Żubry z Puszczy Niepołomickiej wyjechały w świat. Teraz mieszkają w Hiszpanii

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Dwa żubry z ośrodka hodowli w Puszczy Niepołomickiej pojechały do Hiszpanii. Podróż odbyła się w specjalnych drewnianych skrzyniach, zapewniających bezpieczeństwo zwierząt podczas transportu
Dwa żubry z ośrodka hodowli w Puszczy Niepołomickiej pojechały do Hiszpanii. Podróż odbyła się w specjalnych drewnianych skrzyniach, zapewniających bezpieczeństwo zwierząt podczas transportu fot. Michał Wieciech
Dwa żubry z Nadleśnictwa Niepołomice - Posia i Polinka II - wyruszyły w wielki świat: do zagród Finca Venta Cornejo y Las Hoyadas oraz La Serreta w Segowii w Hiszpanii. Wraz z mieszkankami Puszczy Niepołomickiej podróżowała tam szóstka żubrów z warszawskiego ogrodu zoologicznego oraz ośrodków w Gołuchowie i z Pszczynie. Wszystko - w ramach projektu kompleksowej ochrony żubra w Polsce, który wspólnie z Lasami Państwowymi realizuje SGGW/ Warsaw University of Life Sciences oraz Stowarzyszenie Miłośników Żubrów. Przedsięwzięcie jest finansowane z Funduszu Leśnego.

FLESZ - Co nas czeka w turystyce kosmicznej w 2022 roku?

od 16 lat

Żubry wyruszyły z Polski do Hiszpanii 10 stycznia.

- Podróż odbyła się w specjalnie przygotowanych drewnianych skrzyniach, które zapewniają najlepsze bezpieczeństwo dla zwierzęcia podczas transportu. W czasie wycieczki żubry były karmione i pojone zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, a także sprawdzano, czy wszystkie dobrze znoszą podróż. Wszystkie całe i zdrowe dotarły do celu i teraz przemierzają hiszpańskie wyżyny – podaje Dariusz Dziektarz z zespołu ds. komunikacji społecznej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Transport zwierząt zorganizowano w uzgodnieniu i przy współpracy Stowarzyszenia Miłośników Żubrów oraz Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt na Wydziale Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Dzięki takim „transferom” żubrów pomiędzy państwami w Europie tworzona jest metapopulacja, która zabezpiecza gatunek przed zagrożeniami czyhającymi na żubry w mniejszych stadach.

Jak podaje RDLP w Krakowie, całą światową populację - liczącą obecnie ponad 9000 osobników, z czego ponad 2300 żyje w Polsce - odbudowano w oparciu o zaledwie 12 żubrów, które wybrano do reprodukcji z grupy 54 zwierząt ocalałych po I wojnie światowej.

- Związana z tym wąska pula genowa zwiększa prawdopodobieństwo niebezpiecznego dla gatunku przebiegu wielu chorób, czemu przeciwdziałamy pomagając tworzyć kolejne stada, rozproszone po Polsce i Europie. W ostatnich latach już ponad 100 żubrów z Polski zasiliło takie zagraniczne stada, a od 1935 roku już w sumie ponad 450 zwierząt wspomogło restytucję tego gatunku poza granicami naszego kraju – informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl