Żonkil czy narcyz? Czym różnią się te kwiaty? Tak zapamiętasz, który jest który

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Narcyz czy żonkil? Z tymi kwiatami często mamy problem.
Narcyz czy żonkil? Z tymi kwiatami często mamy problem. pixabay.com
Żonkile i narcyzy to lubiane i piękne wiosenne kwiaty. Ale niekiedy mamy z nimi problem – czy narcyz i żonkil to to samo, a jeśli nie, to który jest który. Wyjaśniamy, jak to jest oraz jak łatwo zapamiętać i nie pomylić się więcej.

Narcyzy: co to za kwiaty?

Narcyzy to rośliny cebulowe, które kwitną wiosną (choć jest też kilka gatunków kwitnących jesienią). Narcyzy tworzą długie, wąskie, proste liście. Mają też kwiaty o dość charakterystycznej budowie – w „wersji podstawowej” mają po 6 płatków oraz – w centralnej części – tzw. przykoronek, który może mieć kształt pierścienia, kubka, rurki lub trąbki. Te elementy są ważne, żeby zrozumieć różnicę między żonkilem i narcyzem.

Warto wiedzieć o jeszcze jednej rzeczy – narcyzy mają mnóstwo gatunków. Ich liczbę określa się różnie – portal Królewskiego Ogrodu Botanicznego Kew podaje 74 uznawane gatunki. Ale dodatkowo wyhodowano całe mnóstwo odmian ozdobnych – ich liczba jest szacowana na kilka, a nawet kilkanaście tysięcy, a ogrodnicy dzielą je na 11 grup. I tu dochodzimy do sedna problemu: żonkil czy narcyz.

Czy żonkil i narcyz to jest to samo?

Żonkil jest jednym z gatunków narcyza o łacińskiej nazwie Narcissus jonquilla. Pochodzi on z Półwyspu Iberyjskiego, ale jego odmiany ozdobne uprawia się w wielu miejscach, również w Polsce.

Jak wygląda żonkil?

Żonkil przede wszystkim ma intensywnie żółty kolor. Wyróżnia się także średnio wysokim przykoronkiem. Potocznie jako żonkile określa się też różne narcyzy o żółtym kolorze i długiej „trąbce”, które są bardzo popularne zarówno w ogrodach, jak i jako kwiaty cięte. Sprawdź, co robić, żeby żonkile w wazonie były trwałe.

Jak wygląda narcyz?

Inne gatunki narcyzów, a przede wszystkim ich odmiany ozdobne, które uprawiamy w ogrodach, mają zróżnicowane kolory – od białego, przez kremowy i żółty do pomarańczowego, bywają też różowawe. W wielu kolorach, często kontrastujących z barwą płatków, jest przykoronek, który może mieć różną długość i formę. Dodatkowo poszczególne odmiany mogą mieć kwiaty o płatkach pojedynczych, półpełnych i pełnych. Różna bywa także wielkość całych roślin, a także liczba kwiatów na pędzie. Jednym z bardziej cenionych gatunków jest pięknie pachnący narcyz biały. Sprawdź, jak uprawiać te narcyzy i kupić naprawdę tradycyjne.

Żonkil czy narcyz – jak zapamiętać, który jest który

Warto zapamiętać dwie rzeczy:

  • każdy żonkil jest narcyzem (ale nie każdy narcyz jest żonkilem),
  • żonkil jest żółty (mamy dwie litery „ż”). To pewne uproszczenie i odwołanie również do potocznego użycia nazwy, ale łatwo zapamiętać.

Źródła
Gawłowska, A., Atlas roślin ogrodowych, Warszawa 2016
Grabowska, B., Kubala, T., Encyklopedia bylin, Poznań 2012
Plants od the World Online

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żonkil czy narcyz? Czym różnią się te kwiaty? Tak zapamiętasz, który jest który - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl