Znów głośno o "polskich obozach zagłady". ZDF unika przeprosin, internauci walczą ze stacją

Maciej Deja (AIP)
Grafiki używane przez internautów w proteście przeciw "polskim obozom zagłady"
Grafiki używane przez internautów w proteście przeciw "polskim obozom zagłady" zelaznalogika.net/
Po tym jak niemiecka telewizja ZDF uchyliła się od publikacji przeprosin za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady”, polscy internauci zainicjowali zmasowaną akcję polegającą na publikowaniu na jej kontach w mediach społecznościowych wpisów i zdjęć przypominających o tym, kto w rzeczywistości ponosi odpowiedzialność za śmierć więźniów. – To spam, który będziemy usuwać, a osoby go zamieszczające – blokować – oświadczyli przedstawiciele ZDF.

Niemiecka telewizja publiczna ZDF po przegraniu procesu za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady” miała opublikować na stronie głównej swojego portalu internetowego przeprosiny dla Karola Tendery, więźnia obozu w Auschwitz, który był oskarżycielem w procesie. Pod koniec minionego roku Sąd Apelacyjny w Krakowie wydał wyrok w sprawie toczącej się od niemal trzech lat – w zapowiedzi programu dokumentalnego o obozach koncentracyjnych użyto określenia „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz". Tendera poza przeprosinami chciał sądowego zakazu posługiwania się tego typu określeniami. Choć opis zmieniono, a ZDF została zobligowana do publikacji przeprosin, jej forma jest daleka od tej, którą zarządził sąd. Zamiast na stronie głównej, pojawiły się one w zakładce dostępnej na dole witryny, w rubryce „Doku/Wissen”. Również tytuł publikacji nie rozstrzyga, jakie były intencje wydawców strony.

Jak mówił adwokat Tendery w rozmowie z TVP Info, wyrok nie został wykonany: opublikowano ukryty odnośnika z logiem ZDF i napisem w języku niemieckim „Przeprosiny Karola Tendery”, po kliknięciu którego najpierw ukazuje się tłumaczenie umniejszające winę ZDF w tej sprawie w formie tekstowej (jak głosi ich treść, wskutek błędnego tłumaczenia z języka francuskiego, w którym powstał film), a następnie obrazek z przeprosinami, których nie da się wyszukać z poziomu wyszukiwarek internetowych. Jak poinformował, do władz nadawcy skierowano już wniosek o prawidłowe wykonanie wyroku, a wobec jego zignorowania, sprawa ma trafić do niemieckiego sądu. O sytuacji został też poinformowany MSZ.

CZYTAJ: Internauci idą na wojnę z „polskimi obozami”

W związku z uchylaniem się przez ZDF od prawidłowego wykonania wyroku, polscy internauci zainicjowali zmasowaną akcję polegającą na publikowaniu m. in. na jej kontach w mediach społecznościowych wpisów i zdjęć przypominających o tym, kto w rzeczywistości ponosi odpowiedzialność za śmierć więźniów. GermanDeathCamps, GermanNotNazi, GermanNotPolish –hasztagi i grafiki z tymi hasłami nie spodobały się przedstawicielom ZDF. „To spam, który będziemy usuwać, a osoby go zamieszczające – blokować” – oświadczyli. Ta reakcja oraz automatyczne zamienianie frazy „GermanDeathCamps” na „PolishDeathCamps” przez skrypt portalu Facebook dodatkowo podgrzało gorącą już atmosferę.

Tymczasem w Sejmie wciąż na drugie czytanie czeka rządowy projekt zaostrzenia przepisów w sprawie przypisywania narodowi polskiemu zbrodni III Rzeszy. Zgodnie z jego treścią, śledztwo w takich przypadkach wszczynałby prokurator IPN, a wyrok zostawałby podany do publicznej wiadomości. – Polski rząd uczynił ważny krok w tworzeniu mocniejszych narzędzi prawnych pozwalających skuteczniej dochodzić naszych praw, bronić prawdy historycznej – mówił po zaakceptowaniu przez rząd projektu resortu sprawiedliwości jego szef, Zbigniew Ziobro. Nowe przepisy mają być stosowane zarówno do Polaków, jak i cudzoziemców „niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu”. Zgodnie z obecnym harmonogramem prac Sejmu, projekt nie będzie procedowany co najmniej do 8 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Znów głośno o "polskich obozach zagłady". ZDF unika przeprosin, internauci walczą ze stacją - Portal i.pl

Wróć na i.pl Portal i.pl