Żołnierze z elitarnej jednostki amerykańskiej wylądowali w Polsce

OPRAC.:
Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Do Polski trafi 1,7 tys. żołnierzy z 82. Dywizji
Do Polski trafi 1,7 tys. żołnierzy z 82. Dywizji fot. US Army
W Polsce jest już grupa przygotowująca pobyt żołnierzy z 82. Dywizji Powietrznodesantowej amerykańskiej armii - poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. W drodze do naszego kraju jest 1700 żołnierzy elitarnej jednostki US Army.

"Trwa przygotowanie do przyjęcia sił głównych Brygadowej Grupy Bojowej z 82. Dywizji Powietrznodesantowej USA. W Polsce jest już grupa przygotowawcza. Łącznie w ramach przerzutu przybędzie 1700 żołnierzy. To wyraźny sygnał sojuszniczej solidarności w odpowiedzi na sytuację na Ukrainie" - napisał na Twitterze minister obrony.

Grupa, o której pisze Błaszczak, przygotowuje przylot głównych sił. Według telewizji CBS17 z Karoliny Północnej, spadochroniarze weszli na pokład samolotów transportowych w Forcie Bragg ok. godz. 11. czasu lokalnego (godz. 17. czasu polskiego). 1,7 tys. z nich, należących do jednej z trzech Brygadowych Grup Bojowych (BCT), wyleciało do Polski. Do Niemiec udał się 300-osobowy oddział pracowników kwatery głównej 18. Korpusu Powietrznodesantowego.

Żołnierze, którzy odlecieli do Europy w ramach czasowej amerykańskiej misji wsparcia sojuszników NATO na wschodniej flance, należą do jednej z najbardziej elitarnych i mobilnych jednostek US Army, która brała udział w niemal wszystkich interwencjach wojskowych USA od czasu I wojny światowej. Jak doniósł portal Defense One, żołnierze odlecieli bez ciężkiego sprzętu ze względu na rozlokowane w Europie magazyny uzbrojenia i sprzętu.

Elita US Army

82. Dywizja powietrznodesantowa to jedna z najbardziej znanych i elitarnych jednostek amerykańskiej armii. Jej żołnierze noszą na naszywkach słowa „All American”. Historia dywizji sięga 1917 r. i od tamtej pory jednostka ta brała udział w niemal każdym konflikcie zbrojnym USA, uczestnicząc w najtrudniejszych misjach. W czasie II wojny światowej jej żołnierze zasłynęli m.in. z "pół-samobójczej" budowy mostu pontonowego przez rzekę Waal w Holandii w ramach operacji „Market Garden".

82. Dywizja powietrznodesantowa to filar amerykańskich sił szybkiego reagowania. Ci spadochroniarze mogą dotrzeć na miejsce operacji w ciągu kilkunastu bądź kilkudziesięciu godzin od wydania rozkazu. Jak przypomniał w środę rzecznik Pentagonu John Kirby, w przypadku ostatniej misji tych sił - bezprecedensowej akcji ewakuacji cywilów z Kabulu - żołnierze "All American" byli na miejscu po 48 godzinach od wydania rozkazu.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl