Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Została odnaleziona broń z okresu istnienia Imperium Rzymskiego

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook
Zespół kilkunastu żelaznych zabytków archeologicznych został znaleziony w regionie hrubieszowskim. Prawdopodobnie broń używana była przez barbarzyńskie plemiona w okresie istnienia Imperium Rzymskiego.

Pierwszego odkrycia archeologicznego w 2024 r. dokonał m.in. Pan Mateusz Filipowicz w regionie hrubieszowskim, na terenie Lasów Państwowych. W pierwszej chwili, z uwagi na silną korozję pokrywającą metal, wymieszaną z pisakiem i błotem, trudno było określić co to za przedmioty. Żelazne zabytki znajdowały się w jednym miejscu, płytko w ściółce, gdzie obszar ten był naruszony przez ciężki sprzęt leśny oraz działalność zwierząt.

Po oczyszczeniu żelaza okazało się, że bez wątpienia są to znaleziska archeologiczne. Znalazcy skontaktowali się z hrubieszowskim muzeum, do którego w kilka godzin trafiło odkrycie. Jak podaje Lubelski Konserwator Zabytków archeolodzy z tego Muzeum – mgr Bartłomiej Bartecki i mgr Anna Hyrchała, dokonali wstępnej analizy i oceny tych znalezisk. Ponadto z analizy dokumentacji AZP wynika, że w rejonie odkrycia tych zabytków nie było dotychczas jakichkolwiek znanych stanowisk archeologicznych.

Wstępnie można stwierdzić, że zespół zabytków żelaznych to 9 grotów włóczni, 2 topory bojowe, siekiera tulejowata lub siekierociosło 3 przedmioty bardzo trudne do określenia przy takim stanie zachowania, mogą to być 1 żelazny imacz do tarczy oraz 2 dłuta lub groty.

Skąd wzięła się broń w tym rejonie?

- Po pierwsze mamy najpewniej do czynienia z bronią używaną przez barbarzyńskie plemiona w okresie istnienia Imperium Rzymskiego. Być może posługiwali się nią wojownicy należący do tzw. kultury przeworskiej (I w. p.n.e. – II/III w. n.e.), utożsamianej przez archeologów z plemieniem Wandalów, bądź ze społecznościami z kręgu kultur gockich (II/III w. n.e. – V w. n.e.) - wyjaśnia na profilu społecznościowym konserwator zabytków.

Jak podaje konserwator stan zachowania zabytków, wyklucza możliwość istnienia w tym miejscu cmentarzyska czy pojedynczego pochówku. Podczas weryfikacji na terenie nie znaleziono kości ani fragmentów ceramiki, które powinny być w jamie grobowej.

- Wszystko wskazuje na to, że ktoś celowo skompletował te elementy, zapakował do jakiegoś worka lub innego pojemnika organicznego (po którym ślad się nie zachował) i następnie wrzucił do bagna – informuje konserwator zabytków.

Dziś teren ten jest równie podmokły i trudnodostępny. Nie wykluczone, że jest pozostałością po większym zbiorniku wodnym.

Żelazne zabytki zostały przekazane przez LWKZ w depozyt do zbiorów Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, które przystąpi do ich zabezpieczenia i konserwacji.

- Przez wiele lat, podczas oprowadzania naszych gości, wspominaliśmy, że gdzieś na ziemi hrubieszowskiej musi być takie miejsce, w którym znajduje się broń używana przez Gotów. Przypomnijmy bowiem, że Goci nie wkładali do grobów przedmiotów z żelaza. Te włócznie, miecze, topory i inne wyposażenie militarne, gdzieś musi być i kwestią czasu jest trafienie na jedno z takich miejsc... - komentuje Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie i dodaje - Czy najnowsze odkrycie otwiera nowy rozdział w badaniach nad gockimi militariami w naszym regionie? Kto faktycznie postanowił wrzucić do rzeki, bagna ten zestaw? Wandalowie? Goci? Poczekajmy z ostateczną odpowiedzią, ale jest to bez wątpienia jedno z ciekawszych odkryć ostatnich lat.

Ponowne oględziny miejsca są zaplanowane na wiosnę, przy bardziej sprzyjających warunkach pogodowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski