ZUS 2019. Dobrowolne składki ZUS od osoby prowadzącej działalność gospodarczą? [2.03.2019]

Agnieszka Moryc/AIP
Sławomir Mielnik / Polska Press
Mimo różnych projektów rządowych kierowanych do przedsiębiorców, dla większości prowadzących firmę w Polsce wysokość składek na ubezpieczenie społeczne rośnie z roku na rok. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców proponuje wprowadzenie dobrowolności składek ZUS dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w innych krajach Europy?

Jednym z zapalnych tematów dla większości polskich przedsiębiorców jest wysokość składek na ZUS. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców proponuje wprowadzenie dobrowolności składek ZUS dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w innych krajach Europy?

Najwyższy wzrost składek ZUS od sześciu lat

Polscy przedsiębiorcy nie mają szczególnych powodów do zadowolenia - składki na ZUS w 2019 r. wzrosną o 7,2-proc. w porównaniu do poprzedniego roku. To najwyższy wzrost składek ZUS od sześciu lat.

Z uwzględnieniem składki zdrowotnej podstawowa składka na ZUS wynosi w 2019 r. aż 1 316,97 złotych. Jest to kwota, która dla wielu przedsiębiorców stanowi nie lada obciążenie.

Fiskus rozlicza nas sam z PIT za 2018 rok, ale nie uwzględnia ulg. Co zrobić, by odliczyć np. wydatki na internet? Kliknij po prostu w ten tekst, a się dowiesz.

Polski rząd co prawda wykonał krok w kierunku zmniejszenia obciążeń dla przedsiębiorców, wprowadzając ulgę dla tych właścicieli firm, którzy osiągnęli w 2018 r. mniej niż 63 tys. złotych przychodu. Krótki czas na składanie deklaracji (do 8 stycznia) oraz przychodowe kryterium niestety zdyskwalifikowało zdecydowaną większość prowadzących biznes nad Wisłą. Stąd propozycja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza, by wprowadzić wzorem Niemiec dobrowolne składki na ZUS dla przedsiębiorców. Proponowane rozwiązanie zakłada, że przedsiębiorca może podjąć decyzję, czy chce płacić składkę ZUS, a więc w przyszłości pobierać państwową emeryturę, lub jeśli nie chce odprowadzać składek - rezygnuje z prawa do emerytury.
Propozycja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców ma jednak nikłe szanse na realizację. Rosnące składki na ZUS, wysokie koszty pracy oraz rosnąca biurokracja stanowią główne bariery rozwoju małych i średnich firm w Polsce. Nic dziwnego, że na popularności zyskuje prowadzenie firmy za granicą.

Wielka Brytania - wysokość składek “ZUS” zależy od dochodów

Jak kwestia ubezpieczenia społecznego dla przedsiębiorców jest rozwiązana w innych krajach? Wg danych kancelarii podatkowej Admiral Tax Wielka Brytania jest najczęściej wybieranym miejscem przez polskich przedsiębiorców prowadzących biznes za granicą.
Kraj, który kojarzy się z wolnością biznesową, przejrzystym prawem i prostymi podatkami przyciąga przedsiębiorców z całego świata. Firmę w Wielkiej Brytanii prowadzi ponad 60 tys. polskich przedsiębiorców i ta liczba stale rośnie.

W Wielkiej Brytanii wysokość stawek ubezpieczenia społecznego (tzw. NIN - National Insurance Number) jest zależna od sytuacji finansowej firmy, więc przedsiębiorcy, którzy mają nieregularne przychody nie muszą się obawiać, że nie zarobią na wysoką składkę ZUS. Przedsiębiorcy, którzy nie osiągnęli zysku (po opłaceniu wszelkich kosztów prowadzenia działalności) w kwocie min. 6205 funtów (około 29 400 złotych) nie płacą w ogóle składki na ubezpieczenie. Brytyjskie państwo wychodzi z prostego założenia - nie zarabiasz wystarczająco - nie musisz płacić.
Tutaj pojawia się pierwsza zasadnicza różnica pomiędzy Wielką Brytanią i Polską - niestety na zdecydowaną korzyść Wielkiej Brytanii. Przedsiębiorcy, których roczny zysk wynosi pomiędzy 6205 funtów (około 31 000 złotych) a 8424 funtów (około 42 000 złotych) płacą 2,95 funtów tygodniowo (około 15 złotych) składki na ubezpieczenie społeczne. W skali miesiąca daje to składkę na poziomie 60 złotych!

Fiskus rozlicza nas sam z PIT za 2018 rok, ale nie uwzględnia ulg. Co zrobić, by odliczyć np. wydatki na internet? Kliknij po prostu w ten tekst, a się dowiesz.

W przypadku, gdy roczny zysk wynosi więcej niż 8424 funty (do progu 46350 funtów) przedsiębiorca płaci składkę w wysokości 9-proc. od nadwyżki powyżej kwoty 8424 funtów. Zarabiający powyżej 46350 funtów (około 230 tys. zysku w roku) muszą zapłacić dodatkowe 2-proc. od nadwyżki ponad 46350 funtów. Brytyjski system ubezpieczeń społecznych bez wątpienia można określić jako sprawiedliwy. Najnowsze zapowiedzi brytyjskiego rządu nt. warunków prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii po Brexicie są bardzo optymistyczne dla przedsiębiorców.
Dalsze upraszczanie przepisów, obniżanie podatków oraz dodatkowe ułatwienia dla przedsiębiorców będą skutkować rosnącą atrakcyjnością Wielkiej Brytanii dla przedsiębiorców. Brytyjski rząd wyciąga wnioski z błędów innych państw (w tym Polski) i oferuje przedsiębiorcom, to czego najbardziej oczekują - dogodnych warunków rozwoju biznesu i swobody działania.
Dobrowolny ZUS dla polskich przedsiębiorców ma nikłe szanse na powodzenie, na szczęście dla polskich przedsiębiorców nie brakuje alternatywnych możliwości “uwolnienia się” od opresyjnego polskiego systemu podatkowego i ZUSu..

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: ZUS 2019. Dobrowolne składki ZUS od osoby prowadzącej działalność gospodarczą? [2.03.2019] - Strefa Biznesu

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
agunia
Nie mogę przenieść mojej działalności za granicę
G
Gość
W niemczch są prawie 3 razy wyższe zarobki.
P
Pawel
Międzynarodowa optymalizacja podatkowa :)
a
agunia
A cóż to za liczne możliwości alternatywnego uwolnienia się od ZUS i US w naszym kraju? Jak na razie to raczej żadne :(
S
Staszek
Wszystko miło i cacy z tymi ZUSami w Niemczech i Wielkiej Brytani, ale nalęży pamiętać że te kraje nas wydymały w Jałcie przy podziale europy po drugiej wojnie światowej i przez to mieliśmy 60 lat komuny, przez które zamiast się dorabiać , to zasilaliśmy ZSRR i tym samym Polska biedowała. A po 1989 roku przy okągłym stole Wałęsa sprzedał Polske zachodowi i SBekom i znowu do 2015 w Polsce królowali złodzieje w garniturach. wobec powyższego pytam - z czego Polska ma swoim obywatelom ułatwiać życie ? Z tego złodziejstwa które było ? No raczej nie i warto żeby dziennikarze o tych kwestiach również pamiętali i uczciwie pisali.
M
Mario
Tak powinno być od zawsze, dobrowolność, a nie zmuszanie nas do płacenia czegoś czego nigdy nie dostaniemy. Zdrowotne mogę płacić, reszty nie.
Wróć na i.pl Portal i.pl