasmowej drogi trzeba by zużyć około 3 milionów jednorazowych masek. To sprawia z kolei, że 93 tony takich odpadów nie trafią na wysypiska. Naukowcy opracowali też metodę dezynfekcji tego typu odpadów.

Zużyte maseczki zamiast trafić na śmietnik, staną się budulcem dróg

Jak podali australijscy naukowcy z Uniwersytetu RMIT w Melbourne, nowy materiał do budowy dróg, jaki opracowali, to mieszanka rozdrobnionych jednorazowych masek na twarz i przetworzonego gruzu budowlanego. Taki produkt spełnia normy bezpieczeństwa obowiązujące w inżynierii lądowej. Analiza tego materiału pokazała, że przetworzone maseczki chirurgiczne pomagają zwiększyć sztywność i wytrzymałość produktu końcowego, przeznaczonego do stosowania na warstwy bazowe dróg i chodników. Wyniki badań Australijczyków zostały opublikowane w czasopiśmie Science of the Total Environment. Jest to pierwsze badanie potencjalnych zastosowań jednorazowych chirurgicznych masek w budownictwie cywilnym.

Co zrobić z miliardami maseczek?

Według światowych szacunków, obecnie codziennie na całym świecie używa się 6,8 miliarda jednorazowych masek na twarz.

Dr Mohammad Saberian, jeden z autorów artykułu, opublikowanego we wspomnianym czasopiśmie Science of the Total Environment, uważa, że by stawić czoła wpływowi środków ochrony osobistej na środowisko, konieczne jest podejście multidyscyplinarne.

- To wstępne badanie dotyczyło wykonania recyklingu jednorazowych masek na drogi. Byliśmy podekscytowani, że nie tylko działa, ale także zapewnia rzeczywiste korzyści inżynieryjne - powiedział dr Saberian. - Mamy nadzieję, że otworzy to drzwi do dalszych badań, opracowania sposobów zarządzania zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa na dużą skalę oraz zbadania, czy inne typy środków ochrony osobistej również nadają się do recyklingu – czytamy w artykule.

W badaniu zidentyfikowano optymalną mieszankę, składającą się z 1 procenta rozdrobnionej maski na twarz do 99 procentów kruszywa z rozdrobnionego betonu. Taka mieszkanka zapewnia wytrzymałość przy zachowaniu dobrej spójności między dwoma materiałami. Mieszanka sprawdziła się dobrze testowana pod kątem odporności na naprężenia, kwasy i wodę, a także wytrzymałości, odkształcenia i pod katem właściwości dynamicznych. Spełniła wszystkie odpowiednie specyfikacje inżynierii lądowej.

Zobacz koniecznie

Maseczki zanim trafią do mieszanki muszą być zdezynfekowane

Problemem, z jakim musieli się też zmierzyć autorzy tej metody, była w obecnej sytuacji odpowiednia, skuteczna dezynfekcja materiałów pozyskanych ze zużytych maseczek. Badania przeprowadzono bowiem z niewielką ilością nieużywanych chirurgicznych masek. Zbadano jednak również skuteczne metody dezynfekcji i sterylizacji zużytych masek. Kompleksowy przegląd technologii dezynfekcji wykazał, że 99,9 procent wirusów można zabić za pomocą prostej „metody mikrofalowej”, w której maski spryskuje się roztworem antyseptycznym, a następnie poddaje działaniu mikrofal przez minutę.

Do betonu też się nadają

Jak czytamy na stronach internetowych australijskiego Uniwersytetu RMIT, w powiązanych pracach, naukowcy zbadali również zastosowanie rozdrobnionych jednorazowych masek na twarz jako kruszywa do produkcji betonu, uzyskując obiecujące wyniki.

Zespołem badawczym RMIT School of Engineering, który koncentruje się na recyklingu i ponownym wykorzystaniu materiałów odpadowych w budownictwie cywilnym kieruje profesor Jie Li. Profesor mówi, że jego zespół inspirował się podczas pracy nad nową mieszanką, widokiem zaśmieconych jednorazowymi maskami ulic.

- Mamy świadomość, że nawet jeśli te maski zostaną prawidłowo usunięte, trafią na wysypisko lub zostaną spalone - powiedział. - Pandemia COVID-19 nie tylko spowodowała światowy kryzys zdrowotny i gospodarczy, ale także miała dramatyczny wpływ na środowisko. Jeśli uda nam się wprowadzić myślenie o gospodarce w obiegu zamkniętym w stosunku do ogromnego problemu z odpadami, możemy opracować inteligentne i zrównoważone rozwiązania, których potrzebujemy – dowodzi profesor.

Czy i kiedy to rozwiązanie wejdzie do powszechnego użytku, na razie nie wiadomo. Już jednak same wyniki badań są bardzo obiecujące.

Nie przeocz

Royal Melbourne Institute of Technology (Królewski Instytut Technologii w Melbourne, znany powszechnie pod nazwą RMIT University) to australijska uczelnia wyższa z siedzibą w Melbourne. Uczelnia kształci ok. 50 tysięcy osób, w tym ok. 33,5 tysiąca słuchaczy studiów licencjackich oraz ok. 10,5 tysiąca magistrantów i doktorantów (pozostała część słuchaczy uczy się w trybie policealnym). Zatrudnia ok. 3600 pracowników naukowych.

Źródło: Repurposing of COVID-19 single-use face masks for pavements base/subbase’, with co-authors RMIT Indigenous Pre-Doctoral Research Fellow Shannon Kilmartin-Lynch and Research Assistant Mahdi Boroujeni, is published in Science of the Total Environment.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zużyte jednorazowe maseczki antywirusowe na twarz staną się w przyszłości budulcem dróg? Pracują nad tym australijscy naukowcy - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl