„Zrodzeni do szabli” pokażą jak Polacy ukochali ten oręż

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Zaktualizowano 
Paweł Deląg nakręcił film poświęcony historii wyjątkowego oręża w dziejach Polski - „Zrodzeni do szabli”. Zobaczą go widzowie w Polsce i w 34 innych krajach świata.

WIDEO: Krótki wywiad

„Zrodzeni do szabli” to tytuł fabularyzowanego dokumentu zrealizowanego przez aktora Pawła Deląga. Film opowiada o miejscu szabli w dziejach polskiego oręża wojennego i o jej wpływie na historię Polski. Obraz zostanie pokazany w 35 krajach Europy i Azji - m.in. Rumunii, Rosji, Norwegii, Bułgarii, Czechach, Serbii, Danii, Chorwacji, Kazachstanie, na Węgrzech, Białorusi, Ukrainie i Litwie. Premiera odbędzie się w telewizji History - 10 grudnia w Polsce, a tydzień później w pozostałych 34 krajach.

- W dziejach Polski szabla od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce. Jest elementem naszego hymnu, narodowej dumy, codziennej kultury i języka, najcenniejszą pamiątką rodzinną. Nie ma drugiej broni, która silniej kojarzyłaby się z chwałą polskiego oręża i stanowiła symbol rozpoznawalny na całym świecie. Nie ma, poza Japończykami, drugiej nacji, która taką estymą obdarzyłaby oręż – tłumaczy Janusz Sieniawski, szermierz, a zarazem jeden z pomysłodawców projektu.

„Zrodzeni do szabli” to osadzona w XVII-wiecznej Polsce historia młodego szlachcica i rycerza Błażeja Wronowskiego (Wiktor Osiński/Bartosz Sieniawski). Błażej rozpoczyna edukację wojskową u Jana Jerlicza (Paweł Deląg), weterana wojny moskiewskiej. Jerlicz powraca w rodzinne strony, by za namową swojego dawnego towarzysza broni Jerzego Wronowskiego (Maciej Kowalewski), zająć się szkoleniem młodego Błażeja.

Dokumentalna cześć filmu zabiera widzów w podróż w świat najwyższej jakości rzemiosła, którego dziełem jest polska szabla, a także opowiada o odtworzeniu sztuki krzyżowej, staropolskiej koncepcji walki szablą, której podjął się szermierz Janusz Sieniawski wraz z synami.

Zdjęcia kręcono na terenie Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Glugowskich we Wdzydzach Kiszewskich, dworze w Jeżowie, w rezerwacie przyrody – Skałki Piekło pod Niekłaniem, Górze Miedziance oraz Dworze w Gałkach.

- W polskiej kinematografii brakuje filmów poświęconych polskiej szabli i sztuce posługiwania się nią. Ten film jest ukoronowaniem wieloletniej pracy naszej rodziny na rzecz zachowania tej tradycji i odtworzenia „sztuki krzyżowej”. Cieszymy się, że widzowie History w Polsce, ale i w kilkudziesięciu krajach na świecie będą mogli poznać tę wyjątkową wielowątkową historię – opowiada Bartosz Sieniawski, jeden z producentów filmu.

Obraz w całości został sfinansowany ze środków prywatnych. Wyprodukowało go Stowarzyszenie Polska Sztuka Krzyżowa z inicjatywy Janusza, Bartosza i Krzysztofa Sieniawskich, a producentem wykonawczym była firma Leydo Film.

Obraz wyreżyserował Paweł Deląg według scenariusza Janusza Sieniawskiego. Za zdjęcia odpowiadał Aleksander Leydo, za scenografię Marian Zawaliński, a za kostiumy i militaria Janusz Sieniawski. Wśród ekspertów w filmie pojawiają się m.in. językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, historyk prof. Jerzy Urwanowicz oraz szabelnik Zbigniew Juszkiewicz.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: „Zrodzeni do szabli” pokażą jak Polacy ukochali ten oręż - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie