Zostań wolontariuszem, to cenne doświadczenie

Redakcja

Z badania zrealizowanego w listopadzie 2008 roku przez SMG/KRC na zlecenie Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenia KLON.JAWOR wynika, że w ostatnim roku tylko 11,3 proc., czyli około 4 mln Polaków poświęciło swój czas na bezpłatną pracę na rzecz innych. W wolontariat najczęściej się angażują osoby młode, zwłaszcza te pomiędzy 15. a 19. rokiem życia - uczniowie i studenci.

Inne badanie, przeprowadzone półtora roku temu przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, dowodzi, że aż 85 proc. mieszkańców Trójmiasta w ogóle się nie interesuje wolontariatem. Potwierdziło się, że ci, którzy chcą się zaangażować w działania wolontariackie, to głównie ludzie młodzi.


Szkoły zorganizują Tydzień Wolontariatu

Warto więc dołączyć do tej zaangażowanej grupy i poświęcić swój czas na coś więcej niż tylko osobiste sprawy. Tym bardziej że jak podkreślają wolontariusze z gdańskiego Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC - nie tylko wspierają innych, ale również nawiązują cenne przyjaźnie.

- Nasi wolontariusze z gimnazjum powtarzają, że poświęcają swój czas, bo chcą i lubią pomagać innym. Dzięki temu czują się potrzebni. Ale zbieranie funduszy czy wspólne spotkania to okazja, żeby nie tylko wartościowo, ale i miło spędzić czas czy poznać nowych ludzi - mówi Agnieszka Król-Pogorzelska, koordynator ds. wolontariatu akcyjnego hospicjum.

Ponadto w niektórych województwach, w tym w pomorskim, w czasie rekrutacji do liceum można dostać dwa dodatkowe punkty za działalność wolontariacką - decyzja należy do władz regionu. - To może być dodatkowy bodziec, by się zaangażować w wolontariat. Najcenniejsze w nim jest jednak nabywanie doświadczenia, możliwość samorozwoju, a także poznawanie ludzi i oczywiście pomaganie potrzebującym - mówi Paweł Buczyński, prezes Zarząd Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Popularność wolontariatu, choć stosunkowo niewielka, cały czas rośnie. Młodzi ludzie coraz chętniej poświęcają czas, by przyjść z pomocą innym.

- W nasz wolontariat, związany z różnorakimi akcjami, zaangażowanych jest kilkaset osób. Zajmują sie głównie kwestowaniem. W czasie ubiegłorocznej akcji "Pola Nadziei" fundusze na rzecz hospicjum zbierało ponad 3 tysiące osób - wyjaśnia Agnieszka Król-Pogorzelska. - Pomaga nam wielu niepełnoletnich, nie mamy żadnych ograniczeń wiekowych dla wolontariuszy. Jednak młodzi zawsze kwestują pod opieką dorosłych - dodaje.

Co ciekawe, na tego rodzaju pomoc liczą także organizatorzy mistrzostw Euro 2012. W czasie imprez w każdym z miast gospodarzy kilkuset wolontariuszy będzie pomagać kibicom w dotarciu na stadion czy obsłudze stref dla fanów. Rekrutacja rozpocznie się w 2011 roku.

Pomagać innym można w wielu obszarach. Ręce do pracy są niezbędne w hospicjach, klubach seniora, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych, fundacjach zajmujących się dziećmi autystycznymi czy w schroniskach dla zwierząt.

Ale wolontariat to także praca w biurze organizacji czy instytucji - tam potrzebna jest pomoc w realizacji projektów, organizowaniu wydarzeń czy projektowaniu stron internetowych. Wiele fundacji w ogóle nie mogłoby istnieć bez dodatkowych funduszy, których zbieraniem często zajmują się właśnie wolontariusze.

Dla tych, którzy nie czują się na siłach pomagać osobom cierpiącym i potrzebującym albo nie mają smykałki do prac biurowych - a i tak chcieliby coś zrobić dla innych - jest jeszcze wolontariat przy imprezach.
- Można pracować przy obsłudze koncertów, meczów albo festiwali filmowych - mówi Paweł Buczyński, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Wiele osób myśli, że wolontariat musi się łączyć z bezpośrednim niesieniem pomocy innym, zwykle cierpiącym. Może być okazją do spotkań albo służyć rozwijaniu własnych umiejętności, które posłużą w przyszłej pracy.

Gdy znajdziemy już miejsce dla siebie, należy zgłosić się do wybranej organizacji. Podstawowa zasada jest taka - działanie wolontariusza jest nieodpłatne. Pamiętajmy , że są projekty wymagające ukończenia określonego wieku (np. 16 lat w przypadku wolontariackich wyjazdów za granicę). Ale nie brakuje takich, w których nie ma żadnych ograniczeń wiekowych (np. kwesty czy pomoc przy organizacji imprez).

Choć do tego, by zostać wolontariuszem, nie zawsze potrzebna jest zgoda rodziców, organizacje zapewniają, że lepiej się pracuje, wiedząc, że ma się ich poparcie. Jednak dołączenie do wolontariatu to decyzja, która musi być porządnie przemyślana. Wybranie dziedziny, w której chce się pomagać, to połowa drogi do celu. Przede wszystkim trzeba się zastanowić, ile czasu można poświęcić na to zajęcie i jak je rozplanować, by nie kolidowało np. z nauką czy domowymi obowiązkami.

Trzeba też pamiętać, że choć nie jest płatny, wolontariat wymaga pełnego zaangażowania i sumienności.

Gdzie szukać informacji

W internecie

Warto zajrzeć na stronę www.bazy.ngo.pl, zawierającą spis wszystkich działających w Polsce organizacji pozarządowych.

Z kolei na stronie www.wolontariat.org.pl znajdują się adresy regionalnych centrów wolonatriatu, gdzie można się dowiedzieć niemalże wszystkiego na temat organizacji wolontariackich funkcjonujących w danym mieście czy regionie. Na Pomorzu działają:

w Gdańsku - Centrum Wolontariatu, ul. ks. Józefa Zator-Przytockiego 4,
tel. 58 341 61 77
w Pruszczu Gdańskim - Biuro Wolontariatu, ul. Wojska Polskiego 2, tel. 58 773 20 85, 58 683 17 54
w Tczewie, Lokalne Centrum Wolontariatu, ul. Kościelna 7, tel. 58 530 24 81
w Kartuzach - Centrum Wolontariatu, ul. Gdańska 15, tel. 58 681 29 39 w. 37
w Słupsku - Regionalne Centrum Wolontariatu, ul. Sienkiewicza 7/23, tel. 59 840 13 70
w Kościerzynie - Kościerskie Centrum Wolontariatu, ul. Rynek 21, tel. 50 552 00 77.

Co ciekawe, w serwisie www.wolontariat.org.pl udostępniono niezwykłe narzędzie - interaktywną bazę danych, dzięki której fundacja czy stowarzyszenie może znaleźć wolontariusza. Jest to pierwsze w Polsce Internetowe Pośrednictwo Wolontariatu. Wystarczy wypełnić formularz i sprecyzować ofertę pracy. Ta zostanie przedstawiona wszystkim wolontariuszom, którzy szukają zajęcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl