Zostały już tylko dwa dni, by zebrać datki na operację...

  Zostały już tylko dwa dni, by zebrać datki na operację Miłoszka! Możecie mu pomóc

  Zdjęcie autora materiału
  Bogumił Storch

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Miłosz ma już ponad dwa lata. Jego rodzice chcą, by miał sprawną rękę. Ale operacja jest droga
  1/4
  przejdź do galerii

  Miłosz ma już ponad dwa lata. Jego rodzice chcą, by miał sprawną rękę. Ale operacja jest droga ©Facebook/ arch. rodzinne

  Miłoszek Kościelniak urodził się ze zdeformowaną rączką (skrócone przedramię, mniejsza lewa dłoń, brak paliczków), która cały czas go bardzo boli. Dwa lata temu nie doszło do planowanej operacji w Stanach Zjednoczonych, bo rodzicom nie udało się zebrać odpowiedniej kwoty. Teraz lekarz z USA zdecydował się przyjechać do Miłoszka do Polski. Kolejna zbiórka zakończy się 13 stycznia. Brakuje już tylko ok. 4 tys. zł.
  Gdy Katarzyna i Grzegorz Kościelniakowie z Wysokiej, gm. Wadowice w pow. wadowickim już niemal pogodzili się z myślą, że szansa na uratowanie rączki ich synka przepadła, to niespodziewanie pojawiła się dla nich nowa nadzieja.

  Zobacz galerię

  - Pojawiła się szansa na operację w Polsce. Jeszcze w styczniu doktor Dror Paley z kliniki na Florydzie przyjeżdża do Polski i już nawet zakwalifikował Miłoszka do operacji. Musieliśmy ponownie spróbować. Nie mogliśmy zawieść nadziei synka, on tak bardzo chciałby mieć normalną, sprawną rączkę - mówi Katarzyna Kościelniak.

  Tłumaczy, że chcieliby dla swojego dziecka lepszego życia, bez bólu i cierpienia.

  - Nie chcemy, by w przyszłości mówiono o nim „Miłosz, ten bez palców”. Boli mnie serce, bo wiem, że wielu przez to może nie zobaczyć jego zalet. Tego, jaki jest dzielny, wyjątkowy a będą widzieli tylko jego zdeformowaną dłoń. Dlatego, gdy na horyzoncie pojawiła się jeszcze jedna szansa, zdecydowaliśmy, że musimy o nią zawalczyć, nim przepadnie bezpowrotnie - wzdycha kobieta.

  Link do zbiórki

  Wpłat na Link do zbiórki leczenie chłopca można dokonywać w internecie przez stronę www.siepomaga.pl/miloszek lub na adres: Fundacja Pomóc Więcej, ul. Modrzejowska 20, 41-200 Sosnowiec, numer konta: 14 1750 0012 0000 0000 2194 9302. Tytuł wpłaty: Miłosz Kościelniak
  Dane do przelewów zagranicznych: kod SWIFT: RCBWPLPW, kod IBAN: PL 14 1750 0012 0000 0000 2194 9302, tytuł wpłaty: Miłosz Kościelniak.


  Już raz, w 2017 r. podjęli próbę zebrania środków na operację dziecka. Mimo zaangażowania wielu osób wtedy nie udało się. Potrzebna kwota była ogromna, wynosiła ponad 700 tys. zł.

  - Zjeździliśmy cały kraj w poszukiwaniu lekarza specjalizującego się w leczeniu takich wad. Udało nam się umówić na konsultację do Drora Paley, lekarza, który daje nadzieję i szansę na zdrowie dzieciom skreślonym gdzie indziej. Akurat przyjechał do Skierniewic, a nam w ostatniej chwili udało się dostać na konsultacje - opowiada pani Katarzyna.

  Wtedy pierwszy raz małżeństwo zdecydowało się poprosić obce osoby o pomoc dla swojego dziecka.

  - Nie zdążyliśmy. Szansa na operację w USA przepadła, byliśmy zrezygnowani. Musieliśmy pogodzić się z tym, że nie uda się zoperować rączki synka - wyjaśnia.

  Tym razem koszty operacji mają być znacznie niższe, ok. 100 tys zł. Ustalono już nawet, jak ona będzie wyglądać: specjaliści przeszczepią po dwa paliczki z każdej ze stóp, a w ich miejsce wstawią chrzastki z grzebienia biodrowego, rekonstruując tym samym stopy. Część zabrana z palca u nogi będzie rosła w rączce.

  Po rehabilitacji dziecko będzie w stanie funkcjonować samodzielnie i używać nowych paluszków.

  Nową zbiórkę, która zakończyć się miała najpierw w środę, 9 stycznia, wsparło ponad 4,5 tysiąca osób. Na koncie uzbierano wtedy ok. 55,5 tys zł.

  Zdecydowano się jednak o kilka dni, do 13 stycznia, przedłużyć, rozpoczętą 13 grudnia zbiórkę.

  - Udało się nam zebrać część kwoty we własnym zakresie, dlatego pomniejszamy kwotę zbiórki - poinformowali w środę rodzice dziecka. W czwartek do realizacji celu brakuje już tylko ok. 8 tys zł.

  Katarzyna Kościelaniak wspomina wspomina narodziny Miłoszka. Był to jej trzeci poród, chłopczyk ma dwóch starszych braci.

  - Poród opóźniał się. Leżałam w szpitalu i drżałam ze strachu, bo czułam, że dzieje się coś złego. Przy kolejnym badaniu lekarz stwierdził odklejenie łożyska. Trzeba było natychmiast wywołać poród, a ja bałam się jak nigdy wcześniej. Miłosz cudem pojawił się na świecie. Minuty dzieliły go od śmierci, ale przeżył! - opowiada kobieta.

  W końcu mogła przytulić maluszka. Tak jak u starszych synów zaczęła liczyć paluszki dziecka. - Liczyłam z namaszczeniem - jeden paluszek, drugi, trzeci - wyznaje pani Katarzyna. Policzyła u jednej rączki w uniosła drugą. - Ciarki przebiegły po moich plecach. Tam nie było czego liczyć. Zamiast palców, ze zniekształconej dłoni wystawały małe kikuty - mówi.  WIADOMOŚCI Z MAŁOPOLSKI ZACHODNIEJ  FLESZ: 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Czy będzie kolejny rekord?


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »