Żuk składa skargę kasacyjną do NSA. Druga bitwa o mandat prezydenta Lublina

Artur Jurkowski
W listopadzie 2018 r. WSA orzekł,że Krzysztof Żuk, prezydent Lublina złamał ustawę antykorupcyjną i powinien stracić mandat
W listopadzie 2018 r. WSA orzekł,że Krzysztof Żuk, prezydent Lublina złamał ustawę antykorupcyjną i powinien stracić mandat Małgorzata Genca/archiwum
Będzie ciąg dalszy sprawy wygaszenia mandatu prezydenta Lublina przez wojewodę lubelskiego. Teraz tym, czy Krzysztof Żuk naruszył ustawę antykorupcyjną zasiadając radzie nadzorczej PZU Życie zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny.

- Walczymy. Złożymy skargę kasacyjną do NSA - nie pozostawia wątpliwości Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Chodzi o odwołanie od niekorzystnego dla niego wyroku wydanego w listopadzie ub. r. przez WSA. Uznał on, że prezydent Żuk złamał ustawę antykorupcyjną i wojewoda słusznie wygasił mu mandat.

62 strony uzasadnienia

Na złożenie skargi kasacyjnej Żuk, a precyzyjniej jego pełnomocnicy mają czas do 6 marca. Inaczej wyrok się uprawomocni. - Nie dojdzie do takiej sytuacji, bo skargę kasacyjna złożę we wtorek - zapowiada Zbigniew Dubiel, szef radców prawnych ratusza, który w sprawie „mandatu Żuka” reprezentuje gminę Lublin.

Wyrok w sprawie wygaszenia mandatu K. Żuka zapadł 26 listopada ub. r. Ale jego uzasadnienie prezydent otrzymał dopiero 4 lutego, czyli ponad dwa miesiące później. - Sędziowie starali się osiągnąć maksymalną precyzję w uzasadnieniu wyroku do tej skomplikowanej sprawy - wyjaśnia Grzegorz Wałejko, rzecznik prasowy WSA.

Uzasadnienie liczy łącznie 62 strony. - Jest wyjątkowo obszerne. Rzadko zdarzają się aż tak długie uzasadnienia wyroku - przyznaje Wałejko.

Wojewoda kontra prezydent

Sprawa „mandatu Żuka” sięga korzeniami 2014 r. Wówczas K. Żuk został powołany do rady nadzorczej PZU Życie. Zasiadał w niej dwa lata. I nie ukrywał tego faktu. Informacje o tym i o dochodach z tego tytułu (260,4 tys. zł) umieszczał w oświadczeniach majątkowych. W listopadzie 2016 r. CBA zarzuciło Żukowi, że zasiadając w radzie nadzorczej PZU Życie złamał ustawę antykorupcyjną i zwróciło się do radnych o wygaszenie mandatu prezydentowi Lublina. Rajcy powiedzieli „nie”. W lutym 2017 r. wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wygasił mandat K. Żukowi. Żuk złożył skargę do WSA.

W listopadzie 2018 r. WSA wydał wyrok. - Wojewoda lubelski słusznie uznał, że prezydent Lublina Krzysztof Żuk naruszył przepisy ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne - orzekła wówczas sędzia Marta Laskowska-Pietrzak.

Jeszcze miesiące do finału

Na werdykt NSA w sprawie Żuka trzeba będzie długo poczekać. Finału raczej nie należy oczekiwać w tym roku. - Na rozprawę możemy poczekać kilkanaście miesięcy - ocenia Wałejko.

Np. na rozpatrzenie przez NSA skargi kasacyjnej dotyczącej uchwały o nadaniu części Drogi Męczenników Majdanka imienia Józefa Franczaka „Lalka” trzeba było czekać ok. 2,5 roku, w przypadku regulaminu korzystania z Ogrodu Saskiego - ok. roku.

Gdyby NSA podtrzymało wyrok WSA, to K. Żuk nie przestanie być prezydentem Lublina. Sprawa wygaszenia mandatu dotyczy bowiem kadencji 2014-18. A ta się już zakończyła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żuk składa skargę kasacyjną do NSA. Druga bitwa o mandat prezydenta Lublina - Kurier Lubelski

Wróć na i.pl Portal i.pl