Zorza polarna widziana z kosmosu zapiera dech w piersiach. Astronauta sfotografował to niesamowite zjawisko

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Zorza polarna widziana z kosmosu robi niesamowite wrażenie
Zorza polarna widziana z kosmosu robi niesamowite wrażenie twitter.com/astro_josh
Astronauta NASA Josh Cassada podczas rejestrowania skutków burzy słonecznej sfotografował wspaniałą zieloną zorzę polarną z kosmosu. Zdjęcie pokazuje, jak piękne i niezwykłe jest to zjawisko, które z Ziemi możemy podziwiać zaledwie w niewielkim stopniu. "To nierealne" napisał na Twitterze astronauta.

Zorza polarna widziana z kosmosu

Zorze polarne widziane z Ziemi są niezwykłym zjawiskiem, które budzi podziw wszystkich, którzy mają szansę je zobaczyć. Widok z kosmosu okiem astronauty pozwala jednak zobaczyć, jak rozległe są to pokazy świetlne.

28 lutego astronauta Josh Cassada z NASA opublikował w mediach społecznościowych niezwykłe zdjęcie przedstawiające zorzę polarną widzianą z kosmosu. "Absolutnie nierealne" - napisał na Twitterze. Cassada wykonał zdjęcie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która krąży średnio około 250 mil (400 kilometrów) nad Ziemią.

Jak powstaje zorza polarna?

Za powstawanie zorzy polarnej odpowiedzialne są wybuchy na Słońcu, które wyrzucają w kierunku Ziemi duże ilości cząsteczek o wysokiej energii. Są to protony i elektrony tworzące wiatr słoneczny, przed którym chroni nas pole magnetyczne Ziemi. Następnie cząsteczki są przechwytywane i kierowane w stronę biegunów magnetycznych naszej planety.

Protony i elektrony przenikają do ziemskiej atmosfery i wchodzą w reakcję z występującymi w atmosferze gazami. Tak powstają właśnie różnokolorowe światła, a barwy zorzy polarnej zależą od tego, na jakiej wysokości zachodzą reakcje.

Czy zorza polarna jest niebezpieczna dla ludzi?

Zorze polarne powstające w wyniku wybuchów na Słońcu w zdecydowanej większości nie są niebezpieczne dla ludzi. Wyjątkowo silne wybuchy mogą jednak uszkadzać satelity, powodować przerwy w dostawie energii i powodować awarię sieci energetycznych.

Naukowcy stale monitorują jednak Słońce pod względem pojawiających się na nich wybuch i kontrolują, czy wyrzucane przez gwiazdę cząsteczki nie stanowią zagrożenia dla życia na Ziemi.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródła: i.pl/livescience.com/teleskop.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl