Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz Księżyc w pełni. Pierwsze takie Boże Narodzenie od 38 lat

Sławomir Skomra
25 grudnia będzie pełnia Księżyca, następna w czasie świąt - za 19 lat
25 grudnia będzie pełnia Księżyca, następna w czasie świąt - za 19 lat Mariusz Kapala
25 grudnia koniecznie popatrz w niebo, bo kolejną pełnię w czasie świąt zobaczysz dopiero w 2034 roku

Według katolickiej tradycji i Nowego Testamentu trzech mędrców ze Wschodu do stajenki w Betlejem prowadziła gwiazda. Dlatego właśnie do wieczerzy wigilijnej zasiada się w momencie, gdy na niebie zaświeci pierwsza gwiazdka.

Te święta dla osób, które lubią patrzeć w nocne niebo, będą wyjątkowe.

Wypatrujący pierwszej gwiazdki będą mogli zobaczyć na niebie najjaśniejszą gwiazdę w gwiazdozbiorze Lutni, czyli Wegę. Uwaga - trzeba patrzeć na zachód.

Kiedy odwróci się głowę na wschód, na niebie można będzie dojrzeć Kapellę. To z kolei najmocniej świecąca gwiazda gwiazdozbioru Woźnicy.

Gwiaździsta zima
Już należy wypatrywać Jowisza, bo na początku zimy będzie wschodził około północy i z każdym dniem będzie się to odbywało coraz wcześniej.

Na przełomie grudnia i stycznia, po zachodzie słońca będzie można dostrzec Merkurego.

Warto jeszcze trochę posiedzieć do późna, bo w drugiej części nocy będą wschodziły Mars i Saturn. Tuż przed wschodem słońca będzie można zobaczyć Gwiazdę Poranną, która tak naprawdę nie jest gwiazdą, ale planetą Wenus.

Atrakcyjny Orion
Także zimą można wyraźnie zobaczyć jeden z najbardziej widowiskowych gwiazdozbiorów - Oriona. Trzeba go wypatrywać już wieczorem, a można go rozpoznać po jasnych gwiazdach ułożonych w schematyczną sylwetkę człowieka.

Poniżej Pasa Oriona (czyli trzech jasnych gwiazd) można zauważyć Wielką Mgławicę Oriona (formalna nazwa M42). Uwaga - do jej obserwacji nie trzeba mieć teleskopu, ale przyda się lornetka.

M42 jest oddalona od Ziemi o około 1340 lat świetlnych i jest obszarem gwiazdotwórczym. Czyli właśnie tam rodzą się nowe gwiazdy.

Jak już ktoś będzie patrzył na Oriona, to niech zerknie na prawo do góry od gwiazdozbioru. Tam właśnie znajdują się Plejady - ciasna grupka gwiazd, która przypomina miniaturowy Wielki Wóz.

Plejady też dobrze jest obserwować przez lornetkę.

Patrząc od Oriona w lewo w dół, da się zauważyć jasną gwiazdę. To Syriusz, który jest główną gwiazdą konstelacji Wielkiego Psa.

Nazwa nie jest przypadkowa, bo przecież Orion to mityczny myśliwy, a każdy porządny myśliwy musi mieć na polowaniach psa.

Wielkiego Psa łatwo namierzyć właśnie po Syriuszu - to najjaśniejsza gwiazda zimowego nieba.

Dawno tak nie było
Wróćmy jednak do zbliżających się świąt, bo pod względem astronomicznym będą one wyjątkowe.

25 grudnia 2015 roku, w Boże Narodzenie, będzie pełnia Księżyca. Po raz pierwszy tego grudniowego dnia od 1977 roku. Jest więc na co czekać, a dodajmy jeszcze tylko, że kolejna okazja do zobaczenia Księżyca w pełnej krasie będzie za... 19 lat, w 2034 roku.

Jest też zła wiadomość dla obserwatorów nieba. Szczyt pełni przypada na godzinę 12.11, czyli niemal w samo południe, kiedy Księżyca nie będzie widać.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski